Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha Univerzum gyorsulva tágul,...

U. Xorter kérdése:

Ha Univerzum gyorsulva tágul, akkor van egy egyre zsugorodó kör, aminél nem látunk távolabb?

Figyelt kérdés
Az Univerzum tágul, egyes megfigyelések szerint bizonyos pontok már egymáshoz képest is c-vel vagy gyorsabban tágulnak, azaz nem látják egymást. A Naprendszer abból a szempontból biztonságos helyen van, hogy benne vagyunk ebben a bizonyos körben (gömbben), aminek a tágulása még nem túl nagy ahhoz, hogy bármely pontot lássuk. De ha jól értem a problémát, akkor ez a kör egyre zsugorodik. Ha így van, akkor most mekkora átmérőjű, milyen messze vagyunk a középpontjától, mikor fogunk "kiesni" belőle, és mi lesz ha elfogy ez a kör?

2021. szept. 10. 15:33
 1/8 anonim ***** válasza:
72%

Jelenleg 96 milliárd fényév az átmérő, és igen, jól gondolod.

Elfogyni nem fog, csak egyre kisebb lesz ez a gömb (nem kör, nem lufin vagyunk).

Amikor már galaxis méret alá esik, onnan kezdve bajok lesznek.

2021. szept. 10. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
54%

Ja, és mindig a középpontban leszünk.

Meg mindenki más is, bárhol van.

Csak egymást nem fogjuk látni egy idő után. De akkor már nem lesznek csillagok sem, szóval lesz más gondod is.

2021. szept. 10. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
71%
Elméletileg így van, de ne aggódj, sem te, sem senki más nem fogja megérni ezt. Már rég nem lesz emberiség, amikor még láthatóak lesznek a csillagok.
2021. szept. 10. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 dq ***** válasza:

„Az egyes galaxisokszínképét megfigyelve többnyire vöröseltolódást tapasztalunk. Ez azt jelenti, hogy az elemekre jellemző színképvonalak nem a megszokott helyükön, hanem kisebb-nagyobb mértékben a vörös tartomány felé eltolódva látszanak. A vöröseltolódás a Doppler-effektus miatt lép fel, és az eltolódás mértéke egyenesen arányos a forrás és a megfigyelő egymáshoz viszonyított sebességével. Hubble amerikai csillagász az 1920-as években felfedezte, hogy a vöröseltolódás egyenesen arányos a galaxis távolságával is. Ebből következik, hogy azok az objektumok, amelyek színképében vöröseltolódás figyelhető meg, távolodnak tőlünk, és a távolodás sebessége egyenesen arányos a távolságukkal. Mivel a galaxisok színképe szinte kivétel nélkül vöröseltolódást mutat, arra következtethetünk, hogy a galaxisok távolodnak tőlünk. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Tejútrendszer van az Univerzum középpontjában, hanem csak azt, hogy az Univerzum egésze tágul. (Képzeljük el, hogy egy léggömbre pöttyöket rajzolunk. Ha a léggömböt felfújjuk, a pöttyök távolodnak egymástól, de egyetlen pötty sem a tágulás középpontja. Manapság jobban szeretik a meggyes pite példát, amelyben a meggyek a galaxisok, és amikor a pite sül, akkor minden meggy minden másik meggytől távolodik, és a tágulásban semmilyen középpont sincs, még annyira sem, mint a léggömbös példában.) A legnagyobb vöröseltolódást a kvazárok (csillagszerű rádióforrások) mutatják. A legtávolabbiak távolsága kb. 15 milliárd fényév, távolodási sebességük eléri a fénysebesség 90%-át. Ebből arra lehet következtetni, hogy a Világegyetem már legalább 18 milliárd éves, de hogy a tágulási folyamat meddig tart, azt jelen pillanatban nem tudjuk. (Más megfontolásokból az Univerzum életkorát 13 és 14 milliárd év közöttinek tartják.)”

[link]

2021. szept. 10. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 dq ***** válasza:

Ha az univerzum gyorsulva tágulását a kozmológiai állandó okozza, akkor ez a "kör, aminél nem látunk távolabb" (például a Hubble-horizont) nem egyre zsugorodik, hanem egyre tágul, bár nem a végtelenségig.


Akit bővebben érdekel, próbálja meg megtalálni/kiszámolni, hogy Λ paraméter esetén mikor mekkora az univerzm, Hubble-konstans, Hubble-horizont.

2021. szept. 10. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

> akkor ez a "kör, aminél nem látunk távolabb" (például a Hubble-horizont) nem egyre zsugorodik, hanem egyre tágul,

Ez most kicsit összezavar. Én abból indultam ki, hogy az Univerzumban két, egy kezdeti időpontban, egymáshoz képest nyugalomban lévő pont közötti távolság a tér tágulásával elkezd nőni, és a tágulás mértéke átlépve a fénysebességet, a két pontból nem tudjuk már érzékelni egymást - nem jut foton egyikből a másikba. Azt is gondoltam, hogy a közelebb lévő pontok kevésbé, a messzebb lévő pontok gyorsabban tágulnak, de mindenképpen gyorsulva. Ha a messzebb lévő dolgok gyorsulva tágulnak, és a közelebb lévő dolgok pedig egyre gyorsabban, akkor előbb utóbb közelednie kell a Hubble-horizont határainak egymáshoz, azaz a látható Univerzum mérete, az Univerzum láthatára csökken, amíg össze nem ér. Hol a hiba a gondolatmenetemben?

Ha kilépnénk az Univerzum láthatárán oda, ahol a tér már két 1 méter távolságra lévő pontja is fénysebességgel tágul egymáshoz képest, akkor az a látvány fogadna minket, hogy nem látunk el a lábunkig?

2021. szept. 10. 21:59
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem, dq rosszul írta, a látókör csökken.


"ahol a tér már két 1 méter távolságra lévő pontja is fénysebességgel tágul egymáshoz képest"

Állj!

Valamit itt nagyon eltévesztettél!

Nem egymáshoz képest, hanem hozzánk képest!

A világ mindenütt pontosan ugyanúgy tágul. Ha kilépsz a látható világunkból, vagy csak simán odébb mész pár fényévet, akkor bekerülsz egy másik ugyanilyen gömbbe, mint amilyenben most vagy, és más lesz a látóhatárod - DE ugyanakkora, mint most!

Természetesen itt is gömb közepén vagy, és akár átfedés lehet a régivel.


Ha ezt el akarod képzelni, akkor vegyél egy lufit, és ott rajzolj egy pont köré látókört.

Ha a pontot odébb viszed, a kör megy vele.

2021. szept. 10. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

#7-es, ezt hívnák izotróp jellegnek?

A lufis hasonlatot azt hiszem értem.

Akkor az a kérdésem, hogy hány év múlva lesz olyan kicsi a láthatár (sugara), hogy az mondjuk 1km alá csökkenjen?

2021. szept. 10. 22:35

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!