Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek az, hogy a fizika...

Szerintetek az, hogy a fizika lehetőséget ad időben a jövőbe utazni, egyfajta bizonyíték a sors létezésére?

Figyelt kérdés
A relativitás elméletből kiindulva már eleve nem tudjuk az idő semelyik kis szeletét jelennek hívni, mert minden viszonylagos. Ebből következik hogy a múlt, jelen és jövő egyöntetűleg van jelen. Mi pedig a kis biológiai óránk jelen érzetével forgatókönyv szerűen haladunk előre az eseményekben. Tehát a sebesség, gravitáció manipulálásával megcélozhatom a jövő bármilyen pillanatát ami épp úgy adott mint a múlt. Ugyanúgy kezeljük őket és a múlt pillanati is fixek hiszen tanui vagyunk annak hogy a múlt sosem változik meg, ezért következetes, hogy a jövő pillanati sem változhatnak meg, mert még előrébbről nézve azok is a múlté fognak vállni. A saját jelenemből a saját jövőm bármlyik pontjára eljuthatok. Ez vetette fel bennem a kérdést, hogy akkor a kis utazásomnak"" az időben minden egyes pillanata már létezik és olyan mint egy kis checkpoint amit nem tudok kikerülni. Tehát forgatőkönyv szerűen haladnak előre az események amiket képtelen vagyok befolyásolni, mert akkor a jövőnek egy most már létező memontuma nem történhetne meg, de meg kell történnie mert mert valahol"" már most ltezik az a pillanat. Vagy itt jönnek képbe a multiverzumok? Ti mit gondoltok erről? Tudom kicsit agyzsibbasztó:'D

2019. jan. 31. 10:43
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
74%

Elöször is nem ártana, ha a relativitas-elméletet tényleg megpróbálnád felfogni, mert amit erröl irsz, az tök hülyeség.

Másrészt a jövöbe utazni a fizika szerint lehetetlen, ezért a kérdésed többi része értelmetlen..

Harmadszor, ha ennek lenne is lehetösége, az miért lenne bizonyíték a sors lézetésére, amikor az végképp nem logikus és a fizikában értelezhetetlen fogalom.

2019. jan. 31. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Azért kifejthetnéd a miérteket is..

A jövőbe utazni a fizika szerint nem lehetetlen hanem inkább elkerülhetetlen! Vagy te ki tudod azt küszöbölni hogy pl 1 perc múlva ne a jövőben köss ki?

2019. jan. 31. 11:22
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem érted a relativitást.

A jelen létezik - de nem abszolút, hanem mindenkinek relatív. A te jelened nem az én jelenem (amennyiben eltér a sebességünk).


A többi is butaság, amit írtál, mert a jövő és a múlt az NEM a jelenben létezik. Ezen kívül a jövő nincsen teljesen eldöntve, a kvantumhatározatlanság miatt.


Emiatt aztán a sors létezése nem bizonyított.

2019. jan. 31. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Az hogy a jelen nem abszolút teljesen világos. Sebbeség, gravitáció függvényében változik. Egy szóval sem állítottam hogy a múlt vagy a jövő egyenlő a jelennel. Azt mondtam hogy "múlt, jelen és jövő egyöntetőleg van jelen" Úgy is fogalmazhattam volna hogy a múlt, jelen és jövő egyaránt valóságos. Mintha egy filszalagot néznénk aminek minden egyes kockája jelen van nem csak az az egy amit ép látsz. A kvantumhatározattlansághoz nem igazán tudok építő jelleggel hozzászólni és én sem látom bizonyítottnak a sors létezését, ezer és egy ponton megdőlhet a kis teóriám de azzal nem lehet rövidrezárni hogy nem kompatibilis a relativitás elmélettel, mert pont hogy az abban lefektetett állítások nyomán merül egyáltalán fel ez a kérdés.
2019. jan. 31. 11:55
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintetek az, hogy a fizika lehetőséget ad időben a jövőbe utazni, egyfajta bizonyíték a sors létezésére?"



Nem értem milyen jövőbe utazásról beszélsz, számomra a jövőbe utazás azt jelenti, hogy van egy szakadás az időben. Például bemész valahova és rögtön eltelik X év, ilyen biztosan nincs. Az hogy máshogyan telik az idő különböző megfigyelők számára ha más a sebességük, azt nem hívnám ,,időutazásnak" mert hülyeségeket lehet belőle következtetni.



