Miért termelnek a növények bármit is, ha nem akarják, hogy megyegyék?
Mármint obv. nem is azért termelik, mert nekünk földi Szénalapú életformának tápanyagban hasznos, de akkor mire jó? Egy almafán egy alma miért jó a fának? Hiszen a fa egy egyszerű életforma ami csak közvetítő életét folytat. Fotoszintetizálgat meg eső vizet iszogat aztán növekszik hogy minél gangsztább legyen, DE. Valaki kérem válaszolja meg nekem ? Neki a virága / termése nem vagyok ebben jártas hívjuk aminek hívjuk miért az almát vagy barackot vagy bármi egyebet miért jó, hogy ő olyat termel? Az neki miért jó? + Vannak olyanok ugye ami direkt mérgező mert így védekezik a növény vagy nehezen megszerezhető. Dió , paprika stb.
Uhh vagy most így belegondolva rájöttem hogy a termés belsejében van magok, tehát akkor a magok körül lévő gyümölcs csak a magoknak szóló lédús táplálék? Lehet mindjárt megis fejtem, de javítsatok ki sík hülye vagyok, ha valaki tudja hogy működik magyarázza el kérem. Köszönöm <3
"Akkor viszont,most a mag nem elsődlegesen használja erőforrásoként a gyümölcsöt vagy egyáltalán nem? Mert, ha egyáltalán nem akkor ahogy mondtad, hogy "csirázás gátló" anyagot tartalmaz. Tehát a lényeg, hogy a magnak valamilyen formában szükséges anyagot tartalmaz."
Ha a fa alá pottyan a gyümölcs, akkor két dolog történhet: vagy megeszi valami, vagy nem. Ha nem, akkor a gyümölcs körül található, vagy a levegőből lassan rátelepedő lebontó organizmusok veszik kezelésbe (gombák, baktériumok), és gyártanak belőle lassan kisebb szerves, és szervetlen anyagokat. (Végső soron ugyanaz történik, mint az állat gyomrában, csak a gyomorban 1-2 napon belül, a fa alatt meg hónapokon át tart a folyamat.) Aztán majd ezek a szervetlen anyagok fognak kelleni később a magból kikelő fakezdeménynek, hogy elég nagy gyökeret tudjon növeszteni a földből való elegendő tápanyagfelvételhez, mielőtt elfogy a gyümölcshúsból képződött, számára már fogyasztható matéria.
#10
"hogy ugye csak véletlen miatt "finomabb" lett a gyümölcse ami miatt az állatok tovább vitték és így jobban elterjedt."
Így van.
"Szóval abszolút nem kell mindent szó szerint venni, de köszönöm, mint például, hogy a fa tényleg tudja."
Mi csak abból tudunk kiindulni, amit leírsz, azzal kapsolatban hogy mi a kérdés. :)
"Akkor viszont,most a mag nem elsődlegesen használja erőforrásoként a gyümölcsöt vagy egyáltalán nem?"
Egyáltalán nem! (Maximum úgy, ahogy a 12. válaszoló írta.) A magnak van saját tartaléktápanyaga!
"Mert, ha egyáltalán nem akkor ahogy mondtad, hogy "csirázás gátló" anyagot tartalmaz."
Tartalmazhat. Nem hiszem, hogy minden gyümölcs tartalmazna.
"Tehát a lényeg, hogy a magnak valamilyen formában szükséges anyagot tartalmaz."
Mit értesz a szükséges alatt? Nyilván olyan szempontból jó a csírázásgátló anyag, hogy segíti a magot, hogy a megfelelő időben csírázzon ki. (Hogy ne kezdjen el kicsírázni a termésen belül, hiszen az előnytelen volna.) De ez máshogy is megoldható. (Például a maghéj is tartalmazhat ilyen anyagokat. De más hatások is befolyásolják a mag sírázását, szóval a csírázásgátló anyag nem feltétlenül szükséges.)
"De akkor elképzelhető az is, hogy a gyümölcs az eredetileg a környezeti hatásoktól való megóvásért zárta be a magot, hogy biztonságban legyen?"
Ez abszolút elképzelhető, pláne, hogy a gyümölcs (illetve általánosabban a termés) fala a magház falából alakul ki, ami a magkezdeményeket védi. Jelenleg is sok növény termésének az az egyik funkciója, hogy védje a magot/magokat (gondolj pl. a csonthéjas termésekre).
Egyébként a nyitvatermőknél is több fajnál elhúsosodik a maghéj (pl. boróka, tiszafa). Nyilván a maghéj is eredetileg leginkább védelemre, elszigetelésre szolgál, másodlagosan nyerhetett hasonló funkciót.
