Einstein szerint egy korlátozott megfigyelő számára nem tehető különbség egy nagy tömeg gravitációja és egy gyorsuló mozgást végző test által létrehozott nehézkedési erő között. Hol van a mostani ismereteink szerint táguló világegyetem gravitációja?
Egy táguló világegyetemben az egymástól távolodó objektumok (pl. akár Naprendszerünk is) mozgásukból fakadóan gravitációt kellene, hogy létrehozzanak, amelynek függetlennek kellene lennie a tömegükből fakadó gravitációtól (kvázi többletgravitáció).
1. Feltételezhetem, hogy a két gravitációs mező interferál?
2. Feltételezhetem, hogy a gravitáció valójában elsődlegesen a mozgás függvénye, a tömeg csak a sebesség, illetve a gyorsulás elérésében játszik szerepet?
3. Feltételezhetem, hogy ha a gravitáció térgörbületet hoz létre, akkor a táguló világegyetem térváltozása pedig gravitációt?
Gyorsuló test nem "hoz létre" nehézkedési erőt. Gyorsuló vonatkoztatási rendszerben tapasztalsz inerciaerőket (ez már a newtoni fizikában is így van), amely a nem inerciális mozgásból fakad. Ez az, amit Einstein egyenértékűnek teintett azzal, mintha egy gravitációs térben nyugvó megfigyelő érezné a gravitáció erejét.
A kérdésed egy félreértésen alapul, mert nincs két gravitációs mező, ami interferálna egymással. A világegyetem tágulását a téridő nagyléptékű metrikájának időfüggése okozza. A metrika az a mennyiség amely a koordináták és a távolságok közti kapcsolatot jelenti. Ennek időfüggése pedig azt jelenti, hogy azonos koordinátájú pontok közti távolságok idővel növekednek anélkül, hogy az ezen pontokban nyugvó megfigyelők gyorsuló mozgást végeznének. Ezek a megfigyelők a mai ismereteink szerint úgy végeznek egymástól gyorsulva távolodó mozgást, hogy ők maguk végig "nyugalomban" vannak, tehát a rendszerük nem gyorsuló vonatkoztatási rendszer. A kozmológiában együttmozgó rendszernek (comoving frame) szokás ezt nevezni, mert csupán a téridő metrikájának megváltozása által diktált távolodó mozgás az, amit végeznek, és nincs saját mozgásuk (mint pl. egy gravitációsan kötött galaxishalmaz egyes galaxisainak).
Gravitációs hatása az általunk ismert barionos anyagnak és a vele kölcsönható elektromágneses (és gravitációs) sugárzásnak van, továbbá az egyelőre ismeretlen eredetű sötét anyagnak és a sötét energiának (ez utóbbi a taszító, egyfajta antigravitációs hatású, amely a gyorsuló tágulást okozza).
"Einstein szerint egy korlátozott megfigyelő számára nem tehető különbség egy nagy tömeg gravitációja és egy gyorsuló mozgást végző test által létrehozott nehézkedési erő között."
FYI [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!