Melyik a leggyakrabban előforduló halmazállapot a világegyetemben?
Tudom, hogy egy anyagnak több halmazállapota is lehet, így a kérdésnek ilyen szempontból nincs értelme, de ha mondjuk elmentenénk az univerzum állapotát egy adott pillantban, akkor az épp elmentett állapotában melyik van jelen a legnagyobb mennyiségben?
Szilárd, folyékony, gáz, vagy plazma?
Nyilván nem a folyékony és nem is a szilárd. Vagy gáz, vagy plazma.
De a kérdés egyébként több szempontból is problémás. Egyrészt mit jelent az, hogy "legnagyobb mennyiségben"? Térfogat vagy tömeg? És mérés közben hogyan kompenzáljuk a gravitációt? És ha már gravitáció, mi a helyzet a fekete lyukakkal, velük mit kezdünk?
Másrészt ez a kérdés azt feltételezi, hogy a világegyetemben már mindent megismertünk, továbbá hogy e négy halmazállapoton kívül nem is létezhet más. Ezek közül persze egy sem igaz, hisz egyrészt nem tudjuk például, hogy valóban létezik-e sötét energia, mert ha igen, akkor annak a halmazállapota a válasz, hisz a világegyetem 85%-át tenné ki (a sötét anyag jelenlegi elmélete szerint). De ha létezik, akkor elméletileg a négy közül egyik halmazállapotba sem sorolható be, mert a 4 halmazállapot a "közönséges" anyag állapotai, nem pedig a sötét anyagé.
Röviden összefoglalva: értelmezhetetlen a kérdés, nincs rá válasz.
Plazma.
Nézd csak meg a saját rendszerünket: Egy bazi nagy plazmagömb, plusz pár, a csillaghoz képest elhanyagolható tömegű bolygó.
A második helyen van a galaxisok közepén lévő szupermasszív fekete lyukak anyaga. De a teljes galaxis tömegéhez képest ez is kisebb.
Kérdés, hogy a fekete lyukak anyagát milyen halmazállapotúnak tekitjük a fent felsoroltak közül. Ugyanis halmazállapot csak a anyagra értelmezhető, a fekete lyukakról pedig nem tudjuk, hogy értelmezhető-e rájuk az anyag fogalma, és így a halmazállapot fogalma a klasszikus felfogás szerint.
De már a nautroncsillagokat alkotó anyagra is nehéz értelmezni a halmazállapot fogalmát, és ez nincs kevésbé így a csillagokat alkotó anyag esetében sem. Sőt, ha ezt végiggondoljuk, akkor oda lukadunk ki, hogy maga ez a négyes halmazállapot-felosztás is jobbára csak a hétköznapokban megszokott körülmények között leledző, hétköznapi mennyiségű, és hétköznapokban megszokott anyagokra értelmezhető, ami viszont csak nagyon marginális százalékát teszi ki az univerzum össztömegének.
A valóság az, hogy az univerzum tömegének döntő hányadára nem, vagy csak nehezen, korlátozottan, különböző feltételekkel értelmezhető a halmazállapot fogalma, és akkor sem dönthető el, hogy melyikbe is tartozik, mert akár mindnek a tulajdonságait hordozhatja.
Bocsánat, #4 vagyok, az utolsó mondatomban ezt a sort: "... értelmezhető a halmazállapot fogalma, és akkor sem dönthető el, hogy melyikbe is tartozik, ..."
javítanám erre:
"... értelmezhető a halmazállapot fogalma, és sok esetben akkor sem dönthető el egyértelműen, hogy melyikbe is tartozik, ..."
Az univerzum tömegének 85%-át NEM a sötét anyag teszi ki, hanem a sötét energia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!