Miért törekszik minden élőlény az életbenmaradásra?
Az egyszerű egysejtűektől kezdve, a növényeken keresztül, a hangyákon át, egészen az elefántokig MINDEM organizmus a saját életbenmaradását tartja a legfontosabbnak. Vajon mi lehet az a motívum ami erre késztet bennünket élőlényeket, hiszen a minket alkotó anyagok, energiák sosem vesznek el csak átalakulnak.
Lehet hogy bugyuta kérdés, azonban hátha valakinek van erről valami érdekes elmélete.
Ez kicsit olyan, mintha azt kérdeznéd, hogy miért csak azok nyernek a lottón, akik vásárolnak lottószelvényt…
Ha kialakul egy olyan egyed, amiből hiányzik a túlélés ösztöne, az záros határidőn belül kihal, nem örökíti tovább a túlélési ösztön hiányát okozó génmutációt. Amelyik egyedben meg ott van a túlélés ösztöne, az meg nyilván nagyobb valószínűséggel él túl, és örökíti tovább a túlélési ösztönt.
Darwin Karci bácsinak van egy elmélete. Az evolúcióról van szó. Amelyik élőlény nem akar életben maradni, nem adja át génjeit az utódainak, így génjei kiszelektálódnak.
Valójában az egyed életösztöne alá van rendelve alá van rendelve a faj fenntartás ösztönének. Például a méhek, hangyák gyakran beáldozzák magukat a királynőért. Az imádkozó sáska, és sok pókfaj hímjeinek veszélyes, és többnyire végzetes a párzás, mégis megteszik.
Látom nem értették meg a kérdést, az én hibám nem fogalmaztam elég pontosan. Szóval erre gondoltam:
Miért jó az a minket alkotó anyagoknak, hogy egy élőlény részei?
Az nyilván evidens, hogy az élőlény életre törekszik, de az nem, hogy miért jó neki ez egyáltalán?
Miért jött létre az élet? A minket alkotó részecskék lehetnének egy meteoritban is, nem? Akkor miért minket, miért nem a meteoritot "választották"?
Ez meg kicsit olyan, mintha azt kérdeznéd, hogy miért jó a kénnek, hogy sárga, a szénnek meg az, hogy fekete.
Az anyagnak magának – az atomoknak, molekuláknak – nem „jó”, hogy egy élőlény része. Nem akar előlény része lenni, és nem akar nem élőlény része lenni, az anyagnak sem tudata, sem akarata nincs. Egyszerűen csak így működik az életnek hívott jelenség, anyagcserével jár, molekulák, atomok bekerülnek egy élőlénybe, és a részévé válnak, más atomok és molekulák meg kikerülnek az élőlényből, és a továbbiakban nem részei.
Magának az élőlénynek sem jó, hogy él, egyszerűen csak él. Ahogy a tengernek sem jó, ha hullámzik, egyszerűen csak hullámzik.
> Miért jött létre az élet?
Mert fizikai, kémiai folyamatok az adott feltételek fennállása miatt létrehozták az életnek nevezett jelenséget.
> A minket alkotó részecskék lehetnének egy meteoritban is, nem?
Lehetnének. Nem ott vannak.
> Akkor miért minket, miért nem a meteoritot "választották"?
Nem választották. Ahogy a meteoritban lévő atomok sem „választották” a meteoritot. Történetileg úgy alakult, hogy vannak atomok, molekulák, amik egy élőlény részét képezik, mások meg egy meteorit részét képezik, megint mások meg egy gleccser részét képezik.
Van olyan nézet, miszerint az élet kialakulása ritka véletlen, a körülmények rettenetesen ritka összjátéka hozta össze.
És van olyan, miszerint a természeti törvényekből kényszerűen következik az élet létrejötte, ha csak kicsit is megfelelőek a körülmények.
Az egyik szerint az élet iszonyat ritka az univerzumban, a másik szerint meg baromi gyakori.
Egyetlen dologban egyezik a kettő. Abban, hogy egyik esetben sincs az egésznek célja, csak oka.
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
Ennél a kérdésnél is hasonló dolgokat feszegettünk, talán így nem kell mégegyszer leírni, és hátha közelebb áll a konkrét kérdéshez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!