Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika értelemben hogyan...

Fizika értelemben hogyan képzeljem el az energiát?

Figyelt kérdés

Például a Hawking-sugárzás esetében, amikor a fekete lyuk energiát veszít.


Valami szó szerint kijön a fekete lyukból, az nevezhető energiának? De mi az?


2021. szept. 14. 21:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
81%

Hogyan képzeled el, hogy ha a forró kályha közelébe teszed a kezed, az kibírhatatlanul éget? Hő áramlik.

Hogyan képzeled el, hogy a nyári tűző naptól úgy megpörkölődhetsz, hogy a bőröd is lejön? Ultribolya sugárzás, más néven fotonok, azaz fény.

Hogyan képzeled el a Hawking sugárzást? Úgy, hogy onnan is jön ki energia.

Az egyik hőenergia, a másik fényenergia, a harmadik - hát az energia, az összetételét senki nem tudja. Ez egy modellszámítás eredménye, annak a tömegnek a gravitációja nagyon nagy, de nem végtelen, így valami kijön onnan is.

2021. szept. 14. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Oh, igen, erről elfeledkeztem, hogy többféle energia lehet. Köszönöm a választ.
2021. szept. 14. 23:56
 3/12 anonim ***** válasza:
84%
A fekete lyukból nem jön ki semmi. A Hawking sugárzás lényege az, hogy az eseményhorizonton keletkezö anyag-antianyag részecskepár anyag-részecskéje nem lépi át az eseményhorizontot hanem elhagyja annak környezetét, az antianyag-részecske pedig átlépi az eseményhorizontot, ez által odabent megsemmisít egy anyagrészecskét. A fekete lyukak párolgása tulajdonképpen a fekete lyuk anyagának lassú elfogyása oda bekerülö antianyag hatására.
2021. szept. 15. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Gofrisütő ***** válasza:
Az energia egy gyűlytő szó, a hawking sugárzás az elektromágneses sugárzás, avagy résuecske állapotban fotonok. Az energia nem egy kézzel fogható dolog, inkább egy csomó dolog, amit az emberelcegy dolognak gondolnak. Lehetnek részecskék, mozgás sőt, akár pozició is. (felmész mahasra, az már energia, mert ha leugrasz, átalakítod mozgássá).
2021. szept. 15. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Gofrisütő ***** válasza:
Roszul írtam, a hawking sugárzás nem elektromágneses sugárzás.
2021. szept. 15. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:
76%

"a hawking sugárzás nem elektromágneses sugárzás"


Elméletben de, az, csak nem valószínű, hogy bármikor is képesek leszünk ezt kimérni.

Általában a Hawking-sugárzást úgy írják le, minthogy a vákuumban keletkező virtuális részecskepárok antirészecske fele beesik az eseményhorizonton, a párja meg elszáll.

Ez elég vázlatos így, alapnak megfelel, de azért erős elnagyolás.


Teljesen számomra sem követhető a dolog az ide vonatkozó hard fizika teljes értése nélkül.

De körülbelül az történik, hogy a téridő folyamatos kvantummezejének rezgésében véletlenszerűen keletkeznek kiugró frekvenciák, pozitív és negatív összességében azonos mennyiségben, így az "átlag" nullán marad.

Ezek keletkeznek és egymást kioltva el is tűnnek. Ezek a "frekvenciacsúcsok" azok, amit mi virtuális részecskének hívunk, valójában nincs ott semmilyen részecske, de annak megfelelő energia igen.

A fekete lyuk eseményhorizontja, a téridő meghajlása okoz ebben a keletkezési-eltűnési egyensúlyban, szimmetriában olyan torzulást, hogy ezen virtuális részecskék anti-verziói, a kvantumtér negatív frekvenciás rezgései az eseményhorizonton belülre kerülnek, a pozitívak meg kívül maradnak, így a fekete lyuk energiát veszít, kint meg plusz energia jelenik meg.

Igazi anyagi tömegveszteség nem történik, de az energia-ekvivalense miatt az energiaveszteség ugyanezt eredményezi.

Mégpedig hő formájában történik az energia-kisugárzás.

Úgyhogy de, a Hawking-sugárzás hősugárzás, elektromágneses sugárzás.

2021. szept. 15. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Hát Wadmalac, elég nehezen érthető. A gond az, hogy nem érdemes keverni a fizikai valóságot annak matematikai modelljével. A téridő elhajlása egy matematikai modell, a tér (egy absztrakt valami) elég bajosan tud hajlani. A rezgés hasonlóan matematikai modell, azoknak a ronda egyenleteknek a megoldásai. Az eseményhorizontot is sokan a rengeteg hivatkozás (és nem értés) miatt úgy képzelik, mint egy horizontot. A horizont mindössze azt fejezi ki, amit mi is látunk: utána nincs megfigyelés. Utána nincs értelmezés. Ami belül van az belül van, ami kívül, az kívül. Hawking mindössze arra jött rá (ami egyszerre nyilvánvaló és zseniális), ha szó szerint vesszük a "semmi"-t, akkor ott valaminek végtelennek kéne lenni, márpedig az egy véges tér, az univerzumot tekintjük végtelennek. Logikailag tehát - ha ragaszkodunk modellünk ellentmondásmentességéhez - muszáj onnan valaminek kijönni. Hawking azt is megmutatta, minek kéne lennie annak a valaminek.
2021. szept. 15. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Wadmalac ***** válasza:

#7: Nos, látható, hogy életszerű magyarázat nem adható, mivel a fizikának erre a részére nulla a hétköznapi tapasztalatunk és a szókincsünk is, nem vizualizálható helyesen stb.


Mindegy. A lényeg, hogy a Hawking-sugárzás főként fotonokból, hősugárzásból áll.

2021. szept. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Gofrisütő ***** válasza:
De a fotonok nem az elektromágneses hullámok részecske formában? És a hősugárzás az nem elektromágneses hullámok egy frekvenciája.
2021. szept. 15. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Gofrisütő ***** válasza:
Javítás: ...frekvenciája?
2021. szept. 15. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!