A 2030-as években már létezni fog állandó emberi személyzettel rendelkező holdbázis, ahonnan a későbbi évtizedekben az emberiség (jóval költséghatékonyabban) elindulhatna a Mars meghódítására (is)? Mik a feltételei egy ilyen állandó támaszpontnak?
Egyre többet beszélnek mostanában arról, hogy az Emberiség nem csak hogy újra leszáll a Holdra, de ezúttal meg is veti hosszú távon ott a lábát egy állandóan lakott-, a tudományos fejlődést előmozdítandó holdbázis/holdkolónia formájában.
A jelenlegi technikánkkal (rakétatechnológia, egyre fejlettebb számítógépek, új-, szintetikusan előállított anyagok, stb) képesek lennénk egy ilyen objektumot létrehozni égi kísérőnkön? És anyagi-szempontból (pl. bányászat, az ott található felszíni anyagok begyűjtése, miegymás...) is támogatható-, megtérülő lenne?
Lehet, de előfordulhat, hogy előbb lesz ember a Marson, mint állandó bázis a Holdon.
Marha jó lenne hosszútávú tesztelésre a Mars előtt. Csak kérdés, hogy lesz-e rá elég idő és pénz, vagy fontosabb lesz, hogy ki lép először a Marsra.
Számomra még az is kérdéses, hogy ez a Gateway létre fog-e úgy jönni, ahogy ma tervezik.
Az űrkutatási büdzsé nagyon szoros.
A Gateway, az Artemis, a marsi út előkészítése már együtt marha sok pénz.
Annak a holdbázisnak nagyon gyors bányaprofitot is kéne hoznia, hogy belevágjanak, már szerintem, különben túl hosszú távon megtérülő beruházás.
Erre pl. kíváncsi leszek, lesz-e belőle valami:
Hmm, azt hallottam, hogy oroszok kiléptek a gateway projektből, de ezt eddig nem olvastam, pedig elég régi, márciusi. Azóta most nem látok újabb hírt erről.
Én spec annyiból örülnék neki, hogy beindítana egy új versenyt komoly hidegháború nélkül.
Elvileg most partnereket várnak.
"We have sent out invitations for cooperation in the international scientific lunar station to a number of our respected partners, including the European Space Agency, for example," the Roscosmos official said
(27 MAY)
Itt az ideje, hogy Orbán urunk rávetődjön.
:D
Komolyabban tényleg lesz ebből nekünk biznisz, űrtechnikai műszerben igen régen vagyunk beszállítók.
Pár kínai befolyású afrikai államon kívül nem tudom, kire számíthatnak, aki nem dolgozik együtt A NASA vagy ESA (esetleg JAXA) projektekkel, bár van pár erősen kínabarát arab állam.
Azért kíváncsi lennék, Észak-Koreát bevennék-e.
:D
Az ESA-t el tudom képzelni, hogy valamilyen szinten beszáll. Azon kívül esetleg India, Arab Emírségek, Japán... Sok múlik azon, hogy mennyire gondolják komolyan, milyen terveik és erőforrásaik vannak. Valamennyire biztos a politika is ott van a háttérben, valószínűleg a NASA mellett egy másik "tengelyt" próbálnak kialakítani űrkutatási téren.
De hogy mikor lesz űrbázis, azt szerintem legkevésbé a tudományos rész dönti majd el. :)
2
Hát ez talán a legkevésbé komolyan vehető projekt. A kínaiak orosz technológiát használnak, az oroszok meg soha nem voltak képesek eljutni a Holdig. A legjobb szakembereik meg már rég leléptek diktátoroknak meg terrorszervezeteknek ballisztikus rakétát tervezni, tehát ha a kincsák beleöntik a lóvét akkor sem valószínű, hogy valaha is lesz valami ebből a projektből.
#8: Azért erre nem vennék mérget. Szép csendesen mennek a háttérben a fejlesztések, bizonyára kisebb léptékben, mint a Szu idején, de azért nem állt le.
És éppenséggel Kínának pont nem annyira a tőke-, hanem a szaktudás-segítség kell. Az meg még mindig van.
9
Semmi nem történik a háttérben. Mindenki ezt mondogatja már vagy 30 éve és semmi fejlesztés nem történt. Tervek mindig vannak aztán amikor kiderül hogy pénzbe kerül akkor leves. Még a Falcon 9 koppintásukat is 15 év múlva lesz kész, de ott még a látványterveken kívül sokra nem jutottak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!