Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az napnak létezhet egy szilárd...

Az napnak létezhet egy szilárd kőzet vagy fém magja?

Figyelt kérdés
2021. nov. 2. 15:36
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Nemp ezt állítottam, de tegyük fel van egy gáz és porfelhő aminek mondjuk a fele héliumnál nehezebb elem. Ebből mi keletkezik ha a keletkező test elég nagy a hidrogén-héliumfúzió beindulásához?
2021. nov. 2. 17:41
 12/21 anonim ***** válasza:
Abbol egy Jupiter-szeru oriasbolygo keletkezik, nem csillag. A nehezebb elemekkel egyszeruen nem indul be a fuzios reakcio.
2021. nov. 2. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:
De mondjuk ha milliószor nagyobb a Jupiternél és a fele hidrogén?
2021. nov. 2. 18:29
 14/21 anonim ***** válasza:
Akkor ez egy egeszen masik kerdes aminek semmi koze az eredetihez. Ha eleg nagy a tomeg, beindulhatnak a fuzios reakciok, de mivel a kozepere gravitalo kozetek, femek nem fuzionalnak, a hidrogennek nem sok eselye van akkora nyomas ala kerulni.
2021. nov. 2. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
Én is erre gondoltam. Akkor ez egy csillag tömegű barna törpe lenne?
2021. nov. 2. 19:02
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

A kérdező problémája a következő: Adott egy csillagközi gázfelhő, ami már nem a tiszta 80% hidrogén 20% hélium ősanyag, hanem teleszemetelte mindenféle nehezebb elemmel pár szupernóva robbanása. Ha ebből a felhőből alakul ki egy naprendszer, ugyan úgy mint a miénk, akkor a Napban miért nincs sok nehezebb elem, ami akár fajsúlykülönbséggel, vagy kémiai szelekcióval, bármi módon összegyűlne egy kupacba.

A megoldás az, hogy ezek a szennyező elemek benne vannak a napban, és ezt a színképelemzésük is feltárja, és ebből tudják megállapítani, a tudósok hogy az ősrobbanás óta hanyadik csillaggenerációval van dolgunk. Értelemszerűen minél több szennyezőt tartalmaz egy csillag anyaga, annál később keletkezett. Ezek az anyagok homogénen el vannak keveredve a csillaganyagban, de olyan kicsi a mennyiségük, hogy ettől még simán beindul a fúzió. Olyan mintha egy atombombában nem 99% tisztaságú az urán, csak 85%, ettől még robbanni fog a bomba. Vizsgálják is milyen hatással van a fúzióra ez a szennyezés, és a legfontosabb szennyező a szén, ami katalizátorként viselkedik a fúzióban. Vagyis szénről akkor beszélhetnénk ha lennének elektronjai, inkább a 6 proton jobban illik rá. A lényeg, hogy ez a hat proton könnyen hozzákapcsolódik más közbülsően legyártott atommagokhoz, és többféle fúzió történhet mint a sima hidrogén-hélium reakció. Ez jelentős energianövekedést biztosít a csillagnak, amit mérni is tudnak a Napunknál is. Azt mondják, a Nap energiájának majdnem fele ebből a szénciklusból származik. A világegyetemben már vagy 12 milliárd éve zajlik a nehezebb elemek gyártása, de még mindig legalább 99% az ősanyag. Szóval a naprendszer úgy alakult ki a "piszkos" felhőből, hogy a gravitáció elkezdte összehúzni, de mivel ez nem egy álló felhő volt, a benne lévő anyagok egy részének volt valami perdülete. Ahogy sűrűsödött a felhő egyre közelebb kerültek egymáshoz a gáz és porszemcsék, és a por a mikroütközések révén a gravitáció, valamint a felületi kohézió miatt elkezdett csomósodni. A hidrogén-hélium gáznak nem volt különösebb perdülete, mert gázként viselkedett, és kiegyenlítő folyamatok zajlottak benne, és mivel gáz volt, ezért nem is csomósodott. Gyakorlatilag az történt, hogy a gáz jórésze bezuhant középre a gravitáció miatt, a szilárd,szilikátos, perdülettel rendelkező anyag meg körpályára állt a sűrűsödő protocsillag körül. Természetesen amelyik nehezebb anyagnak nem volt számottevő perdülete, az szépen belezuhant ebbe a csillagkezdeménybe, ebből lett a szennyezés. Egyszer eljött az a magasztos pellanat, amikor az összesűrűsödő, és ezért felforrósodó gáz olyan forró lett, hogy beindult benne a fúzió, és belobbant. A sugárnyomás a könnyebb anyagot, maradék gázt kilökte jó messzire, a nehezebb már részben összecsomósodott szilikátos-fémes anyaggal nem bírt, ezért azok közelebb maradtak. Ahogy egy-két nagyobb csomó gravitációsan összeragadt, egyre nagyobbak lettek, és a pályájukon gyűrű alakban lévő akkréciós korongból szépen összeporszívóztak mindent. Ezekből lettek a belső bolygók.

2021. nov. 2. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Ezek szerint a gázbolygók keringtek legbelül kezdetben? Ahogy sok más naprendszerben is sok gázbolygó kerint még a Merkur pályáján belül is.
2021. nov. 2. 19:49
 18/21 anonim ***** válasza:
A jelenlegi bolygóelmélet szerint nem keringhetnének belül, és nem is keletkezhetnének belül, ahogy írtam már, és a naprendszerünkben is kívül keringenek. Amikor begyulladt a nap, akkor a sugárnyomás kifújta belülről a könnyebb gázokat, és azok álltak össze gázóriásokká. Ha elég nagyok, és belül vannak, mint jópár exobolygónál akkor ráfoghatjuk hogy azok félresikerült kettőscsillagok, ahol a nem volt elég nagy a tömeg hogy begyulladjanak. A Jupiter is azon a határon van, hogy belül folyhat némi magreakció, de semmiképp sem jelentős. Több energiát sugároz ki, mint amennyit kéne, ezért gondolják, hogy mégiscsak történik benne valami energiatermelő folyamat. Ha háromszor nagyobb lenne a tömege, akkor tutira vörös törpévé válna, de így csak marad bolygó.
2021. nov. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Nincsen a csillagoknak szilárd magjuk.

Magasabb rendszámú atomok lehetnek benne a csillag élete végén.


Neutron csillagoknál feltételezik , hogy helyenként kialakulhat szilárd burok a felszínen a magas gravitáció miatt.

2021. nov. 3. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
A Nap kialakulásának legelején elképzelhető, hogy egy rövid ideig szilárd része is volt, de az aránylag hamar "felforrt", gáz ill. plazma állapotúvá vált. Jelenleg a mag (is) plazma állapotban van, nem alkalmas olyan kötések létrehozására, ami szilárddá tenné.
2021. nov. 3. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!