Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tényleg megváltozott már a...

Tényleg megváltozott már a Földünk, az időjárás, régen nem volt ilyen pokoli hűség ugye? Mit mondanak a nagy öregek, régen másabb volt?

Figyelt kérdés

2021. júl. 1. 08:30
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:

#20 A hőmérsékleti rekordokkal nagyon csínján kell bánni. Egyrészt sok régi adat még nem szerepel ebben az adatbázisban, mert még nem lett digitalizálva. Másrészt nem feltétlen lehet tudni, pontosak voltak-e a mérés körülményei, nem volt-e bizonyos időjárási helyzetekben fellépő szisztematikus mérési hiba (amiktől bizony nem feltétlen mentes minden mérőállomás).

Az általad hivatkozott 1910-es, 20-as évekből származó melegrekordok jó része a szerepi és a kaposvári mérőállomáshoz köthető. Különösen Kaposvár gyanús, ugyanis közel sem az ország legforróbb vidéke.

De Szerep esetén is van egy pár furcsa elem. Rendkívül kiugró az 1921-es év, amikor legalább 8 (!) napon mért 40 °C-nál melegebbet, illetve július 25-30 között zsinórban tartja a melegrekordokat (miközben pl. a hírhedt 2007-es hőhullám rekordjai július 18-24. között 5 különböző városból származnak Dunaújvárostól Tiszaújvárosig, az Alföld különbözőbb pontjairól, ahogy statisztikailag várható).

Illetve más mérőállomásokon nem láthatóak kiugróan meleg értékek az 1916-1929 közti időszakban, sőt inkább még alacsonyabbak is az évi maximumok, mint a 30-as, 40-es években:

[link]

vagy:

[link]

[link]

[link]

(ezen adatsorok közül némelyik esetén 1950-ben megváltozott a mérés helyszíne, így a 20. század második felével nem vethető össze)

2021. júl. 11. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:

Oké, azt nem tudhatjuk, mennyire volt helyes a mérés 100 éve.

Viszont logikát keresni a felmelegedésben, azt nem nagyon lehet. Ha mondjuk volt valahol egy 38 fokos napi rekord, attól lehet, hogy aznap egy másik helyszínen 37,9-et mértek, csak ugye az már nem volt rekord.

Olyan mostanában is sokszor van, hogy az ország egyik felén hőhullám tombol, a másik felén meg egész nap esik. Tehát ha másik helyen nem ugyanaz a helyzet, az nem jelent semmit.

Kaposvár dombvidéken fekszik, ebből adódik a feltételezés, hogy esetleg ezzel függ össze a sok melegrekord. Valami olyan helyen lehetett a mérőpont, ahol megült a meleg. Pl. a szintén nem sík városomban több Időképes mérőhely is van, és tudom, hogy melyik szokott többet mérni rendszeresen, mint a többi. Pedig abban biztos vagyok, hogy a gazdája hozzáértő módon helyezte el a nagyon pontos digitális hőmérőjét, csak hát a helyszín olyan, hogy 1-2 fokkal melegebb van nála, mint a város más részein. Az OMSZ mérőpontjai közül mostanában is vannak ilyen nem túl jól elhelyezett állomások.

És még az éves átlaghőmérséklethez sincs köze a maximumnak, lásd az idei év. Itt vannak most ezek a hőségek, de az éves átlaghőmérséklet legfeljebb átlagos lesz, mert a tavasz meg extrém hideg volt. Szóval, semmi logika.

2021. júl. 11. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:

"Olyan mostanában is sokszor van, hogy az ország egyik felén hőhullám tombol, a másik felén meg egész nap esik. Tehát ha másik helyen nem ugyanaz a helyzet, az nem jelent semmit."

Ez inkább a téli melegrekordokra jellemző (különösen, ha pl. főnhatás is szerepet játszik benne). Tartós hőhullámok idején többnyire országszerte forróság van, hacsak nem jön érintőleges hidegfront. A felmelegedés valóban nem egészen egyforma mértékű, annak viszont nagyon kicsi az esélye, hogy más állomások (különösen a közeliek, mint a Szereptől légvonalban 50 km-re fekvő Debrecen) maximumaiban alig jelenjenek meg a rendkívüli forróságok.

"Kaposvár dombvidéken fekszik, ebből adódik a feltételezés, hogy esetleg ezzel függ össze a sok melegrekord. Valami olyan helyen lehetett a mérőpont, ahol megült a meleg. Pl. a szintén nem sík városomban több Időképes mérőhely is van, és tudom, hogy melyik szokott többet mérni rendszeresen, mint a többi. Pedig abban biztos vagyok, hogy a gazdája hozzáértő módon helyezte el a nagyon pontos digitális hőmérőjét, csak hát a helyszín olyan, hogy 1-2 fokkal melegebb van nála, mint a város más részein. Az OMSZ mérőpontjai közül mostanában is vannak ilyen nem túl jól elhelyezett állomások."

Pont ez a lényeg, vannak nem túl korrektül elhelyezett állomások, melyek lehet, hogy önmagukban megfelelően mérnek, csak épp nem pont azt, amire kíváncsiak vagyunk (már gondolom, téged sem az érdekel, hány fokra forrósodott a levegő egy leaszfaltozott parkolótól vagy egy salakpályától 10-20 méterre). Az időképes felhasználók jelentős része egyébként nem szabványos körülmények közt mér.

"És még az éves átlaghőmérséklethez sincs köze a maximumnak, lásd az idei év. Itt vannak most ezek a hőségek, de az éves átlaghőmérséklet legfeljebb átlagos lesz, mert a tavasz meg extrém hideg volt. Szóval, semmi logika."

Ki beszélt az éves átlaghőmérsékletről?

2021. júl. 11. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!