Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikorra fogyhat el a föld...

Mikorra fogyhat el a föld kőolaj és földgáz készletének a 90%-a?

Figyelt kérdés

A cikk érdekes adatot előjegyezhet:


[link]


Régebben mintha a kőolaj készletet 2050-re írták volna.


2021. szept. 28. 20:03
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
100%

Az ún. ismert készletek egy részére jelenleg azt mondják, hogy a "kitermelése gazdaságtalan" vannak olyan ismert készletek amelyek ma kitermelhetőek lennének, de nagyon nagy környezeti kárral (ld. pl. ún. pala gáz vita; tenger alatti kőolaj mezők)? Vannak olyan készletek amelyek ma ugyan kitermelhetőek, de ha változik az ár nem fogja megérni a termelésük. Stb. Nehéz ezt megmondani. Közelebbi példa a Recski réz és arany Európában szinte egyedülálló réz és arany lelőlehy van Recsk határában, de nagyon mélyen és egyszerűen nincs rá technológia amivel gazdaságosan és kis környezeti kárral kitermelhető lenne, így egyenlőre ott marad. Ez van a kőolaj, földgáz, szén esetén is. De ha változik az ára akkor lehet, hogy ma nem kitermelhető készletek kitermelhetővé válnak. Valaki kitalál egy új technológiát amivel kisebb környezeti kockázattal/kárral kitermelhetőválik rögtön változik a készlet (a progrnózisokban az ismert és kitermelhető készletet számolják). De az is lehet, hogy a másik irányba változik a dolog és ma művelt lelőlehlyeket be kell zárni, akár jelentős mezők esetén is. Ezért nehéz ezt megmondani.

A másik fele amit 10. írt (2021.09.29. 10:30-kor), hogy a fogyasztást is nehéz megjósolni. Jelenleg az látszik, hogy a közlekedés alapvetően még szénhidrogén alapú, a villany autózás most terjed. Az is igaz, hogy a villany előállítása ma részben földgázból történik tehát a különbség annyi, hogy az átalakítás hatásfoka más ha földgázból csinálunk nagy mennyiségben villanyt és töltjük az akksit mintha ezt a földgázt magában az autóban égetnénk el. Viszont a villamosenergia előállításában a kőolaj és a szén aránya csökken. Tehát itt a kőolaj felhasználás csökkenése prognosztizálható, viszont a műanyag gyártáshoz meg szintén kell kőolaj. Nehéz, nagyon nehéz megmondani, hogy a kitermelhető mennyiség és a fogyasztás a következő 25-30-40-50 évben hogyan fog változni.

Emlékszem gyerekkoromban "Eocén program" és "Magyar barnaszén vagyon" szlogenek voltak, és most el kell menni "borsodi szénmedencébe" és megnézni mi van a régi bányák helyén. Nagy részüknél nem lett 100%-ban lefejtve a szénvagyon, de egyszerűen ott maradt, nem éri meg felhozni. A bányász települések elszegényedtek stb. szén meg ott van, csak nagyságrendekkel olcsóbb importálni mint kihozni a minőséghez képest.

Szintén nem lehet tudni, hogy mit hoznak azok a hulladékhasznosítási találmányok amik most indulnak be (pl. közvetlenül nem újrahasznosítható műanyagból gázolaj és társaik).

Aztán ha végleg "gáz van" akkor a politikai okok miatt "nem szeretjük" atomerőműveket lehet megépíteni és bekapcsolni és megint sok-sok évre megoldódott egy csomó minden.

2021. szept. 29. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!