Kvantummechanikával, kvantumelmélettel foglalkozó könyv laikusnak?
Tudtok ajánlani olyan olvasmányt, ami jó kezdő lépés lehet a témakör megismerésében annak, aki nem jártas annyira a fizikában?
A "nem jártas" alatt azt értem, hogy érdekel és olvasgatok a témában, de nem tudományos értekezéseket, csak cikkeket.
Érdekel a témakör, de nehezen találom meg a "basic level" anyagokat, mert vagy olyanra akadok, amihez már kell egy alap tudás konkrétan a kvantummechanikát illetően, vagy olyanokra, amik kvantumgyógyításról szólnak....
John Gribbin az ismeretterjesztő könyveiben foglalkozik a kvantummechanikával, ez például kifejezetten arról szól:
(fogalmam sincs, itt miért ilyen drága... Én pár ezer forintért vettem a könyvesboltban.)
Ez jobb árban van, és ez is a kvantummechanikáról szól az ismertető alapján:
Brian Cox is írt egy könyvet Jeff Forshaw-al a kvantummechanikáról:
Egy kis érdekesség még: kvantumbiológa, Jim Al-Khalili és Joe McFadden tollából:
Továbbá Stephen Hawking is foglalkozik a témával a könyveiben.
Talán még annyit hozzátennék, hogy a kvantummechanika ha jól tudom, a legnehezebb természettudományos szakterület. Így még a laikusoknak szóló ismeretterjesztő könyvek is tűnhetnek nehezeknek, nem árt egy kis alaptudás hozzá.
Hű, ez egy remek kérdés. Nem klasszikus kvantummechanikáról, hanem kvantumtérelméletről, egész pontosan kvantumelektrodinamikáról szól Feynman igen zseniális könyve a QED - A megszilárdult fény:
Nem feltétlen biztos, hogy ezt keresed, mert a kvantumelektrodinamika nem az a terület, amit a legtöbb érdeklődő a kvantumfizika hűde izgalmas területének tartana, de hátha...
Nehezebben érthető, és csak az első kötet elolvasása után ajánlom, de nagyon-nagyon jó könyv és a kvantummechanikát is "nehezített ismeretterjesztő", de azért még bőven csak ismeretterjesztő szinten magyarázza az Elméleti minimum második kötete:
És ez a kvantummechanika azon része, amire az emberek általában kíváncsiak. Tényleg olvasd ki előtte viszont az első kötetet is.
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, és ezzel együtt a könyvajánlásokat! Rájuk is repültem már, egy kivételével mindet megtaláltam elérhetőként valahol, úgyhogy neki is állok.
Egyébként abszolút érdekel a kevésbé populáris része is, csak mivel tényleg laikus vagyok, így jó, ha van egy-két olyan, amivel beleszokok mind a használt fogalmakba, mind a témába. A kvantumelektrodinamika igazából pont olyan rész, amiről kifejezetten fontos lenne olvasnom.
Érdekes ez a kvantumbiológia is, én ezt a fogalmat még egyáltalán nem hallottam, kicsit nehéz elképzelni, hogy erről bármi határozott(abb) kijelentést lehet tenni, de még meglephetnek. :)
Köszönöm még egyszer!
Ha jól emlékszek a hullámmechanika (másik nevén kvantummechanika) de Broglie "anyaghullám elmélet" alapján indult 1923 körül, amikor nyugalmi állapotú nem zérus tömegű részecskére is adoptálták a hullámtulajdonságot.
Előtte a hullámtulajdonság csak fénykvantumra azaz fotonra volt ismeretes, aminek nyugalmi tömege zérus.
Ekkor jött de Broglie és először elméleti úton kiterjesztette a hullámtulajdonságot NEM zérus nyugalmi tömegű részecskékre is mint az elektron.
Több kísérlet is igazolta az elektron dualizmust: korpuszkulum és hullám.
Valójában ekkor született meg a hullámmechanika (kvantummechanika, kvantumfizika), ami az atomban kötött elektron állóhullámként leírására szolgál, domináns matematikai háttérrel.
Ja amit elfelejtettem: A Bodor szervetlen kém I tankönyvben elindulhatsz a hullámmechanikai alapokon bár ez kémiai tankönyv de hasznos, Veszprémi Egyetemi Kiadó.
Jó tanulást kívánok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!