Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért törekszik minden élőlény...

Miért törekszik minden élőlény az életbenmaradásra?

Figyelt kérdés

Az egyszerű egysejtűektől kezdve, a növényeken keresztül, a hangyákon át, egészen az elefántokig MINDEM organizmus a saját életbenmaradását tartja a legfontosabbnak. Vajon mi lehet az a motívum ami erre késztet bennünket élőlényeket, hiszen a minket alkotó anyagok, energiák sosem vesznek el csak átalakulnak.

Lehet hogy bugyuta kérdés, azonban hátha valakinek van erről valami érdekes elmélete.



2021. aug. 3. 00:21
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
33%

Érthető kérdező problémája. Azért probléma, mert nem különbözteti meg a tudattal rendelkező embert az összes többitől (beleértve az atomokat, részeskéket, még a Higgs bozont is). Az ember az egyetlen az általa ismert világban, akinek akarata, célja van. Minden másnak nincs akarata és célja. Helyette van természettörvény, amely szerint viselkedik. A kőnek nem rossz, ha leesik és ripittyára törik. A kő egyszerűen a gravitációs erő szerint mozog. Közbejön a földfelszín, ütközik stb. az ember az egyetlen, ki zuhanás közben elképzeli a jövőt, mert hiszen az időt ő találta ki, hogy megértse a mozgást, így aztán neki rossz, ha arra gondol, hamarosan nem lesz ő. Csak valami húscafat, mi már nem ő. Mert ő a tudatától ő.


Nem keverhetjük az anyagot a gondolkodó emberrel! Az anyagnak nem jó, a "jót" is az ember alkotta saját magának (lásd cél). Ha keverjük, lesznek megválaszolhatatlan kérdések. Nem attól megválaszolhatatlanok, mert itt nincs okos ember, hanem attól, hogy nincs válasz rájuk. Hibásak.

2021. aug. 3. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Wadmalac ***** válasza:
87%

Ne magasztaljuk túl a mi tudatos viselkedésünket.

Ugyanazon természeti törvényeknek, ugyanazon evolúciós folyamatnak egy szinttel bonyolultabb eredménye. A céljaink, lelki kényszereink, akaratunk, minden.

Pont olyan célok ezek, mint ahogy egy állatnak "célja" túlélni, szaporodni, csak a körítés lett bonyolultabb.

Ez a szintlépés már kérdéses, hogy nagyobb-e egyáltalán, mint mondjuk egy egysejtű és egy emlős közti fejlődés.

Szerintem közel sem.


Ez már a vallásos lélek belemagyarázására hajaz.

2021. aug. 4. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
87%
Akit ez érdekel, az Olvassa el az "Önző gén" című könyvet. Nagyon jó válasz a feltett kérdésre. Az viszont nem igaz, hogy minden élőlény életben maradni igyekszik. Úgy helyes, hogy minden GÉN szaporodni, elterjedni, hosszú ideig ("örökre") megmaradni igyekszik. Például a hangyák, méhek mind testvérek. Tehát bármelyikük életben marad, akkor a gén tovább él. Ez megmagyarázza a megfigyelhető viselkedésüket, hogy feláldozzák magukat, ha ez jobban biztosítja a génjeik továbbélését a testvéreik által. És a hímek párzás utáni elpusztulását és megérthetjük általa. Azt is megmagyarázza, hogy egyes pókoknál polipoknál az utódok felzabálják az anyjukat.
2022. máj. 4. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Szomorú félreértés azon vitatkozni, hogy "életben maradni cél" vagy "gént továbbadni cél". Mert e kettő egy, gént csak élő tud továbbadni, első a hétköznapi, második a tudományos megfogalmazás, de mindkettő ugyanazt mondja.


De, magasztaljuk túl! Már ha az magasztalás, hogy az ismert világban az ember az egyetlen, aki tudattal rendelkezik, ezért sok olyan tulajdonsága van (például gondolkodik, célokat tűz ki, mert érdeke is van), amely más objektumoknak nincs. Azt meg minden értelmes ember gondolja, hogy az ember a természet része, tehát annak törvényei rá ugyanúgy érvényesek. Meg persze azt is érdemes gondolni, hogy van néhány olyan természettörvény, amely kizárólag az élőlényekre vonatkozik, sőt, ezen belül olyanok, amelyek kizárólag az emberre. Ez a "pont olyan cél" pedig pont nagyon nem olyan, mert sem a kő, sem az oroszlán nem fog annyira másképpen viselkedni eltérő közegben tartózkodás után, mint az ember. Jobban belegondolva,, ez a "pont olyan cél" gyakorlatilag a pszichológia létjogosultságát kérdőjelezi meg, vagy kissé általánosabban az etológiáét. Ennyi erővel a fizikát se érdemes annyira részletezni. Ezért azt javaslom, ne becsüljük le az ember céljait. Mert akár akaratlanul, de képes a természet elpusztítására is, azaz atomjainak olyan átrendezésére, amelyet a természet önmagától nem tesz.

2022. máj. 4. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!