Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kvantummechanikával, kvantumel...

Kvantummechanikával, kvantumelmélettel foglalkozó könyv laikusnak?

Figyelt kérdés

Tudtok ajánlani olyan olvasmányt, ami jó kezdő lépés lehet a témakör megismerésében annak, aki nem jártas annyira a fizikában?

A "nem jártas" alatt azt értem, hogy érdekel és olvasgatok a témában, de nem tudományos értekezéseket, csak cikkeket.

Érdekel a témakör, de nehezen találom meg a "basic level" anyagokat, mert vagy olyanra akadok, amihez már kell egy alap tudás konkrétan a kvantummechanikát illetően, vagy olyanokra, amik kvantumgyógyításról szólnak....


2021. júl. 5. 21:48
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

John Gribbin az ismeretterjesztő könyveiben foglalkozik a kvantummechanikával, ez például kifejezetten arról szól:


[link]


(fogalmam sincs, itt miért ilyen drága... Én pár ezer forintért vettem a könyvesboltban.)


Ez jobb árban van, és ez is a kvantummechanikáról szól az ismertető alapján:


[link]


Brian Cox is írt egy könyvet Jeff Forshaw-al a kvantummechanikáról:


[link]


Egy kis érdekesség még: kvantumbiológa, Jim Al-Khalili és Joe McFadden tollából:


[link]


Továbbá Stephen Hawking is foglalkozik a témával a könyveiben.


Talán még annyit hozzátennék, hogy a kvantummechanika ha jól tudom, a legnehezebb természettudományos szakterület. Így még a laikusoknak szóló ismeretterjesztő könyvek is tűnhetnek nehezeknek, nem árt egy kis alaptudás hozzá.

2021. júl. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%
Még annyit, hogy a max a második link tűnik olyannak, ami nagyon kezdőknek való. Nem olvastam azt a könyvet, de belenéztem a könyvesboltba, és szövegterjedelem alapján tényleg inkább csak egy kis kóstolót ad a kvantummechanikából.
2021. júl. 5. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Mojjo ***** válasza:
95%

Hű, ez egy remek kérdés. Nem klasszikus kvantummechanikáról, hanem kvantumtérelméletről, egész pontosan kvantumelektrodinamikáról szól Feynman igen zseniális könyve a QED - A megszilárdult fény:

[link]


Nem feltétlen biztos, hogy ezt keresed, mert a kvantumelektrodinamika nem az a terület, amit a legtöbb érdeklődő a kvantumfizika hűde izgalmas területének tartana, de hátha...


Nehezebben érthető, és csak az első kötet elolvasása után ajánlom, de nagyon-nagyon jó könyv és a kvantummechanikát is "nehezített ismeretterjesztő", de azért még bőven csak ismeretterjesztő szinten magyarázza az Elméleti minimum második kötete:

[link]


És ez a kvantummechanika azon része, amire az emberek általában kíváncsiak. Tényleg olvasd ki előtte viszont az első kötetet is.

2021. júl. 5. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
90%
Olvasgasd Feynman modern fizika kötetét
2021. júl. 6. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Mojjo ***** válasza:
93%
@4: Abszolút szuper, de azért az egy tankönyv. Nem laikusoknak íródott.
2021. júl. 6. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, és ezzel együtt a könyvajánlásokat! Rájuk is repültem már, egy kivételével mindet megtaláltam elérhetőként valahol, úgyhogy neki is állok.

Egyébként abszolút érdekel a kevésbé populáris része is, csak mivel tényleg laikus vagyok, így jó, ha van egy-két olyan, amivel beleszokok mind a használt fogalmakba, mind a témába. A kvantumelektrodinamika igazából pont olyan rész, amiről kifejezetten fontos lenne olvasnom.

Érdekes ez a kvantumbiológia is, én ezt a fogalmat még egyáltalán nem hallottam, kicsit nehéz elképzelni, hogy erről bármi határozott(abb) kijelentést lehet tenni, de még meglephetnek. :)

Köszönöm még egyszer!

2021. júl. 6. 15:43
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha jól emlékszek a hullámmechanika (másik nevén kvantummechanika) de Broglie "anyaghullám elmélet" alapján indult 1923 körül, amikor nyugalmi állapotú nem zérus tömegű részecskére is adoptálták a hullámtulajdonságot.

Előtte a hullámtulajdonság csak fénykvantumra azaz fotonra volt ismeretes, aminek nyugalmi tömege zérus.

Ekkor jött de Broglie és először elméleti úton kiterjesztette a hullámtulajdonságot NEM zérus nyugalmi tömegű részecskékre is mint az elektron.

Több kísérlet is igazolta az elektron dualizmust: korpuszkulum és hullám.

Valójában ekkor született meg a hullámmechanika (kvantummechanika, kvantumfizika), ami az atomban kötött elektron állóhullámként leírására szolgál, domináns matematikai háttérrel.

2021. júl. 6. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ja amit elfelejtettem: A Bodor szervetlen kém I tankönyvben elindulhatsz a hullámmechanikai alapokon bár ez kémiai tankönyv de hasznos, Veszprémi Egyetemi Kiadó.

Jó tanulást kívánok!

2021. júl. 6. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!