Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A galenit érctől lehet ólommér...

A galenit érctől lehet ólommérgezést kapni?

Figyelt kérdés

Ásványgyűjtő vagyok, van is itthon a gyűjteményemben egy pár darab galenit, és azt hallottam róla hogy ólommérgezést okozhat.

Utána néztem neten és kiderítettem, hogy csak akkor mérgez ha légúton vagy egyéb nyíláson bekerül a szervezetbe.


Ha fogdosás után megmosom a kezem és nem nyúlkálok a szememhez valamint a számhoz közben, és nem szipuzom be a port róla akkor nem lesz baj, de.


Szerintetek enged ki magából bármi fajta gázt, vagy gőzt, ami hosszútávon káros lehet ?

Ha igen akkor minnél hamarabb szerzek neki egy kis dobozt.



2021. aug. 17. 01:53
 1/3 Varga Péte4 ***** válasza:
100%
Nem valószínű, hogy egészségre ártalmas mennyiségben keletkezne belőle ólom, ráadásul valamiféle gőz formájában. Azt viszont saját tapasztalatból tudom, hogy valamiféle oxidációs bomlási folyamat hosszú idő alatt lezajlik, melynek során többek között akár ként-trioxid is keletkezik. Papírdobozban tárolt ásványok dobozán tapasztaltam, hogy a dobozon olyan elváltozások- lyukak keletkeztek, amik a kénsavval való érintkezés során szoktak. A dobozban többek között galenit, pirit, kalkopirit is volt. Mondjuk, a "tünetek" húszegynehány év alatt alakultak ki.
2021. aug. 17. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 EagleHUN ***** válasza:

#1 Kénsavat a markazit nevű ásvány termel. (Ez a pirittel megygyező összetételű és nagyon hasonló kinézetű, de más szerkezetű ásvány. )

A galenitről még nem hallottam hogy így lebomlana kéntrioxidot illetve a levegő páratartalmával együtt kénsavat eregetve. Bár nem kizárható.)


#Kérdező. Nem kell aggódnod az ólom nehéz nem párolog meg semmi ilyesmi. Az ólommérgezéshez nagyon nagy mennyiség és folyamatos érintkezés szükségeltetik. Lassan és nehezen szívódik fel viszont nem ürül ki. Így egy alapos kézmosás a fogdosása után minden ilyen problémától megóv. Meg persze nyalogatni nem kell.

Halkan megjegyzendő hogy amikor a XX. század elején áttértek az ólmozott üzemanyagokra akkor a világ annyira ólommérgezett lett hogy az átlagos IQ szint 6% -ot csökkent. Mióta abba hagyták lassan emelkedik kimutathatóan! De az utak szélén az ólom még ott van a talajban és az ott termő gyümölcsökben még mindig megtalálható!)


Ásványok közül pedig ami esetleg aggasztó lehet a jelenléte vagy azt egy légtérben tartózkodás velük az például a cinnabarit ha hőnek van kitéve.

Illetve néhány radioaktív ásvány (radont ereget).


(De pl az arzén vagy antimon tartalmúak nem veszélyesek levegőn keresztül, csak fogdosásra. Hasonlóan kézmosás igényesek mint az ólom ásványok.)

2021. aug. 22. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!:)
2021. aug. 22. 20:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!