Hogy magyarázza a fizika tudománya a perspektíva jelenségét. Foglalkozik-e egyáltalán vele?
Hát persze,. hogy foglalkozik vele, de csak az optika. :)
íme, a Budó: Kísérleti Fizika kötetből a meghatározás:
A térbeli tárgyak síkon megjelenő képeinek perspektívája (távlata) bizonyos kapcsolatot jelent az egymás mögötti tárgyak távolsága és képeik nagysága között.
Nem a két szemhez van tehát magában köze.
Mi az a 'perspektíva jelensége'?
Nem, a fizikát nem érdekli. A geometriai optika felteszi hogy a fény sugarakban halad, de a többi már az ábrázoló geometria tárgykörébe esik.
Köszönöm a válaszokat!Egy kicsit mindenkinek igaza van, mert nehéz eldönteni, hogy mi ebben az agy szerepe? A szegényes meghatározást tekintve tényleg nincs nyoma annak, hogy a fizikát érdekelné.
a úgy vesszük, hogy az azonos látószög alatt látott, de különböző távolságra lévő tárgyak mind azonos nagyságúnak látszanak, akkor ez valóban kizárólag az ábrázoló geometria témakörébe esik. De vajon a látószög nagyságát egyedül a biológiai adottságok határozzák meg (költői kérdés)?
Miért lenne szegényes a meghatározás? És ki a fene mondta, hogy a meghatározáson kívül nem foglalkozik vele a fizika?
(Egyébként valóban nem sokat foglalkozik vele. :D )
Az agy szerepe ott van, hogy a térbeliséget hozzáteszi, például
- a két szem által alkotott képből
- vízszintes vonalak összetartásából
- távoli tárgyak kisebbedéséből, életlenedéséből, kontrasztvesztéséből, elmosódásából, elszíntelenedéséből
Ezek a dolgok (melyekből csak egy, a centrális vetítés az ábrázoló geometria témaköre) már az ókorban is ismertek voltak, és a festészet azóta is alkalmazza ezeket, aztán meg a fotográfia.
Ugyanakkor a perspektíva szót bármikor bárki használja több más értelemben, az egyik a látószög, mint a valahol a térben (vagy nem a térben, hanem a meggyőződései miatt valami eszmei síkon) elfoglalt helyzetből nézve, a másik a jövőbenézés, mint a jelentől előttünk levő idővonal távlat, satöbbi.
"De vajon a látószög nagyságát egyedül a biológiai adottságok határozzák meg (költői kérdés)?"
A geometriai értelmű látószögét csak a geometria határozza meg.
Geometriában a "szem", ahonnan a látószög mérődik, kiterjedés nélküli pontként van kezelve. Innentől csak a tárgy mérete, helyzete és távolsága határozza meg a látószöget.
Optikában már nem pontszerű az érzékelő látószerv.
Ott már beleszólnak a szem biológia jellemzői, lencse fókusztáv, retina távolsága, mérete, szem üvegtestének fénytörése stb.
De ez nem jelenti, hogy ez befolyásolja a távolság-érzékelést a perspektíván át, hiszen az egy bizonyos látószerv esetén a látottakat egymáshoz viszonyítja, nem egy másmilyen szem által látottakhoz.
Amúgy a távolságérzékelésnek emberi szem, meg sok más állati szem esetén nem a perspektíva, a látószög az egyetlen útja. Ott van a fókuszálás, mint távérzékelési mód, plusz a térlátás, a sztereopszis során történő távolság-érzékelés.
Köszönet a részletes beszámolóért. Nem árt tudatában lenni a téma gazdagságának, még akkor is, ha csak egyetlen problémára kényszerül az ember fókuszálni. (Napjainkban feltehetőleg a filmesek tudása a leggazdagabb a látvány természetét illetőleg. Bevallom, hogy 3D filmes látvány elenyésző élmény a sztereó hangzáshoz hasonlítva, feltehetőleg azért, mert a szem nem képes két különböző dolgot látni egyszerre. A naturalisztikus igénnyel készült animációs filmeket pedig kifejezetten rühellem.)
Sikerült a kérdésem pontosítani: a perspektivikus rövidülés optikai térgörbület, számszerüsíthető-e a mértéke (arányok)?
Igazából nem tudom, hogy ez alatt összességében mit értesz, de a geometriai optikai rész sima szögfüggvényezés, látószög-háromszögekkel.
Ha felrajzolod, minden egyértelmű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!