"A relativitás elméletből kiindulva már eleve nem tudjuk az idő semelyik kis szeletét jelennek hívni, mert minden viszonylagos."



A jelen jól definiálva van a relativitáselméletben.



"Ebből következik hogy a múlt, jelen és jövő egyöntetűleg van jelen."



Ez nagyon nem igaz. Maximum azt lehet állítani hogy az időben és térben elválasztott pontok ,,fénykúp"-jai amíg nem metszik egymást, addig mindegy is hogy mi történt előbb vagy később mert nincsenek egymással kauzális kapcsolatban. Ekkor a négyestávolság egyébként speciálisan viselkedik és azt lehet mondani rá hogy térben szétválasztott. Ennek megvan a matekja és jól körbe van járva.



"Mi pedig a kis biológiai óránk jelen érzetével forgatókönyv szerűen haladunk előre az eseményekben."



Inkább azt mondanám szabályszerűen haladunk előre az időben (amit mi események sorozatának látunk)



"Tehát a sebesség, gravitáció manipulálásával megcélozhatom a jövő bármilyen pillanatát ami épp úgy adott mint a múlt."



Na ez szerintem nagyon nagy hülyeség, az valóban igaz hogy máshogy telik számodra az idő egy MÁSIK megfigyelőhöz képest, ha a sebességetek más (vagy grav miatt), de ettől még nem értem hogyan következik hogy a jövő determinált.



"Ugyanúgy kezeljük őket és a múlt pillanati is fixek hiszen tanui vagyunk annak hogy a múlt sosem változik meg, ezért következetes, hogy a jövő pillanati sem változhatnak meg, mert még előrébbről nézve azok is a múlté fognak vállni."



Szóval a jövő előre determinált mert ha egy későbbi időpontból nézed az a múlt? Remélem te is érzed, hogy ez így hülyeség.



"A saját jelenemből a saját jövőm bármelyik pontjára eljuthatok."


Ez vitathatatlan, a jelenedből tovább haladsz a jövőd felé. De hirtelen nem juthatsz el bármelyik pontjába, képzelj el egy folytonos függvényt, te is folytonosan haladsz a jövőd felé, nincsen benne ugrás vagy szakadás.



"Ez vetette fel bennem a kérdést, hogy akkor a kis utazásomnak"" az időben minden egyes pillanata már létezik és olyan mint egy kis checkpoint amit nem tudok kikerülni. Tehát forgatókönyv szerűen haladnak előre az események amiket képtelen vagyok befolyásolni, mert akkor a jövőnek egy most már létező momentuma nem történhetne meg, de meg kell történnie mert mert valahol"" már most létezik az a pillanat."



Azt mondod a jövőnek van már több (de legalább egy) létező momentuma? Ez hogy következik bármiből is amit leírtál? Vagy nagyon nem értem a mondanivalód (mert nem látom ez hogy következik az előzőekből), vagy te nem érted mit írsz.



"Vagy itt jönnek képbe a multiverzumok? Ti mit gondoltok erről? Tudom kicsit agyzsibbasztó:'D"


Tehát most azt írod, ha nem determinált a jövő akkor, vannak multiverzumok? Én azt látom, hogy sok logikai bukfenc az írásodban.

