Hol van a tv-ben unalomig ismételt felmelegedése?Reggel 0 fok volt,akkor mit riogatnak ezzel?
Pár évvel ezelőtt az október meg november is elég meleg volt, de most a nyár is normális volt, meg az ősz is.Már októberben kabátot kellett hordani, mert hideg volt.
Tavaly puloverben rohangáltam még novemberben is.
Idén már volt hó a Mátrában is.
Akkor miért tájékoztatják félre az embereket,nincs itt semmi felmelegedés.
Csak az elektromos autókat akarják ráverni az emberekre, mert amúgy senki nem venné.
Globális felmelegedés és éghajlat változás. Kétt fogalom, amiket némi értő olvasással is értelmezni lehet.
Globális a felmelegedés, mert az egész bolygó éves átlag hőmérsékletére vonatkozik, és nem egy adott városért. Lehetnek terűletek, ahol konkrétan hidegebb éghajlatot okozhat, míg máshol nagyobb mértékben nő.
És azért éghajlat változás, és nem időjárás változás, mert hosszú időszak átlaga változik, nem egy két évvé.
A felmelegedés nem egyetlen területre és egyetlen reggelre vonatkozik. Hanem a teljes Föld éves átlagos hőmérsékletére. Aminek a hatása jól látható a sarki jégtakarók vagy a gleccserek méretének változásából.
Mivel nekünk Magyarországon sem gleccserünk, sem sarki jégtakarónk nincsen, mondhatnánk, hogy ez minket nem érdekel.
De van egy másik hatás is: az időjárási jelenségek hajtóereje a nap okozta helyi felmelegedés. Ha több hő marad a rendszerben, akkor érthető, hogy nagyobb légköri mozgások lesznek. Szerintem minden felnőtt ember észrevette, hogy mennyivel gyakoribbak lettek nálunk is az erős szelek. Szinte minden frontbetörés akkora viharral jár, ami mondjuk 40 évvel ez előtt évente 1-2 volt. Másrészt erősebb légmozgások szállítják az egyenlítői meleget és a sarki hideget. Ezért a hőmérséklet is szélsőségesebben változik. És a csapadék is extrém eloszlású lett időben és térben. Villámárvizek, hosszabb száraz időszakok.
Nem egy nyugis langyos időről van itt szó, hanem egy energiával túltöltött légkörről.
Az év ezen napján volt 27,3 °C is (2018-ban), meg volt -10,6 °C is (1979). Budapesten jelenleg 12 °C van. Hogy voltak ennél hidegebbek is, melegebbek is, az nyilvánvaló, ez az un. időjárásnak nevezett jelenség.
Amiről te beszélsz az a lokális időjárás. A globális felmelegedés meg a Föld *egészére* vett *átlag*hőmérséklet *trendszerű* emelkedése.
A globális felmelegedést nem önmagában a hőmérőről fogod leolvasni. Még csak nem is arról, hogy a nyár 1,2 °C-kal volt melegebb a sokéves átlagnál, de még csak nem is egy is a következő grafikonok sárga egyeneséről (trendvonaláról):
Azért nem, mert ezen ugyan trendszerű felmelegedést látható, de lokális és nem globális.
Hogy hol van a globális felmelegedés, azt itt látod:
https://www.youtube.com/watch?v=FsX4qHgDlZM
Meg itt:
De ehhez nem a hőmérőre kell ránézni, hanem a világ összes hőmérőjére több évtizedes, vagy százéves időtartamban. Hasonlóan ahhoz, hogy nem fogod Magyarország népességváltozását abból kiolvasni, hogy Piripócson, a Gipsz Jakab utcában idén októberben több vagy kevesebb gyerek született-e, mint tavaly októberben.
Az éghajlat, az leegyszerűsítve az átlagos időjárást jelenti. A melegedés nem azt jelenti, hogy folyamatosan meleg van, hanem hogy átlagban melegebb van. Régen október végén kissé hidegnek számított egy ilyen reggel, manapság meg nagyon hidegnek számít.
Kíváncsiságból felcsaptam neked Debrecen mérési adatait. A mai napon (október 27.) az 1960-as évtizedben 10-ből 3-szor fordult elő fagy (1961,1962 és 1965), a 2010-es évtizedben 10-ből 1-szer (2014). Erről van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!