Hogy lehet érezni, hogy figyelnek, anélkül hogy érzékelnél valamit? Mi a tudományos magyarázata?
Nagyon sokszor olvastam olyat emberektől, hogy úgy érezte figyeli valaki, amikor senki sem volt ott. Főleg szellemes sztorikat mesélőknél. pl ebben is tegnap mesélte egy szállodai takarítónő https://www.gyakorikerdesek.hu/ezoteria__egyeb-kerdesek__112.. Én még sosem éreztem ilyet, elképzelni sem tudom
Hogyan lehet érezni, azt hogy figyelnek téged? Hiszen semmilyen jelet nem kapnak az érzékszerveid. Az emberek mégis érzik. Mi lehet ennek a tudományos magyarázata?
Több dolog keveredik itt. Az ember ismeri az öt fő érzékszervét, de van ezen túl is érzékelés. Például vannak emberek, akiket zavar a nagy elektromos tér, például megfájdul a fejük.
A túlnyomó többség az öt érékszervével érzéke, sokan még ezekből is gyengén. De van egy hiperérzékeny réteg, akik (nem tudatosan) egyéb hatásokat is érzékelnek. (egyes vándormadarak például a mágneses teret, ezért tudnak többezer kilométeres célt pontosan eltalálni.) Ez az érzékelés legtöbbször egyfajta nyugtalanság, érzet magyarázat nélkül, de egyesek sok hasonló hatás esetén megtanulják, mi okozza.
A "figyelés" érzete gyakran az agy azon tulajdonságán alapul, hogy a túlélési ösztön hatására, ha za agy nem kap információt, úgy érzi, a bajról nem kap, ezt a "hiányt" nyugtalansággal fejezi ki, hogy "vegyünk észre már valamit". És néhányan belemagyarázzák. Nehéz ám szabadulni a gondolattól, hogy egy sötét erdőben nem biztonságos. nem tudod mitől nem, csak a bizonytalanság riaszt. Akkor is, ha jól ismered, és tudod, maximum egy éji bogár vágódik a fejednek.
10-es a galambos példa jó ötlet, viszont pont a hátulról láttam őket.
És annyira gyakran azért nem lesekszem, hogy 10-en alkalmakról beszéljünk :D csendes utca a miénk...
Viszont igen, jó sok esetben tényleg véletlenekről van szó, én azért még is fenntartom, hogy valamilyen úton módon meg tudod érezni valahogy...
Pedig nem.
Ez is csak evolúció, túlélési ösztön. Őskorban nagyon hasznos volt, amikor a kardfogú tigris leselkedett az ember után. A bizonytalanság félelmet szül, semmi más ez a "valaki követ" érzet mint egy atavisztikus jellemző.
"Hogy lehet érezni, hogy figyelnek, anélkül hogy érzékelnél valamit?"
Sehogy.
"Mi a tudományos magyarázata?"
Az, hogy ez a tapasztalat helytelenül kivitelezett "kisérleten" alapul.
1. Mész az utcán vagy állsz egy szobában és nem fordulsz hátra, mert minek. Beikszeled a kisérleti naplóban, hogy nem figyelnek. Pedig lehet, hogy figyeltek közben, csak nem láttad, mert nem fordultál hátra.
2. Ugyanebben a helyzetben hátrafordulsz és látod, hogy valaki néz. Beirod a naplóba, hogy figyeltek és azonnal észrevetted.
3. Hátrafordulsz és nincs ott senki. Nem is rögzül benned, hogy hátrapislantottál, mert nem történt semmi érdekes. Nincs bejegyzés a naplóban.
Nem csak ez a jelenség van.
Az evolúcióban nagyon fontos volt tudni azt, hogy figyelnek-e, ezért erre van egy csomó ösztönös érzékszerv. A tudattalan agyad folyamatosan feldolgozza a jelenségeket, és figyelmeztet, akár alvás közben is, ha úgy gondolja, veszélyes a helyzet.
Úgyhogy igen: valóban van ilyen figyelmeztetés néha.
VISZONT!
Vizsgálták is ezt, és kizárólag akkor működik, ha az érzékszerveid hatótávjában van a jelenség.
Például valaki simán felébredhet, ha alvás közben figyeled - DE CSAK személyesen!
Kamerán keresztül ez akkor se működik, ha 30 centire vagy tőle (fal mögött).
Tehát nincs aura, stb. érzékelés.
#17 "Például valaki simán felébredhet, ha alvás közben figyeled - DE CSAK személyesen!"
Ez abszolút igaz.
Szeretem nézni a páromat, mikor alszik, nagyon sokszor felébred rá.
De ez nem okvetlenül agyhullám, lehet akár kémiai érzékelés is. A néző kibocsáthat olyan feromonokat, amit az alvó érzékel. Ez lehet egy általános magyarázat a "valaki figyel" kérdésre is.
Van valami olyan érzékelés, amit a tudomány még nem tudott megmagyarázni, csak elméletek léteznek rá.
Simán érzékeli a hangokat, ahogy körülötte téblábolsz.
A tudattalan ilyenkor mérlegel, hogy veszélyes-e a helyzet, és e szerint ébreszt, vagy nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!