Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudnak fizikálisan...

Hogyan tudnak fizikálisan eljuttatni űrszondákat több millió kmre?

Figyelt kérdés
Egyszerűen hogyan lehetséges? Hogyhogy nem fagy meg az űrben? Miből veszi az energiát?

2021. szept. 17. 13:45
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
91%

"Egyszerűen hogyan lehetséges?"

Egyszerűen sehogy.

Le kell győzni a Föld gravitációját, olyan mértékben gyorsítani a tárgyadat, hogy a keringési sebességéből származó centrifugális erő legyőzze a súlyerejét.

Szépen fellőni rakétán, függőlegesen indulva majd lassan görbíteni a pályát földkörüli körré. Ha nem rvitálisra akarod hanem el akarod küldeni másik bolygóhoz, akkor még több sebesség kell, hogy innen is el tudjon szakadni.

És ehhez borzalmasan sok energia kell.

A rakéta 90%-a üzemanyag, kb. 7%-a a rakéta és kb. 3%-a a hasznos, feljuttatott teher.


"Hogyhogy nem fagy meg az űrben?"

Úgy, hogy ugyan az űrben az átlaghőmérséklet elvben 2-3 K fok, de mivel vákuum van, nincs közeg, ami a rakétához érve le tudná azt hűteni, elvinné a hőjét. Nagyon lassan húl ki ott fenn minden, csak hősugárzás révén.

És ha nem vagy árnyékban, a Napból jövő sugárzó, kapott hő jóval több, mint amennyit maga a rakéta le tud adni. Úgyhogy gyakran inkább a hűtés a gond, nem a fűtés, ami fent van, simán túlmelegszik.


Persze ahogy távolodsz a Naptól, a fűtés csökken, egy idő után kell némi fűtés.


" Miből veszi az energiát?"

A külső bolygókhoz indított szondák ezt akkukkal, napelemről nyert árammal, vagy radioaktív energiaforrással oldják meg.

2021. szept. 17. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
GLS vagy UPS, esetleg TNT elviszi a fagyveszélyes holmikat is.
2021. szept. 17. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
93%

Az #1 választ nem megismételve, csak kiegészítve, a földi gravitáció legyőzése azon múlik, hogy érvényesek Newton törvényei, és mivel a földi gravitáció a távolsággal csökken, az üzemanyag által biztosított sebesség meg elég nagy, továbbá mivel fékező közeg gyakorlatilag nincs, minél nagyobb az üzemanyag biztosította sebesség, annál inkább a tárgy nem esik vissza, nagyobb sebességnél nem áll föld körüli pályára, hanem attól eltávolodik, sőt, akár a naprendszerből is távozik.


A nap hője valóban inkább a hűtést igényli. De ha már messzebb mentünk, kicsi ez a hő. És? Mi történik a vassal, műanyaggal, kerámiával, egyébbel, ha megfagy? Semmi, működik tovább, probléma az élővel van, ha megfagy. Szibériában időnként elég hideg van, ha nem is annyira, azonban működnek a házak, a vasút, a gépkocsik és minden.


A fent emlegetett törvények az energia. A kocsi előbb utóbb megáll, ha nincs aki vinné, mert van súrlódás, ami ellene hat. Az űrben egyre gyengülő gravitációs erő van, amely a meglévő sebességet nem nagyon befolyásolja. Legfeljebb, ha gondatlanul számoltak, és egy űrhajó egy nagyobb bolygóhoz túl közel halad el, az besszippanthatja. Ez azonban a tervezők gondatlansága, és nem a tárgy haladásának akadálya.

2021. szept. 17. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

Csillagkapu technológia,térváltógenerátor által.

egész nagy tárgyakat tudnak így mozgatni a naprendszerben már, ahol ismerik ezeknek a járatoknak az elhelyezkedését,és tudnak kaput is az érkező oldalon nyitni.

2021. szept. 17. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Hujjuj
2022. jún. 12. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!