Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tényleg nem bizonyított, hogy...

Tényleg nem bizonyított, hogy honnan származik a kőolaj és a földgáz?

Figyelt kérdés

Ovis korom óta én abban a hitben éltem, hogy ősrégi növények elszenesedett részeiből van a kőszén (carbon időszakból), a kőolaj és földgáz pedig ugyanez, csak állati maradványokból.

Olvasgatok egy régebbi szerves kémia könyvet (2001-es kiadású), amiben azt írja, hogy nem vagyunk (a tudósok) biztosak abban, hogyan keletkeztek.


Ő a dinók után, még ezeket a lehetőségeket sorolja:


a) Mengyelejev szerint még az élőlények megjelenése előtt, a Föld kialakulásakor (közben ? nyilván nagy ez az idő intervallum...) fémkarbidok és víz reakciójából eredezteti ezeket a vegyületeket. (Ugye CaC2 és víz, ha jól emlékszem alkint eredményez)


Személy szerint én ezt nem tartom reálisnak, mert hosszabb, bonyolultabb láncokra ez nem magyarázat.


b) Itt az ősi légkört említi, hogy a metán UV hatására ugye gyökökre szakadt, majd ezekből a gyökökből keletkeztek a homológ sor első pár paraffinja. Majd évmilliók alatt hosszabb láncok is létrejöhettek az elmélet szerint. Majd légkör lehűlésekor ezek kondenzálódtak és beszívódtak a földkéregbe.


Ez jobban tetszik, de őszintén, szerintem a könyv kiadása óta, már bizonyíthatták, hogy a kőolaj és földgáz élőlények anaerob lebomlásakor keletkezett.


Nyilván, mindhárom lehetséges és biztosan végbe is mentek a reakciók, de szerintem a ma bányászható kőolaj 98%-a élőlényekből származik.


Mi erről a mai álláspont?


2021. jan. 14. 17:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Milyen dínók után?

A kőolaj és földgáz tengeri élőlények, főleg egysejtűek maradványaiból jött össze, a nagy nyomás alatt. Semmi köze a dinoszauruszokhoz.

A fekete kőszén a karbon időszak növényeiből keletkezett, a barna kőszén pedig a hozzá nagyon hasonló eocén korban főleg. A karbonra és eocénra is jellemző volt az éghajlat miatt óriásira kiterjedő mocsaras/lápos erdőség.

Viszont nem exkluzívan csak ezekben a korokban keletkezhet szén, hiszen ma is vannak ilyen területek. A nagy mennyiségek viszont ebben a két korszakban keletkeztek.

2021. jan. 14. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Wadmalac ***** válasza:
83%

Van egy elég erős cáfolata a nem biológiai magyarázatoknak, amennyiben a kérdésedben lévő variációk vannak, tehát mindenképpen földi élet előtti.


Az pedig az, hogy ha ennyire régi, miért a biológiai keletkezési elmélet idejének megfelelő rétegekből kerül elő, az élőlény-fosszíliákkal együtt?

2021. jan. 15. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek a választ!


Első én úgy tudtam, hogy már bizonyos korai dinoszauruszok maradványaiból is vígan keletkezhetett már kőolaj, elég hozzá, ha azok is egy mocsaras, lápos területen hullottak el. Legalábbis én így tudtam.


Kettes, a rétegekre nem is gondoltam, így logikusnak tűnik a szerves eredet :)

2021. jan. 15. 10:57
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Abiogén kőolaj elméletnek hívják - s igen, a Szovjetunióban valóban sok tudósnak ez volt a fő elmélete a keletkezésére, de még ma is tartja magát, még ha csak amolyan kuriózum mellékszálként is. A nyugati világban meg kb. sarlatánnak tartják akik hisznek benne.

Hogy Mengyelejevtől vagy mástól származtatják az már inkább mítosz, de nem csak arról szól, hogy földi körülmények közt hogy jött létre, hanem pl. arról, hogy ha ilyen vegyi reakciókból létrejöhet akkor akár meteoritok is hozhattak bonyolultabb szénláncokat nagy mennyiségben a Földre, ahogy pl. víz is érkezett így. A bizonyítása egyszerű lenne: ha találnánk olyan kőzetekben nagy mennyiségben kőolajat, amiben biogén módon (élő anyag bomlásából) amúgy elvileg nem szabadna lennie és lesüllyedéssel vagy a lemezek mozgásával sem kerülhetett oda akkor feltételezhető, hogy az abiogén módon keletkezett. Végeztek is ilyen kutatásokat ahol az orosz abiogén-főpápák ráböktek egy pontra, hogy az ő számításaik szerint ott kéne lennie abiogén módon létrejött kőolajnak, de csúfos kudarcot vallottak és rengeteg pénzt pocsékoltak nagyon kemény kőzetek fúrásával, szóval manapság már nem nagyon foglalkoznak vele.

Abból a szempontból persze még mindig érdekes, hogy a biogén kőolaj elméletet mindig tovább kell tágítani, mert mindig mikor új szénhidrogén telepeket fedeznek fel kiderül, hogy korábban alábecsülték, hogy a földtörténet alatt milyen volumenben jöhetett létre kőolaj. A korai becslések szerinti létező összes kőolajat sokszorosan kitermeltük és kipufogtuk már a levegőbe, míg az abiogén elmélet valahol mélyen azt sugallja, hogy ha nem kellett a keletkezéshez biológiai anyag akkor akár még egész kőolaj-óceánok lehetnek a felszín alatt, szóval inkább ennek az ígéretnek a hívei promótolják újabban a hipotézist (klímaváltozás-szkeptikus és hasonló körökben), de azért nem teljesen pszeudotudományról van szó. Az persze ma már bizonyított, hogy biogén módon keletkezett a Földön található kőolaj valamekkora része, de a biogén és abiogén elméletek nem zárják ki egymást, szóval inkább arról van szó, hogy a biogén keletkezésen túl létrejöhetett-e más módon is.

2021. márc. 20. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm utolsó! :)


Közben a héten volt előadáson hallottam, hogy amúgy az elpusztult állatokat és növényeket bontó prokarióták hulladéka a kőolaj, úgyhogy mostmár végképp nem tudom miben higgyek :D


De értem a lényeget :)

2021. márc. 20. 23:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!