Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy bolygó (kőzetbolygó)...

Egy bolygó (kőzetbolygó) elvileg lehet 1000-szer nagyobb a Napnál?

Figyelt kérdés

Csak mert ez a legújabb, amit hallottam a Niburu bolygóval kapcsolatban. Szerintem baromság.

Gondolom, ha kőzetbolygó, akkor a gravitáció akkora méretben már lehetetlenné tenné, hogy az bolygó legyen.


2010. aug. 27. 21:29
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
2010. aug. 28. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
55%
Akkor se lenne lehetséges, ha a bolygó magja alapból akkorára állna össze, mint legalább a Nap, sokkal aktívabb lenne, és a magát magnetoszférája (ha lenne) akkorára alakulna ki, hogy akár még 150-szer elférne benne a nap. Ami azért lehetetlen, mert a pajzs nem tudna kialakulni a bolygó stabilitása előtt, szétesne a mag, vele a pajzs és a bolygó el is tűnne. Ha mégis lenne annyira stabil, hogy megmaradjon a pajzs, felfogná az érkező anyagok becsapódását. A nagyobb aszteroidákat is a hatalmas gravitáció olyan erővel húzná magához, hogy megsemmisítené az alig stabil bolygót, így nem tudna "növekedni" és soha nem lenne többszöröse a Napnak. Persze ez a feltételezés csak akkor jöhetne szóba, ha azon a bolygón minden fizikai törvényt felrugnánk.
2010. aug. 28. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Összeomlana fekete lyukká.
2010. aug. 28. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Nem omlana össze. Az lehetetlen.

A neutorncsillagok omlanak össze, vagy a többezerszer nagyobb vonzású és milliárdszor nagyobb sűrűségű bolygók.

A földhöz hasonló kőzetbolygó bármekkora, nem omlana össze lyukká. kicsi a sűrűsége, és sokkal nagyobb enerigának kell felszabadulnia. Általában ha 2 neutroncsillag összeütközik, akkor lesz fekete lyuk.A hatalams sűrűségű bolygók néhány centiméteres ponttá sűrűsödnek össze, és a 2 bolygó rettenetes gravitáció ereje egyesül. a nagy tulajdonképpen kiszakítja az általunk ismert teret. Ha beszippat a fekete lyuk, akkor a semmibe kerülsz. Szó szerint a semmibe. ott nem lesz tér, semmi féle anyag, így te magad sem, de még idő se lesz. Tehát értelmeten lenne a kérdés, hogy hova kerülsz, mikorra kerülsz oda, vagy minek ütközhetsz neki. Ott nincs semmi!

A világegyetem sötéte is valami. A semmi az semmi :D nem mondhatnánk hogy meghalsz, mert élve kerülsz oda be. De ugyanakkor nem is élsz, hisz nem éltezel.

2010. aug. 28. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Stephen Hawking írta:


"Röviden ismertetem, hogyan jöhetnek létre a fekete lyukak. Képzeljünk el egy Napnál tízszer nagyobb tömegű csillagot. A csillag kb. egymilliárd éves élettartamának túlnyomó részében hőt termel, miközben a belsejében hidrogénből hélium keletkezik. A felszabadult energia elegendő nyomást idéz elő ahhoz, hogy megóvja a csillagot saját gravitációs vonzásának következményeitől, és a Nap átmérőjének mintegy ötszörösét éri el a csillag mérete. Egy ilyen csillag felületén a szökési sebesség hozzávetőleg másodpercenként ezer kilométer lenne. Vagyis ha egy testet a felszínről függőlegesen felfelé kevesebb mint ezer kilométer másodpercenkénti sebességgel indítanánk el, akkor az a csillag gravitációs vonzása miatt visszahullana, míg a szökési sebességnél nagyobb sebességgel kibocsátott test a végtelenbe távozna.


Amikor a csillag kimeríti nukleáris fűtőanyagát, semmi sem tartja fenn többé a kifelé irányuló nyomást, a csillag a saját gravitációja hatására elkezd összehúzódni, ennek következtében a felületen a gravitációs tér erősebbé válik, így a szökési sebesség is növekszik. Amikor a csillag sugara harminc kilométerre csökken, a szökési sebesség másodpercenként háromszázezer kilométerre nő, vagyis megegyezik a fénysebességgel. Ezután már a csillag által kibocsátott fény sem távozhatna a végtelenbe, mert a gravitációs tér visszatartaná. A speciális relativitáselmélet szerint semmi sem haladhat gyorsabban a fénynél, tehát ha a fény nem távozhat a csillagról, akkor semmi más sem távozhat onnan.


Az eredmény végül egy fekete lyuk lenne: ez a téridő olyan tartománya, amelyből nem lehet a végtelenbe távozni."


A fekete lyuk keletkezéséhez NINCS szükség nukleáris fűtőanyagra, hiszen ÉPPEN AZ FOGY EL. Kizárólag megfelelő mennyiségű ANYAGRA van szükség, mely saját GRAVITÁCIÓS TERÉNEK hatására roskad össze.


Egy kb 10 naptömegű ANYAGMENNYISÉGGEL bíró, a nukleáris fűtőanyagát már felélő égitest az összeroskadás folyamán kb 30 km-es sugárnál éri el a fekete lyuk állapotot.


Pedro

2010. aug. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 dellfil ***** válasza:
100%

Néhány adalék, miért válaszoltam azt, és úgy amit válaszoltam.

A tömeg "felső mérethatáráról":

[link]

Általában a tömeg kihatása a csillag élettartamára és végkifejletére:

[link]

[link]

[link]

[link]

Ajánlom figyelmetekbe az Ia típus "működésének" miértjét!

[link]

Vagy picit másképp, de az "eredmény" hasonló :)

[link]

Még egyszer:

[link]

Nem véletlenül írtam, hogy: "másfél Naptömegnél járva komoly meglepetésben lesz részed".

Még egyszer az "életútról", azaz miből mi lesz a tömeg függvényében.(Csillagfejlődés végállapotai)

[link]


dellfil

2010. aug. 29. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 dellfil ***** válasza:

Bocsi az utolsó link helyesen ez:

[link]


dellfil

2010. aug. 29. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 natuman válasza:
Mivel kísérleti eredményeink nincsenek (nem gyártottunk bolygót), ezért nincs mivel alátámasztanunk az elméleteinket, a mai fizika nagyrésze pedig eddigi ismereteim alapján bármikor megdönthető lenne, akkor viszont akármi elképzelhető:D
2010. aug. 29. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!