2019. jan. 31. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 LeonScottKennedy ***** válasza:
A sors teória ott dől meg, hogy amikor te "előre utazol az időben", nos igazából az történik, hogy te rövidebb idő alatt teszed meg azt az utat a téridőben, mint mások, akkor az utazás elején te magad eltűnsz és az utazás végén te magad előjössz. Azaz te ugyanonnan folytatod, csak minden más öregedett. Tehát nincs egy múltbeli éned, ami majd eljut a jövőbeli énedhez, ilyesfajta időutazás egészen biztos nem lehetséges, ezt csak filmekben erőltetik. És ez egyáltalán nem filmszalag jellegű, de ehhez meg kéne értsed a téridő jelentését, a gravitáció által bekövetkező téridő torzulást. Ez igazából egy térbeli utazás, nem időbeli. Abban igazad van, hogy jelen és jövő egységesen létezik. A múltban nem hiszek, az csak az emlékezetünkben létezhet. De úgy nem fogsz a jövőbe utazni, ahogy a filmekben van, hogy meglátogasd a jövőbeli éned, mert ez nem egy filmszalag, ahol ugrálgathatsz kedved szerint. Az időutazás valóban nem lehetséges a fizika szerint, de a térbeli annál inkább, és ott a kulcs a látszólagos időbeli utazáshoz.
2019. jan. 31. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 LeonScottKennedy ***** válasza:
Ja és igen, az idődilatáció, azaz hogy mindenkinek relatív az ideje, szintén nem bizonyítja, hogy a jövőbeli pillanatok fixek. Sőt, szerintem ez inkább az ellenkezőjét bizonyítja. Hiszen éppen ezért mondhatjuk ki teljes bizonyossággal, hogy nem egy filmszalagban élünk, ami ugyanolyan gyorsasággal forog, hanem mindenkinek relatív. Az meg már úgy eléggé szélsőséges, ha azt mondanánk, hogy oké, akkor mindenkinek az élete egy filmszalag. Ez nem csak azt bizonyítja, hogy nem egy filmszalagon élünk, hanem azt is, hogy nincs idő (ezt már Thanos is megmondta) a maga fizikai valós értelmében, csak tér. Viszont mi az idő fogalmának megteremtése és annak a fizikába bevezetése nélkül nem tudnánk értelmezni azt.
2019. jan. 31. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A relativitás elméletből kiindulva már eleve nem tudjuk az idő semelyik kis szeletét jelennek hívni, mert minden viszonylagos."

Így is lehet értelmezni, fogjuk rá, hogy igaz.


"Ebből következik hogy a múlt, jelen és jövő egyöntetűleg van jelen."

Háát, hol?

Egy Minkowski-diagramon igen. Illetve lehet, hogy a te múltad az én jövőmmel van egyszerre jelen az univerzum két távoli pontján, neadjisten sebességünk és irányunk függvényében is.


"Mi pedig a kis biológiai óránk jelen érzetével forgatókönyv szerűen haladunk előre az eseményekben."

Jó, nézzük így, de kössük ki, hogy e forgatókönyv jelen utáni lapjairól semmit sem tudunk előre.


"Tehát a sebesség, gravitáció manipulálásával megcélozhatom a jövő bármilyen pillanatát ami épp úgy adott mint a múlt."

Na ezért kötöttem ki feljebb, hogy erre azt mondhassam, már nem jogos következtetés.


"Ugyanúgy kezeljük őket és a múlt pillanati is fixek hiszen tanui vagyunk annak hogy a múlt sosem változik meg"

Na erre ne vegyél mérget. A múltból következik a jelen, tehát ha a múlt változik, akkor az a jelenre is kihat, te SOSEM fogod tudni, hogy volt másmilyen múlt.


"ezért következetes, hogy a jövő pillanati sem változhatnak meg, mert még előrébbről nézve azok is a múlté fognak vállni."

A fentiek miatt nem megalapozott a következtetés.


"A saját jelenemből a saját jövőm bármlyik pontjára eljuthatok."

El.


"Ez vetette fel bennem a kérdést, hogy akkor a kis utazásomnak"" az időben minden egyes pillanata már létezik és olyan mint egy kis checkpoint amit nem tudok kikerülni. Tehát forgatőkönyv szerűen haladnak előre az események amiket képtelen vagyok befolyásolni, mert akkor a jövőnek egy most már létező memontuma nem történhetne meg, de meg kell történnie mert mert valahol"" már most ltezik az a pillanat.2

Most kábé leírtad az időparadoxont, illetve annak egyik megoldási módját, miszerint nem változtatható a múlt, kényszerpályán járna egy időutazó.


"Vagy itt jönnek képbe a multiverzumok?"

Igen, ez lenne egy másik feloldás a paradoxonra.


Jelen világunkban nem látunk még elvi, logikai módot sem a kauzalitás, ezzel az ok-okozat sorrend felrúgására.

De lehet, hogy van.


Csak ha van, akkor fogalmunk sincs, hogyan működne.

2019. jan. 31. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Wadmalac ***** válasza:
100%
Isten bizony, nem tudom ,melyik nagyobb sci-fi, a párhuzamos univerzumok, vagy a Soros.
2019. jan. 31. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
A párhuzamos univerzumokat sosem fogod tudni bizonyítani a defíniciója folytán. Soros pedig minden hónapban egyeztet Brüsszelben. Nos melyik a sci-fibb? :XD
2019. jan. 31. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!