Mekkora a végtelen számosságok számossága?
Jap. Ott van a Definition részben:
For infinite limit ordinals, λ, the corresponding beth number, is defined to be the supremum of the beth numbers for all ordinals strictly smaller than λ:
: B_λ := sup{B_α : α<λ}
A_0 ugye a természetes számokhoz tartozó rendszámok limitrendszáma, így B_{A_0} a B_n számosságok szuprémuma (B_n reprezentánsainak uniójának számossága).
Mármint az ω_0, nem A_0.
B_1-et, vagyis kontinuumot nem rakhatsz az indexbe, hiszen a kontinuumhipotézis értelmében nem lehet tudni, hogy B_1 melyik rendszámmal azonos számosságú.
Azt hiszem, hogy az alefek és a hozzájuk tartozó legkisebb limitrendszámok kölcsönösen meghatározzák egymást, így rendszámok helyett alefeket is rakhatsz az indexbe, de a legjobb rendszámoknál maradni.
Ja igen, de bocsánat, a Generalization pontnál az utolsó előtti képlet alapján:
Beth_n ( Beth_m ) = Beth_(n+m)
Az eddigiek alapján
Beth_( Beth_n ) = ?
Nekem az a bajom ezzel az egésszel, hogy 2-hatványtornyokat építünk, és ma már eléggé jól ismert a tetráció területei, azon belül is a végtelen hatványtornyoké. Ebből az a lényeg, hogy bizonyos számok végtelen hatványtornya exp(-e) és exp(1/e) között véges, lásd: [link]
Szerintem nem erőltetett az analógia ez és a Beth számok között, mert ez utóbbinál is 2-re emelgetjük a c számosságot. És szerintem ez konvergál egy konstans számossághoz, amit hiába emelünk fel 2-re, ugyanaz marad.
Például, ha a hatványhalmaz számosságát valamilyen oknál fogva gyök(2)-re emeléssel számítanánk, akkor 2 lenne Beth_x határértéke. Szerintem ha 2-re emeléssel számoljuk a hatványhalmaz számosságát, az attól hogy nem lesz véges, még "konvergálni" fog egy konkrét számossághoz.
A_0^A_0^A_0... sorozatok számosságai B_(w_0)-hoz tartanak,
de A_0^B_(w_0) mégsem egyenlő B_(w_0)-lal, miért?
..." a kontinuumhipotézis értelmében nem lehet tudni, hogy B_1 melyik rendszámmal azonos számosságú"...
A kontinuumhipotézis tudjuk hogy matematikailag bizonyított hogy nem cáfolható és az is bizonyított hogy nem bizonyítható.: "A kettő együtt azt jelenti, hogy az állítás konzisztens és független, vagyis az állítás hozzávétele sem okoz ellentmondást, és a tagadás hozzávétele sem. Ezzel megszületett a válasz Hilbert 1. problémájára."
Vagyis axióma szinten igaz vagy hamis (egyszerre csak az egyik). Vagy máshogy mondva létezik olyan (szellemi, matematikai) világ ahol igaz, létezik olyan világ is ahol hamis. Sokkal egyszerűbb az az axióma rendszer és annak következményei melyben nincs számosság alef-0 és alef-1 között, ill. ennek általánosítására is magasabb rendű végtelen számosságok esetében is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!