Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne ha egyfajta...

Mi történne ha egyfajta környezetvédelmi adózást vezetnének be?

Figyelt kérdés

Leginkább vállalatokra gondolok. Így konkrétan kényszerítve/motiválva lennének arra, hogy a nagy mértékben környezetszennyezéssel járó technikákat lecseréljék. A begyűjtött pénzt pedig természetvédelemre fordítanák, esetleg kölcsönt adnának az ilyen vállalatoknak a fejlesztéshez (igen, ezáltal a saját pénzük felhasználását befolyásolnák)

Milyen gazdasági hatásai lennének ennek? Vagy van van már ilyen valahol? Hol találok ehhez hasonló témakörhöz információt?



2021. máj. 2. 18:18
 1/7 Gofrisütő ***** válasza:
77%
Ez nagyon hasznos és jó lenne, ha a válalatok, sőt az egész emberiség nem lenne olyan gyerekes, hogy már az, hogy bevezessék, lehetetlen. Sajnos a környezetvédelemben a komolyabb lépésekre csak pár évtized múlva ér meg az, emberiség.
2021. máj. 2. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Már elég régóta van környezetvédelmi adó.

[link]

2021. máj. 2. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Európai Uniós CO2 kereskedelmi kvótarendszer (ETS) például. Közvetve e miatt kell becsukni a visontai szénerőművet (Mészáros Lőrinc rájött, hogy úgy mégsem olyan jó biznisz, ha egyre többet kell fizetni a kibocsátott széndioxid után), valamint a lengyelek is gondolkoznak a saját áramtermelésük átállításán szénről atomra és gázra. Illetve a Dunaferr acélgyár is részben e miatt van bajban.
2021. máj. 2. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
85%
Ilyen létezik, de ne keverjük a környezet és a természetvédelmet (mint a kérdező a kérdésben). A meglévő ilyen adókkal az a baj, hogy még nem elég hatékonyak, és pl. ezért lett kína olcsóbb mert ott nincs ilyen adó, és egy rakás szemetet ez maitt olcsóbban tud előállítani. Ha a kínai termékekre be mernék vezetni a megfelelő import vámot akkor lenne pislogás (persze meg egy pár évig egy brutális "inflációs" hatás). Ez a hajó egyenlőre elmenni látszik.
2021. máj. 2. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 EagleHUN ***** válasza:
52%

Én egy másik (és saját) ötletet javasolnék mint hatékony környezetvédelmi és pénzügyi intézkedés.


A jelenlegi céges adókat kellene átalakítani úgy hogy az az anyagokkal való gazdálkodáshoz és hulladékképződéshez és energia felhasználáshoz arányuljon.


Erre nem mást használnék mint az anyagmegmaradás fizikai törvényszerűségét.

Továbbá a felhasznált energia (villany gáz stb) mérési adatait (számláit) is felhasználnám.


Először azt kellene bevezetni pár éven keresztül hogy mindezt mérjük és meglegyenek az adatok.


Hogy bármi megy be vagy jön ki egy cégtől annak a nettó tömegét le kell mérniük (standolni) lehető legpontosabban (kg -ban) és egy központi rendszerbe feltölteni. Azért kell ezt több éven át mérni mert van ami sokáig bent marad egy üzemben.


Másrészt az energiafogyasztásuk mértékét villanyt, gázt, vizet, benzint, dízelt stb is be kellene küldeniük illetve amit tud azt az adatot lehúzná a szolgáltatóktól magának az állam.


Mindezekből információ halmaz állna össze arról hogy az adó mértékét hova kell majd belőni a nagy átlaghoz képest, hogy a bevezetés után pont annyi legyen a befizetett adó az állam felé mint előtte volt.


Tehát először csak a megoszlása változna hogy ki fizet többet és ki kevesebbet.


Mégpedig annak arányában hogy mennyi bejutott nyersanyagból mennyi késztermék keletkezett mennyi energia egyebek stb felhasználással és persze a kettő különbözete tömegben a keletkező hulladék!


Minél rosszabb a hulladék / késztermék tömeg aránya és ezt minél több energiából csinálták meg, annál magasabb legyen az adó mértéke!


Erre a cégek fejlesztésekkel reagálnának, technológiát váltanának, vagy például napelemeket és egyéb "külső" energiafelhasználást csökkentő beruházásokat végeznének. (Meg persze lenne elhullás is ami nagyon elavult már, és tőkeszegény is az jó szerivel bezárna, hát ez van.)


Na ez után ha ezek miatt csökken az állami adó bevétel akkor majd idővel lehet kicsit növelgetni is az adót, csak csínján. Had maxolják ki magukat.

Lehet támogatásokkal is felpörgetni a dolgot még emellett hogy gördülékenyebb legyen az átállás.


Azt gondolom ezzel a módszerrel hatalmas gondokat lehetne megoldani. Kezdve a keletkező hulladék mennyiségétől, elhelyezésétől, az energia pazarlástól, az ország energiafüggésének csökkentésén át, a hatékonytalan módszerek leselejtezéséig szinte mindenben változás állna be hosszú távon. CO2 kvóta meg jó értelemben pozitívan változna. (A kibocsájás csökken, nem kell annyi kvótát fizetni.)

Sőt még illegális hulladéklerakások ellen is jó a dolog hisz tudják kinél mennyi keletkezett és az hova lett átszállítva, mivel a hulladéklerakók is mérnek (standolnak).


Mindezt úgy hogy az állam bevétele közben ugyanannyi marad, és nem adósodik el vagy ilyesmi.

Ésszel és alapos átgondoltsággal megvalósítható rendszer.

De működőképes lenne szerintem.


//Saját kútfőből! Az ötlet jogait fenntartom magamnak!//

2021. máj. 3. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Jó lenne.
2021. máj. 3. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jól hangzik, de felhívnám a figyelmet, hogy annak idején Bokros Lajos is rendbe tette volna az ország pénzügyeit, rögtön el is lett hajtva sajnos. Sajnos amíg országunk nem a pozitív (valósan) gazdasági mutatók irányába tereli a dolgokat addig ez sem fog megvalósulni. Jelenleg fontosabb a Balaton körbe betonozása és az, hogy Mészáros Lörinc nagyfejedelem úr még inkább elvesszen szerteágazó cégbirodalma adataiban. Szegény még csak annyira gazdag, hogy tévés riporternöket kell feleségül vegyen emberi mivoltának bizonyítása végett.

Egyéni szempontokat félre téve valóban nem rossz az ötlet, bár sokat lehetne elérni a már létezö szabályok betartatásával is. én még megfejelném az ötletet azzal, hogy regionális hulladékkezelést is elötérbe helyezném, az országban megtermelt hulladékok újrahasznosításának helyben történö megvalósításával, a nem újra hasznosíthatók korszerü kezelésével, ártalmatlanításával és elhelyezésével. Verném az asztalt továbbá a megfelelö szervezeteknél a sajnos rendszeres Tisza-mérgezések helyzetének megoldása miatt, mert az is nonszensz, hogy szomszédaink felelösség és következmény nélkül teszik tönkre a folyót és környezetét, ráadásul nem csak a saját szakaszukon.

2021. máj. 3. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!