100 l zárt rendszerben lévő víz nyomását szeretném megnövelni 2 bar nyomásra, mennyi vízzel tudom ezt megtenni?
Gyakorlati oldala: fűtésrendszernél, ami alapvetően nyitott a kazán felől, és hőcserélővel adja át a hőt a zárt puffertartályos oldal felé.. Azt szeretném, hogy áramra záró zónakapcsolóval zárjon rövidre a kazán, és a puffer között (vagyis nyisson utat a puffer felé, ahol nyomás van), egyúttal zárja a nyitott túlfolyó tartály felé a víz útját, hogy a nyomás ne szökjön el...
Ez, ha minden igaz ilyen "Zónaszelep visszatérítő rugóval" megoldható, legalábbis a puffer felé. A nyitott oldal lezáráshoz ennek fordítottja kellene, ami áramra zár, és áram nélkül, rugó miatt nyit.
Ezek elméletileg megoldhatóak.. csak azért teszem fel a kérdést, mert felmerült bennem, hogy esetleges áram kimaradás esetén a kazán felé addigi 1-2 báros nyomás, ha a szelepek visszazárnak, akkor az a nyomás a nyitott túlfolyó tartály felé távozna.
Mennyi vízveszteségre kellene számítanom?
Infó még: a szerelő biztosra akart menni, ha nem lenne áram, ezért tette nyitottá a kazán oldalt. Lévén, ha nincs áram, hűtőkör sincs (hidroforos vízellátás).
Az más kérdés, hogy szünetmentes tápom van... csak az hangzott el, hogyha az sem működne? (avulás, csere, karbantartás hiánya)
Továbbá azt látom, hogy a hőcserélőn bukik a hőmérséklet, és a kazánban hamarabb rotyog a víz, a korábbi zárt rendszerhez képest (nincs nyomás, nyitott rendszer). Emiatt a pufferben 70 foknál melegebb vizet nem tudok elérni.
A kazánnak is jobbat tenne, ha ilyen kapcsolókkal alapvetően zárt lehetne a rendszer, és csak a szünetmentes hibája esetén, és tartós áramszünet esetén kapcsolnának át a gondolt kapcsolók.
Ezeket gondoltam, szívesen vennék meglátásokat.
Köszönöm.
"egyúttal zárja a nyitott túlfolyó tartály felé a víz útját"
Na most kapcsolókkal engedjük jobbra balra a vizet? Vagy valóban zárt rendszer, ahogy a vastagbetűs kérdésben szerepel? Ha valóban zárt rendszer, akkor az első válaszoló helyes választ adott!
Kedves 2-es válaszoló!
Ha nem vízmennyiség kérdése, akkor nyert az ügy. Amúgy gondolkozgatva arra jutottam, hogy elenyésző vízmennyiség lehet, mivel a víz nem nyomható össze (ha jól tudom), vagy csak valami nagyon kicsi mértékben, és nem 2 baron.
Kedves 3-as!
A kapcsolókkal (szelepekkel) tenném zártá, illetve a nyitott részt (kazán és túlfolyó-nyitott tágulási tartály) zárnám közvetelen a kazán mögött (a nyitott tágulási felé), és "egybenyitnám" a zárt puffer-radiátor oldallal a kazánt. Így valóban zárt lenne.
És így jók a hírek, amiket mondtatok.
Köszönöm!
3-ashoz:
A vizet nem akarom ide-oda engedni. Alapvetően zárttá szeretném tenni a rendszert, és csak esetleges áramszünet esetére válna nyitottá, azért, hogyha véletlenül éppen nagy a tűz a kazánban, akkor maximum szabadon forrhat, és tágulhat a nyitott túlfolyó tartály felé.
A cél a rendes működés közbeni zárt rendszer, amit az említett szelepek tennének lehetővé. A nyitottra váltás, csak a rendszer biztonságát szolgálná... ahogyan biztonsági övre sincsen általában szükség az autókban... de van az az eset, amikor meg nagyon jól jön.. mindamellett, hogy kötelező (nyilván az eshetőség miatt). Ezért nem szerelte zártra a fűtésszerelő a rendszert alapvetően, hanem ilyen hibridet csinált, hogy a puffer-radiátor oldal zárt (nyomás alatti: 1-2 bar), és a kazán oldal: nyitott egy hőcserélővel adja át a hőt a puffer oldalnak ladomattal.
Ha ezt ilyen szelepekkel zárttá tudnám tenni (áram segítségével)... de megmaradna a biztonság oldala is.. hiszen áram nélkül rugó ellében "leválasztódna" a kazán a zárt-nyomás alatti odalról, és nyitna a túlfolyó-nyitott tágulási tartály felé... akkor "élvezhetném" a zárt rendszer előnyeit (nem zuborogna a víz intenzív égésnél 84 fokon, és melegebb víz juthatna a pufferbe - max 70 fok helyett akár 84 is).
Ezeken gondolkodtam, és tapogatózom, mielőtt még a szerelőt felkeresném ezen "ötlettel".
Nem vagyok teljesen képben, de attól fűgg, mennyi a légbuborék a nyomás alá helyezendő részen.
Ugye valamennyinek terv szerűen kell lennie pl egy kegyenlítő tartályban, hagy állandó legyen a nyomás.
Ha "színültig" van vízzel, a nyomás durván fog változni a hőmérséklet függvényében, az egy mérnöki rémálom.
Ha van ilyen kiegyenlítő tartály, akkor kevesebb víz térfogat kell a kívánt nyomás eléréséhez, mint a tartály térfogata. Feltéve, hogy a rendszeben lévő többi gázbuborék térfogata elhanyagolható.
Kedves 7-es!
Köszönöm válaszod!
Időközben a beüzemelést végző szakival egyeztettünk. A teljes és korrekt válaszra nem emlékszem pontosan,... valami olyasmi rémlik, hogy ha a nyomás alatti magas hőfokú víz nyomását ki akarnánk engedni (vagyis légköri nyomásra csökkenjen), akkor ott nagy hirtelenséggel fognak rossz dolgok történni, akár robbanás is.
Sajnos a pontos magyarázatra nem emlékszem. Így elvetettem a kérdést, végül is jól működik a kazán így is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!