Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kvantummechanika, miért nem...

A kvantummechanika, miért nem klasszikus Newtoni valószínűség?

Figyelt kérdés

A kvantumfizika valószínűségekkel dolgozik. Egy bizonyos valószínűségi függvény szerint jönnek ki a klasszikus jelenségek. Nos, akkor miért nem sima klasszikus valószínűségben megy át az egyik a másikba?


Nagyon kíváncsi vagyok főleg a fizikusok véleményére


2021. júl. 31. 20:14
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
93%
Ezt hogy érted, hogy "klasszikus Newtoni valószínűség"? Ezt fejtsd ki bővebben.
2021. júl. 31. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
86%

Azért, mert a világ nem így működik.

A klasszikus mechanika szerint, ha egy golyót leteszel egy gödörbe, akkor az ott megáll az alján.

A kvantummechanika szerint viszont elkezd nyüzsögni az alja körül: azért nem úgy írom, hogy hullámzani, mert az félrevezető lenne, nem azt csinálja.

Tehát ahelyett, hogy lenne neki egy pontos helye (ahova tetted) és egy sebessége (nulla) - helyette mindig változik a helye ÉS a sebessége is.

Ha kiszámolod, átlagban ott lesz, ahova tetted, és az átlagsebessége is nulla lesz, nem megy sehova. Mégis állandóan mozog, mert a kvantummechanika így működik.

2021. júl. 31. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
87%

Vegyünk még egy példát:

kilősz egy elektront, ami átmegy egy rácson (néhány vékony téglalap kivágva valamiből, a többi tömör), majd becsapódik egy arra érzékeny lemezbe.

Mi történik itt?

1: Amikor kilövöd az elektront, akkor az úgy viselkedik, mint egy részecske. Nem tudsz fél, vagy másfél elektront kilőni.

2: Amikor átmegy a rácson, akkor úgy viselkedik, mint egy hullám - EGYSZERRE megy át az összes résen, amit csak talál, és közben interferál saját magával. Pont úgy, mintha víz lenne a rács két oldalán, és egy hullámot küldenél át.

3: Amikor megérkezik, akkor ismét részecske: egyetlen pontba érkezhet meg.

Viszont az igazán érdekes dolog, amit csak mostanában kezdtek vizsgálni: a KÖZTES helyzetekben - tehát úton a rács felé, majd a lemez felé - NEM TUDJUK, hogy igazából micsoda. Ilyenkor se nem részecske - se nem hullám, hanem valami más, amit még igazából nem ismerünk.

2021. júl. 31. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
94%
Elég értelmetlen kérdés: a newtoni mechanika determinisztikus és nem valószínűségi. Ha eldobsz egy követ, Newton szerint az 100%-ban ugyan azon a pályán fog mozogni minden esetben.
2021. aug. 1. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
40%

nem érdemes keverni a valóságot a modelljével. A kvantumfizika nem dolgozik semmivel, az a természet egy meghatározott jelenségköre. Amit az ember valószínűségfüggvényekkel tud értelmezni és leírni. Nincs newtoni valószínűség, newtoni oksági összefüggés van. Determinisztikus.

A valószínűség egy matematikai fogalom, és nincs klasszikus meg kvantumfizikai. E fogalom azt írja le, hogy bizonyos sokaságok folyamatai hogyan értelmezhetők, valószínűsége sokaságra vonatkozó folyamatnak lehet, egyetlen objektumnak soha. Amit egyetlen objektumra mondani szoktak, az egyes viselkedési tulajdonságaira vonatkozik.


Ha többet vagy inkább alaposabbat szeretnél megismerni, kénytelen leszel pontosabban megfogalmazni, mit is szeretnél tudni.

2021. aug. 1. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
83%
Fegd fel úgy, hogy amikor a Schrödinger féle valószínűségi függvény összeomlik, az a materializálódás, abból lesz az általad érzékelt világ.
2021. aug. 7. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 Prokopf ***** válasza:
5%
Szerintem a newtoni valószínűség a mi időnkben megvalósult valószínűséget, a kvantummechanikai valószínűségi függvény az összes időben megvalósult valószínűségek összességét írja le. Ezért #2 válasza akkor lenne tökéletes, ha kiegészítette volna azzal, hogy a golyó helye, sebessége és ezek időértéke is változik (tehát nem csak "nyüzsög", hanem "vibrál" is, azaz el-eltűnik). Persze ez csak feltételezés, ahol azt is figyelembe kellene venni, hogy bár a lyuk mellett álló megfigyelő lyukhoz viszonyított helye és sebessége állandó (mozdulatlanul áll), idejének a lyukban lévő golyó idejéhez való viszonyulása viszont kérdéses.
2021. aug. 22. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
7%
Ha tanultál volna fizika történelmet, akkor pont az volt a probléma, hogy klasszikus valószínűségként értelmezhetetlen volt a kvantummechanika. De ha csak egy kicsit is belegondolsz... Te hogyan értelmeznéd? A proton x idő múlva 10 km átmérőjű lesz vagy mi? Ezt elhiszed? Mert én nem. Ez abszurdum, nincs ilyen. A fizikusok sem hittek el ilyet, ezért kellett más értelmezés után nézniük.
2021. szept. 19. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
13%
Bocsánat, pont a lényeg maradt ki: Tehát, x idő múlva y valószínűséggel 10 km átmérőjű lesz a proton? - Ez a klasszikus valószínűség szerinti értelmezése az eredménynek...
2021. szept. 19. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 NTBS ***** válasza:
100%
Mert a világ nem így működik.
2022. júl. 23. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!