Mennyi időn belül lesz a kvantumszámítógép háztartásban használható méretű eszköz, úgy mint pl. ma egy személyi számítógép?
Jelenleg úgy néz ki, hogy a kvantumszámítógép egyáltalán nem olyan alkalmazásokra praktikus, amit a mai asztali számítógépek képesek végrehajtani, hanem éppen olyanokra, amikre az nem, vagy csak rettenetesen sok idő alatt képes.
Szóval kifejezetten kvantumszámítógép valószínűleg sosem lesz otthoni eszköz, hétköznapi dolgokra.
Viszont könnyen lehet, hogy a normál számítógépek ki fognak egészülni ilyen "kvantumcsipekkel" az extra kódolási, dekódolási, hosszadalmas számítási műveletek elvégzésére.
A méretek csökkenéséhez és olcsósodáshoz fontos lépés lenne az abszolút nulla körüli szükséges hőmérséklet könnyű előállítása vagy szükségességének kiküszöbölése, ezzel egyben ennek hely- és energiaigényének jelentős csökkentése.
Szerintem igazán ennek a megvalósítása fogja megszabni, mikor lehet a kvantumszámítás része az otthoni gépeknek.
A pár évtizedes tipp szerintem is stimmel.
az is lehet, hogy soha.
jelenleg nincs semmi olyan alkalmazás, még sci-fi szinte se, ami kvantum számítógépet igényelne a hétköznapi felhasználó szintjén. még a Wadmalac által említett kódolás sem ilyen, mert az igaz ugyan, hogy a manapság használt RSA kódolás kvantumszámítógéppel könnyen törhető, de ez igazából csak egy szerencsés (vagy szerencsétlen, nézőpont kérdése) véletlen.
ma is vannak olyan eljárások, amik normál számítási teljesítményt igényelnek, de az RSA-val ellentétben, nem fordíthatók le "kvantumszámítógép-nyelvre", így tökéletesen biztonságosak maradnak a kvantumszámítógépek elterjedése esetén is.
a kvantumszámítógép ugyanis nem egy jobb, gyorsabb, erősebb számítógép, hanem egy teljesen más jellegű megközelítés. annyira más, hogy kvantumszámítógéppel számolni nem is nagyon lehet. az 1+1=? kérdés kvantumszámítógépes megoldása igen komoly problémákat vet fel, főleg, ha azt szeretnéd, hogy a válasz 2 legyen.
Olyankor lehet előnye, mikor kismillió iterációt, variánst kell futtatni az optimális vagy egyetlen megoldás megtalálásához.
A hétköznapi felhasználó applikációiban ez elég ritka.
Nem ez fog a gamereknek gyorsabban lerenderelni 73 milliárd háromszöget.
De mondjuk meteorológiai szimulációkban jól jönne.
#2
Lehet, hogy lesz ilyen megoldás, de szerintem akkor már praktikusabb (ha egyáltalán lesz ilyen igény), hogy lesznek interneten szabadon (vagy némi pénzmagért) hozzáférhető kvantumszámítógépek ilyen célokra.
A kvantumszámítógépeknek sok hátránya és nehézsége van a hagyományos számítógépekhez képest, amit áthidalni hétköznapi felhasználásra, hát eddig úgy tűnik, hogy nem igazán lehet. Jelenleg a tudományban és iparban fogják használni. Tehát nem jelenti jelenleg a következő generációs számítógépeket a háztartásokba. Legalábbis eddig úgy tűnik. A nehézségek és hátrányok a következők:
- Abszolút 0 fok környékén kell tartani (-273,15°C), amit most folyékony héliummal oldanak meg.
- Vákuumban működik.
- Nagyon érzékeny minden külső behatásra, mint a rezgés és a sugárzások.
- Mellékesen drágák, ami persze változhat/na, de ez is kérdéses, mert nem hagyományos maga a technológia sem, például nem elektromos árammal fut, hanem mikrohullámmal. Mint ahogy olcsó űrtávcső sem valószínű, hogy lesz majd, könnyen lehet, hogy ebből sem lesz házi példány. De mondjuk ez majd kiderül hogyan alakul, van a piacon egy 5000 $-ért (SpinQ), de az nem ugyanolyan működésű és közel annyit sem tud, csak valami félig olyan.
