Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná részletese...

Valaki elmagyarázná részletesen a reakció-egyenleteket?

Figyelt kérdés
most megyek kilencedikbe. nincs gondom egyik tantárggyal sem, a kémiát leszámítva. ha visszamehetnék az időben, biztos, hogy jobban figyelnék órákon és többet tanulnék, de már kár ez miatt szomorkodni. de a gimiben nem csinálhatom, hogy puskázással hozok össze egy gyenge hármast, mint ahogy eddig tettem, úgyhogy szeretném megtanulni. szóval, hogyan kell reakció-egyenleteket írni? és egyenletet rendezni? kérlek titeket, segítsetek, nagyon fontos!
2010. aug. 26. 10:44
 1/4 A kérdező kommentje:
könyörgöm, valaki segítsen, nagyon fontos! biztos vannak itt olyanok, akik értenek a kémiához!
2010. aug. 26. 11:12
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Na nyugi fél óra telt el a kiírás óta, nem omlik össze a világ.


Az anyagok reagálnak egymással, ez egy tény. Ahogy az anatómia azt írja le, hogy hány bordánk van, hol van a vesénk és a májunk (ezek természeti tények, amiket le kell írni) úgy a kémia is természeti tényeket ír le. Az oxigén reagél a hidrogénnel, mégpedig 1:2 arányban. A reakció terméke a víz lesz. Mindezt a kémiának valami standard formában le kell írnia.


Az, hogy X reagál Y-nal és ebből XY lesz, így néz ki kémiául leírva:


X + Y = XY


Már csak arra kell vigyázni, hogy az X-ek és Y-ok mindkét oldalon egyformán legyenek. Ha XY-ban az X és Y valójában 4:5 arányban áll, akkor azt így írjuk: X4Y5, de akkor a reakciónál is azonos mennyiséget kell venni:


4 X + 5 Y = X4Y5


Csakhogy lehet, hogy a természetben az Y egy kétatomos molekulájú gázt alkot. Mivel a kémia a természetet írja le, így nem tehetjük meg azt, hogy az Y-t úgy ábrázoljuk, mintha egyedül lófrálna. Tehát Y2-ként kell felírni. Igen ám, csak nekünk 5 darab Y kellene, ami kétatomosból nem jön ki. Akkor tehát keresnünk kell egy olyan mennyiséget, ami 2-vel és 5-tel is osztható. Jó, vegyünk 10 Y-t, ami kétatomos alakban felírva: 5 Y2.

Ehhez viszont kétszer annyi X is kell:


8X + 5 Y2 = 2 X4Y5


Ennyi a lényeg. A konkrét molekulákat sajnos ismerni kell fejből, vagyis már eleve tudni kell, hogy a vízben milyen arányban áll a hidrogén és az oxigén, és azt is tudni kell, hogy a komponensek atomos vagy molekulás állapotban fordulnak-e elő.

2010. aug. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Igaz az, amit az előző leírt. Ezen kívül nagyon fontos, hogy tisztában légy a kötésekkel és azzal, hogy mely anyagok milyen vegyületeket képeznek. Gondolok itt a vegyértékelektron számokra, amiből meghatározhatod(persze 8.-as szinten) hogy milyen anyag milyen vegyületet képez egy másik anyaggal. Nagyon sokat segít, mondok is egy egyszerű példát.:

Ha tudod azt, hogy sav és lúg reakciója során víz és só keletkezik, akkor játszi könnyedséggel meg tudod mondani egy adott sav és egy adott lúg reakciója során képződő végterméket, anélkül, hogy előzőleg találkoztál volna a vegyülettel, vagy a reakc. egyenlettel. :)

Úgy emlékszem, a sav-bázis reakc.-okat ilyenkor tanuljátok és jövőre is szükségetek lesz rá. :)

pl.:


HNO3 + NaOH = NaNO3 + H2O

2010. aug. 26. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Egyébként ha annyira fontos, hogy fél a kiírástól számított fél órán belül visszajössz könyörögni, egy köszönömöt igazán dobhatnál. Vagy mi.
2010. aug. 26. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!