Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehetséges hogy a Föld...

Hogy lehetséges hogy a Föld geoid alakú de az űrből meg tökéletes gömbnek néz ki?

Figyelt kérdés

Föld alakja:


[link]


Az űrből készült kép:


[link]


2021. máj. 22. 19:26
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
93%

Mert nem precíziós műszer a szemed. Egyébként lehet mondani, hogy majdnem tökéletes gömb a Föld, mivel a


1. forgásból (centrifugális erő) adódó ellipszoidság,

2. a belső agyagegyenletlenségből (gravitáció eltérő erejű) adódó krumpliság: ami a tengerfelszín kisebb kidomborodásait/gödreit jelenti a tökéletes ellipszoidformához képest,

3. plusz a domborzattal rendelkező szárazföldek amúgy önkényes elméleti nullszintje


a bolygómérethez képest mind-mind elhanyagolhatóan kevés.

2021. máj. 23. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
86%
Pontosan azért néz ki tökéletes gömbnek, amiért a tölgyfa kérgét is simának látod 500 méterről. A gömb és a geoid közötti eltérés rendkívül kicsi ahhoz a majd 13000 km földátmérőhöz képest. A geoid formát mutató képek azért torzítottak, hogy megértsd a lényeget. Ha valósághű méretarány lenne, nem látnád az eltérést egy A4-es lapon ábrázolt föld esetén.
2021. máj. 23. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Nézd már meg az első képen hol van annak a testnek a súlypontja. Megközelítőleg sem a sarkkörökre esik, márpedig minden bolygónak ott van a forgástengelye. Az a kép egy torz valami, megkockáztatom, hogy csak szemléltetőábra, ami szándékosan azért van eltúlozva, hogy kihangsúlyozza az egyenetlenségeket.
2021. máj. 23. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
88%

Idemásolom egy korábbi válaszomat amit egy ugyanilyen kérdésre adtam:


A Föld alakja olyan amilyen: egy gömbszerű dolog, hegyekkel-völgyekkel, síkságokkal, tengerekkel stb.


Különböző számolásokhoz az ember kitalált mindenféle matematikai objektumot, ami ezt az alakot közelíti.



Először volt ugye a sík, ami lokálisan nem is rossz közelítés és a mai napig is gyakran használjuk. (Van egy téglalap alakú telek aminek a két oldala A és B, akkor ugye a területére mindenki rávágja hogy T=A*B. Pedig ez a képlet gömbfelszínen nem igaz, hozzá kéne tenni, hogy a terület A*B, HA feltételezzük hogy a föld - legalábbis lokálisan - sík)



Eggyel jobb közelítés a gömb: "szemre" a legtöbb műholdképen példálul gömbnek látszik, könnyű vele számolni, ezt használjuk a legtöbbet.



A Föld, a forgása miatt a sarkok irányából nagyon kis mértékben be van lapulva. Ennek a leírására szoktak alkalmazni egy újabb alakzatot, a forgási ellipszoidot, ami semmi egyebet nem csinál, csak ezt a korábban említett 0.33% lapultságot jelenség szinten leírja, így egy megfelelően paraméterezett forgási ellipszoid már közelebb lesz a Föld valós alakjához mint egy gömb.



Egyes esetekben viszont szükség van egy olyan modellre, ami tartalmazza a dinamikát, ami kialakítja ezt a lapultságot. Ezt hívják geoid-nak: a gravitációs és a centrifugális potenciál egy szintfelületét (tehát a geoidon nincsenek hegyek, ahogy anno kedves földrajztanárom tanította.. :D). Ez is csak egy matematikai konstrukció, mint a gömb vagy az ellipszoid, csak tartalmazza a lapult alakot kialakító fizikát.

2021. máj. 24. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!