- Egyenlőre nem igazán megoldott a programozásuk sem, ugyanis elképesztően bonyolultabb is a megszokottnál, mivel minden művelethez újabb algoritmust kell írni.
- Nem tudnak információt tárolni ugyanúgy, mint a hagyományos PC-k, amik ebben már nagyon jók, csak mikroszekundumokig tárolnak és az adat másolás sem megoldott.
- Működés közben hajlamosak a hibára és még a nagyon pontos kvantumszámítógépeknél is szükség lesz a végeredmények klasszikus számítógépekkel történő ellenőrzésére.
- Nem adnak konkrét eredményeket, mert valószínűséggel működnek és a válasz is valószínűségi lesz. De gyors és ellenőrizhető, hogy helyes-e.
- Egyenlőre nem jók és gyorsak egy átlagos felhasználásban, mint egy dokumentum megnyitása, filmnézés, email-ezés, játékok futtatása és ilyen hétköznapi tényleges tevékenységekben. Nem gyorsabb rajta a böngésző és a grafikus kártyát sem gyorsítja. Gyakorlatilag nem használható általános megszokott dolgokra. A kvantumszámítógépeknél is csatlakoztatnak hagyományos PC-t hozzá, mert szükséges. A legtöbb egyszerű területen a kvantumszámítógép ugyanolyan gyors lenne, mint a sima PC-k, vagy akár lassabb.
- Speciális célokra jó kizárólagosan, ahol nagyságrendekkel nagyobb számítási kapacitásra van szükség egy szűk területen, olyan feladatokra, ami egy asztali gépen teljesen kezelhetetlen. Egy újabb prímszám megtalálásához jók, csak erre nincs szükség az otthonokban.
- Komoly kockázatot jelent az adatbiztonságban, ha hétköznapi forgalomba kerülnek, mert egy jelszót gyakorlatilag azonnal megfejt. Erre is kell megoldás, mégpedig az előtt, mielőtt a boltokban kaphatóak lennének. Bankok nem örülnének neki, de a számlatulajdonosok sem, ha ilyen sebességű számítógépek általánosan lennének elérhetőek. Ez probléma egy sima Facebook felhasználónak, kormányzatoknak, hivataloknak, cégeknek, kb mindenkinek.
A működése röviden, hogy nem két biten működik, tehát nem csak 0 és 1, hanem lehetnek 0, 1, mindkettő, vagy bármi, ami közötte van, tehát egyszerre 50-100 is. Mint egy érme aminek nem csak a két oldala van, hanem pörgetve szinte bármennyi helyzete. Egyszerre képes több számítást végezni, vagyis egy labirintus játékban nem sorra veszi az utakat egymás után, hanem egyszerre vizsgálja az összeset.
Talán lesz valami kicsi változat a háztartási gépekben is, ami a közelébe sem jön az ipari cuccoknak, de szükség esetén gyorsít bizonyos számításokat. Más piac lesz a hagyományos PC és a kvantum sz.gép is.
"praktikusabb (ha egyáltalán lesz ilyen igény), hogy lesznek interneten szabadon (vagy némi pénzmagért) hozzáférhető kvantumszámítógépek ilyen célokra."
Biztos, hogy igazad van, már csak gazdaságossági alapon is tutira így fog indulni. Egy szerverközpont gond nélkül kezeli a nagyobb méreteket és az infrastruktúra- és energiaigényt is.
Szerintem a kvantumszámítógépek jövőjének EZ a része már elég közel van.
Már most is van hozzáférhető a neten de egy óra többezer dollár. Vannak ilyen online megoldások a szuperszámítógépekhez is, de azt se igényli az átlagember, mert nincs rá szüksége.
Kérdező annyit láthatsz, hogy ez inkább egy tudomámyos kütyü, mint otthonra készülő termék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!