"És az, hogy véletlen ez a környezetben élő állatoknak is jó csak hozzájárult a hatékonyabb szaporodásához a növénynek?"
Így van.
"Tehát a céltól eltérően más úton futott be sikert az "evolúció" ötlete."
Az evolúcióbiológiában a "cél" szót nem annyira szeretik. Fogalmazzunk úgy inkább, hogy az eredetiről eltérő új funkcióra tett szert.
"Akkor a gyümölcs hús hasonló lehet mondjuk a női méhez? Nem konkrétan, mégegyszer. Dehogy védi és segíti a magot a fejlődés kezdetéig a fán kívül?"
Ilyen értelemben mondhatjuk.
"Ilyen "posztembrionális" fejlődés?"
A növények posztembrionális fejlődése a csírázással kezdődik.
#11
"Jó de a magevők esete pont ugyan olyan, mint a gyümölcs fa és annak gyümölcse."
Nem pont. A magnak az a funkciója, hogy segítse a csíranövény kifejlődését, úgy, hogy megvédi, és táplálja. Alpavetően nem nagyon cél az, hogy az állatok megegyék (bár néha jó lehet). A gyümölcsök (húsos termések) meg kifejezetten a mag terjesztésére szolgálnak, azáltal, hogy az állatok megeszik. (Bár az tény, hogy védhetik is a magot, ilyen szempontból hasonlítanak a magra.)
"Nem tudta a magevő, hogy lesz, de mivel volt ahhoz alkalmazkodott és így tovább szaporodott."
Nekem kicsit zavaros ez a mondat. Feltételezem, arra gondolsz, hogy a növény nem "tudta", hogy lesznek magevők. Ez így van. És? A növény nem azért termeli a magokat, hogy megegyék. Sőt, legtöbb esetben épp nem jó neki, ha megeszik a magjait. De adott esetben előnyös lehet egy növények, ha egy állat fogyasztja a magvait (ha nagyobb mértékben járul így a növény terjesztéséhez, mint amennyi kárt okoz a magok x %-ának elpusztításával).
"Ha nem lett volna a fa lett volna más. Ha nem lett volna a magevő állat kevesebb fa lenne vagy lett volna más. Ezen a logikán elindulva."
Bocs, de itt végképp nem tudom követni a logikát.
Megpróbálom vázlatosan leírni az enyémet:
- Ha van egy növényfaj (teljesen átlagos magokkal), aminek egy állat eszi a magjait, de ezzel olyan mértékben segíti a terjedésüket, hogy előnybe kerül a többi növénnyel szemben, akkor az ő utódjai terjednek el az életközösségben.
- Ha az utódai között lesz olyan, amelyiknek (egy véletlen mutáció miatt) a termésfala elhúsosodik egy kicsit, akkor valószínűleg hatékonyabban fog terjedni, hiszen vonzóbb az állatoknak. Azaz több utódja lesz.
Így egyre inkább azok az egyedek fognak elterjedni, akiknek jobban elhúsosodik a termésfala - azaz akik gyümölcsöt hoznak létre.
Szerintem elég jó példa arra, hogy az evolúció révén egy növény mennyire képes "tervezni" a szaporodását, terjedését segítő termésevést, ha megnézed a paprikát.
A paprika is tudja a megevéssel terjeszteni a magvait, de nem mindegy, mi falja be.
A növényevő emlősök bélrendszerét nem éli túl.
Az eredeti, vad paprika alapból csípős volt.
A csípősségét a kapszaicin adja.
Na ez az anyag a csípős érzést emlősökben általában kiváltja, de madarakban nem.
Ezzel a madarak számára "jó kaja", ők szét sem rágják a magját és nem is emésztik életképtelenre, az emlősöket viszont elriasztja a csípősség.
Kivéve ugyebár minket, akik erőspaprika-zabáló versenyt is rendezünk.
:D
#14 Wadmalac
Erről eszembe jutott a kávé esete. Ha jól rémlik a koffein rovarirtó/távoltartó hatású de mi emberek nagytételben fogyasztjuk mert nálunk élénkítő hatása van, igaz személy szerint én még nem élek vele. Végül is ez is valahol hasznos a kávénak ,hogy mi mesterségesen termesszük-gondozzuk, addig is jó eséllyel nem hal ki.
"Ha jól rémlik a koffein rovarirtó/távoltartó hatású"
Igen. Levélben is van dögivel, hernyók lehányják tőle a plafont.
A rovarok biológiai felépítésének a koffein méreg.
Gondolom megfelelő egyéb növény ínség esetén kialakult volna koffeintűrő rovarvaj is, jelenleg nem tudok ilyenről.
Amúgy tudtommal a kávé levele is alkalmas nagyon egészséges teának, csak elviselhetetlen íze van. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!