Milyen közel kellene jönnie a holdnak ahhoz hogy a föld gravitációja bevonzza magához? Egyáltalán mi indíthatna el egy ilyen eseményt?
Ez távolság ÉS keringési sebesség együttes függvénye.
Ha a Hold valamitől a mostani pályáján lelassulna, ez lenne e következmény.
Pontosabban állandó lassulás kéne hozzá, mert különben csak olyan egyre hegyesebb ellipszis lesz csak, aminek a leglaposabb része egyre közelebb van a Földhöz.
Csaknem te is láttad a Moonfall trailert?
:D
Az a helyzet hogyha pályalassulás miatt kezdene közelebb araszolni a Hold akkor kb 9500 km magasan elérné a Rotche határt és darabokra tépődne.
Vagyis ha a mostani cirka 300000km -es távról bejönne 9500 -ig akkor ott szétszakadva a föld "Gyűrűs" bolygóvá válna. Legalábbis ideiglenesen amíg a lepotyogó darabok és a napszél el nem intézné ezt a gyűrűt.
Jelenleg a Holdat a Föld forgása gyorsítja a pályáján és ezért egyre távolodik. (A Föld forgása pedig emiatt lassul.)
"Az a helyzet hogyha pályalassulás miatt kezdene közelebb araszolni a Hold akkor kb 9500 km magasan elérné a Rotche határt és darabokra tépődne."
Ez igaz, de figyelembe kell venni azt is, hogy milyen távolról, milyen pályán, milyen meredek ellipszisen érkezne.
Mert ha elég meredeken esik, a sebessége elég lenne, hogy a jelentős szétesés csak már a földsúrolás közben kezdődjön meg.
És akkor első kocc még majdnem egyben lévő holddal történik.
Nem mintha az sokkal rosszabb lenne annál, ha csak érintés nélkül, de már túl közel jön.
A földnek az is olyan lenne, a grav. hatás miatt, mintha egy vízzel töltött nejlonzacskóra jó nagyot rácsapnál.
A földköpeny magmája úton-útfélen feltörne.
A közel függőleges vagy meredek pályán való belezuhanáshoz viszont majdnem meg kellene állítani, tehát az egész holdat lelassítani kb 0 -ra, majd a föld felé tartó zuhanás közben gyorsulna be ismét.
Nyilván így nem hatnak azok a nyíró erők amik a Rotse határnál széttépik.
Viszont nehéz elképzelni (nincs is) olyan erőt vagy becsapódást ami hirtelen 0 -ra lassítaná a Holdat. Így ez bár fizikában elvileg ez kiszámolható, a valóságban minden esetben csak fikció marad.
Példák:
- Ha egy kisebb nagyon tömör ám nagyon gyors test csapódna a holdnak haladási irányából vagyis szemből. Ugyanakkora lendülettel mint amekkora a Holddé a kicsi test szétporladna a Holdból darabok szakadnának ki, eleve nem egyben jönne le.
- Ha egy ugyanakkora test ugyanakkora sebességgel csapódna bele mint maga a hold, mindkettő széttöredezve újra felolvadva szétfröccsenne az űrben.
Tehát a kinetikus energia egy része mindig hővé és lokális (töredezés) pusztítássá válik. Tehát ilyen becsapódásos hirtelen lassítás nem lehetséges szerintem.
- Rakétákkal lassítani lehetne ugyan de az meg nem azonnali, tehát spirális pályán közelítene befelé.
Bárhogy nézzük az olyan filmek hogy a hold a Földbe zuhanna totál spekuláció, még csak nem is sci-fi inkább Fantasy kategóriába sorolandó.
Összefoglalva az eddigi kitűnő meglátásokat, a bevonzás bekövetkezéséhez a jelenlegi pályán való haladás sebességének drasztikus lecsökkenése kell. kevésbé drasztikus lecsökkenésnél más történne.
Ugyanakkor nem létezik olyan valóságos esemény, amelytől ez bekövetkezne. Mégpedig azért nem, mert a való világunkban érvényes fizikai törvények ezt nem teszik lehetővé. A sokféle (szintén irreális, de elméletben nem kizárható) esemény bármelyike hatására ami történik, az nem a föld bevonzása.
Ezt a lehetetlenséget magyarázzák az előbbi válaszok.
Valóban nem képzelhető el olyan természetes esemény, ami ilyet okoz.
Igen ám, de a Moonfall egy sci-fi.
Megsúgom: idegenek!
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!