Ha a föld közepe felé haladva csökken a gravitáció, akkor egy fekete lyukban is ez lenne? Lefelé haladva egyre csökkenne a szökési sebesség?
A fekete lyuk az az eseményhorizonton belüli terület ahonnan a fény sem szökik már meg.
Viszont ez nem maga az égitest!!!
"
Azonban a fekete lyukban - az eseményhorizont mögött - nincs valódi égitest: a fekete lyuknak nincs belső szerkezete, kifelé pedig csak a tömege, töltése és perdülete nyilvánul meg (kopaszsági elv).
"
Az ami ott van és valaha csillag volt az a szingularitás.
Ugyanis ez egy olyan szinten magába roskadt tömeg hogy gyakorlatilag 1 dimenziós pont lett belőle. Így nincs kiterjedése vagy ahogy az előző cikk írja szerkezete sincsen. Tehát nincsen értelme arról beszélni hogy a közepében vagy lefelé haladva. Mert ilyen nincs neki!
Egy akár több száz vagy több 1000 km kiterjedésű eseményhorizont mögött is csak egy pontosan ugyanakkora pont van középen, mint egy 1km kiterjedésűnek. Mindegyiknél abban van minden tömeg. És pont.
Az eseményhorizonton belüli (üres térben?) haladva a szingularitás felé meg éppenhogy nőni fog a gravitáció.
Így a kérdésre is egyszerű válaszolni nem csökken, nem lehet pontszerű struktúra nélküli objektumban mélységről vagy haladásról beszélni.
"akkor végtelen nagyra nőne, nem?"
Nem mert a távolsággal arányosan (gömbszimmetrikusan talán köbösen) gyengül mint minden más test körül.
Így alakul ki az a térrész ami még eseményhorizonton belül van vagyis ahol még elég erős hogy a fény ne tudjon kiszökni. Egy kicsit kintebb pedig már el tud szökni.
A példád is sántít sajnos, és sokat nem is lehet rajta javítani. Mert kívülről kell "nézni" a dolgot.
Kifelé az 1kg felhő és az 1kg víz is ugyanúgy 1 kg -os összhatást fejt ki más testekre és objektumokra amik a közelükben vannak.
Másképp teljesen mindegy lenne pl a napunknak is hogy 1 egész földdel vonzzák egymást vagy egy ugyanilyen tömegű porfelhővel, tehát pl 1 föld tömegű gyűrűt tartana. Az össz gravitációs erő ugyanakkora, legfeljebb az irány szerinti eloszlás lenne más.
Ugyanezen okból egy jobban összeesett fly (ha lenne ilyen) sem lenne attól nehezebb és végtelenségig növekvő eseményhorizontú.
A fekete lyuk eseményhorizontjánál kábé véget ér az a fizika, amihez szokva vagyunk.
Azon túl már csak teóriáink vannak, ilyen-olyan modelljeink, amiből valamelyik igaz. Vagy egyik sem.
A föld közepe felé NEM csökken a gravitáció, csak a rád ható erők eredője. A föld felszínén a teljes föld mind ugyanabba az irányba húz. A közepén minden irányba, ezért ott az összes gravitációs erő eredője nulla. De van! És a szökési sebesség nem csökken, hanem nő. A föld középpontjától 6300 km távolságból rajtolva kisebb sebesség elegendő, hogy végképp legyőzzük a föld gravitációs erejét. A közepéből indulva elég jelentősen nagyobb sebesség kell. Például, mire a felszínre érünk, ott még kell enni akkorának, mintha onnan indultunk volna.
A gravitációs erő a test tömegétől függ, hogy ebből rád mekkorahat, az még a távolságtól is. Ezt már általános iskolában is oktatják (persze csak annak, aki hajlandó figyelni). Ezért egy kiló felhő gravitációs ereje pontosan megegyezik egy kiló vízével (csak mondom, amúgy e kijelentés értelmetlen, mert a "kiló" súly és nem tömeg).
Ennyi fizikaismerettel a fekete lyukat hagyjuk, abból itt nem lehet elmagyarázni semmit, ha az az igény, hogy az érdeklődő értsen is valamit.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!