Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Akkor ez most hogy van?...

Akkor ez most hogy van? (idődilatáció)

Figyelt kérdés

Azt, hogy a fénysebesség független a fényforrás sebességétől, képzeljük el úgy, mint egy sportkocsit (foton), mely a megfigyelő helyzetétől függetlenül 100 km/h-val (fénysebességgel) halad. Ez egyáltalán nem természetes, hisz ha a gyorsforgalmi út mellett mennek a sínek, és a 99 km/h-val haladó vonat ablakán kinéz egy utas, akkor azt várnánk, hogy önmagához képest csak 1 km/h-val érezze gyorsabbnak a kocsit. Az utas azonban, mindegy, hogy a vonat egy állomáson egy helyben áll, vagy éppen halad, úgy érzékeli, hogy a kocsi nála éppen 100 km/h-val halad gyorsabban. Mindeközben a külső megfigyelők, tehát a stopposok is, megerősítik, hogy a kocsi mindig és változatlanul 100 km/h-val ment. Miként lehet ezt az ellentmondást feloldani? (wikipédia)


Ha jól értem ez azt mondja hogy a kocsi 100km/h val megy, a vonat pedig 99km/h-val, akkor mi csak azt látjuk hogy a kocsi szép lassan elhalad mellette. Itt viszont azt írja hogy olyan mintha 100km/h-val többel menne az autó.


Vagy ha az autó sebessége fénysebesség és a vonaté kicsivel kisebb akkor ez máshogy történik?


2010. aug. 26. 22:50
 1/6 A kérdező kommentje:
És hogy lehetne kiszámolni hogy mondjuk 300km/h-nál mennyivel lassul az idő? Azokat a képleteknél nem tudom mindegyik jelet hogy mit jelent szoval örülnék ha leírná valaki hogy hogy kell :)
2010. aug. 26. 23:02
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem ellentmondás, csak a mi köznapi megfigyeléseinkkel nem értelmezhető (mint mondjuk schrödinger macskája, vagy az elektron hullám/részecske természete).


A fénysebesség speciális. Ha más sebességekkel, fizikai fogalmakkal próbáljuk körbeírni, valahol mindig sántítani fog a példa...

2010. aug. 26. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A fénysebesség állandó. Ha zseblámpával magad elé világítva rohansz a vonaton, vagy hátrálsz közben.. a zseblámpa fénye ugyanúgy éri el az előtted levő falat. Nem tűnik kívülről gyorsabbnak, ha rohansz, és lassabbnak, ha hátrálsz.


Az a megtévesztő, hogy ugyanazt a "sebesség" fogalmat használjuk egy ilyen furcsa dologra, mint a fény. Egyszerre részecske és hullám, a viselkedése nem hasonlítható az ismert tárgyakéhoz.

2010. aug. 26. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az utolsó hsz-t kiegészíteném azzal, hogy a vonat falát a fény csak a belso megfigyelo számára éri el ugyanakkor, ha a vonat egyenletesen mozog, a kulso megfigyelo azt fogja látni, hogy egyik esetben hamarabb, a másikban késobb éri el (kicsit ez most sántít, mert a tukros példára érvényes ez, de szerintem itt is megállja a helyét). A fény szemét egy dolog...
2010. aug. 27. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Biztos vagy ebben? Ha a külső szemlélő számára hamarabb éri el a falat rohanás esetén, az azt jelentené, hogy a falat fénysebesség+rohanás sebességével érte el.

Ami nagyobb, mint a fénysebesség.

Ami nem lehetséges.

2010. aug. 27. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
2010. aug. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!