Az emberféléknek hogy hogy fontosabb volt a térlátás, mint a nagyobb perspektíva?
Szóval a hüllőknél és számos állatnál a két szem a fejen viszonylag távol helyezkedik el, így kvázi 360°-ban látják a teret. Más állatoknál (nem csak az ember) közel van egymáshoz a két szem, és nem lát olyan nagy szögben, de cserében érzékelik a mélységet. Vannak köztes állapotok, pl. a galamb elég nagy szögben lát, és kis "ringatózó" mozgással térben is lát valamennyire.
Miért választották egyes állatok ezt vagy azt az utat?
Ahogy írták is általában a prédaállatoknak van nagy látószögük ,hogy minél előbb szinte bármelyik irányból észrevegyék a körülöttük levő ragadozókat. Az már szinte másodlagos ,hogy az konkrétan milyen messze van.
A ragadozóknak meg jó térlátás kell ,hogy fel tudják mérni a préda távolságát, helyzetét stb. Nekik nem annyira fontos ,hogy amúgy mennyi préda van körülötte mert úgy is egyszerre csak egyre fókuszál.
Valóban, elsősorban a fákon való közlekedés, a fák, faágak távolságának helyes megbecslése nélkülözhetetlen a fákon való gyors közlekedéshez. Követni a prédát, iszkolni a ragadozó elől, nem lemaradni a násztáncban, meg hasonlók. Elsősorban ezért volt fontosabb a térlátás.
Az, hogy később áttértünk a vadászó(bb) életmódra, az inkább csak segített megőrizni a szemek elhelyezekedési módját. Evolúciós tekintetben még nagyon nem régen jöttünk le a fákról, egyébként is kevés idő állt rendelkezésre komolyabb változásokhoz.
"Valóban, elsősorban a fákon való közlekedés, a fák, faágak távolságának helyes megbecslése nélkülözhetetlen a fákon való gyors közlekedéshez. Követni a prédát, iszkolni a ragadozó elől, nem lemaradni a násztáncban, meg hasonlók. Elsősorban ezért volt fontosabb a térlátás.
Az, hogy később áttértünk a vadászó(bb) életmódra, az inkább csak segített megőrizni a szemek elhelyezekedési módját. Evolúciós tekintetben még nagyon nem régen jöttünk le a fákról, egyébként is kevés idő állt rendelkezésre komolyabb változásokhoz."
És valaki elmagyarázná genetikailag ez hogyan lehetséges?
A DNS polimeráz pont véletlen azt a mutációt hozta létre?
Vagy a környezet súgott neki?:)
#7
“És valaki elmagyarázná genetikailag ez hogyan lehetséges?”
Mármint a szemek elhelyezkedése? Ugyan úgy mint az összes többi szervé.
“A DNS polimeráz pont véletlen azt a mutációt hozta létre?”
Minden mutáció véletlenszerű.
“Vagy a környezet súgott neki?:)”
Átvitt értelemben igen, ezt hívják természetes kiválasztódásnak. Az ember (illetve annak őseinél és még sok másik fajnál) vonalán a jobb térlátást adó szem-elhelyezkedés előnyösebb volt ezért ez terjedt el.
"A DNS polimeráz pont véletlen azt a mutációt hozta létre?"
Nem pont ezt, hanem rengeteg különfélét. És pont ez lett az előnyös az adott környezeti feltételek tükrében.
"Minden mutáció véletlenszerű."
De hiszen a De hiszen a lehetséges másolási hibák száma végtelen, és csak nagyon ritkán fordul elő.
De még ha pontosan azok a mutációk jönnének létre mi rá a garancia, hogy pont az az 1 egyed nem pusztul el?
És hogyan öröklődnének tovább ahhoz allél párokra lenne szükség, Diploidoknál ez csak beltenyészettel lehetséges nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!