Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van-e már bizonyíték-gyanús...

Van-e már bizonyíték-gyanús eszmefuttatás a Multiverzum elméletre?

Figyelt kérdés

Tehát vannak-e ötletek, tények, kísérletek amik kecsegtetnek bizonyítékkal vagy esetleg cáfolattal?


PS: egyesek szerint minden egyes öntudat egy külön univerzum, s minden amit amit ezen öntudat tapasztal, csak a képzelete szüleménye. (A világodat te magad teremted szó szerint)


2018. jún. 28. 12:36
 1/4 Wadmalac ***** válasza:
81%

Hát, tudtommal csak olyan teóriák vannak ,amit tulajdonképpen nem cáfol még semmi.

De a legesélyesebb gyanú az, hogy az egyetemes tenzoregyenlet, a kvantumgravitáció stb. tehát az einsteini- és a kvantumfizika harmonikus összekötésére a háromnál több térdimenzió léte lenne egy jó számítási alap.

Persze az is csak a több dimenziót jelenti, nem feltétlenül jelent több dimenzióra kiterjedő több párhuzamos univerzumot.

2018. jún. 28. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Tislerics Máté ***** válasza:
70%

Úgy tudom, hogy a kozmikus háttérsugárzásban próbálják keresni az anomáliákat, amik utalhatnak ilyesmikre.


Roger Penrose-ék találtak is gyűrű mintázatú eltéréseket benne, amik akár érdekesek is lehetnek a multiverzumok kutatásának irányában.


[link]

2018. jún. 28. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Azt hittem már nem foglalkoznak tovább a multiverzum elmélettel. Nincs semmi ami bizonyítaná, csak egy elképzelés. És a multiverzum végtelen számú másik univerzumot feltételez, kb. olyan, mintha mindenki minden egyes lehetséges döntése és azok minden lehetséges hatása megtörténne valahol.

Hogy minden öntudat egy külön univerzum, az akár még igaz is lehetne, nem tudhatjuk ki hogyan értelmezi ugyan azt a világot, lehet csak megegyeztünk néhány dologban amit többen is elfogadtunk közös valóságnak. Ilyen elképzelések jóval a multiverzumok előtt is voltak már, de hogy ezek az egyéni univerzumok külön-külön világot is jelentenének azt nincs okunk feltételezni. Elég nagy pazarlás lenne, egyetlen különbség miatt az összes többit megsokszorozni. Akkor már inkább elkepzelhető, hogy a döntés előtti pillanatokban létrejön a többféle lehetőség szerinti többféle univerzum, és miután véglegesedett melyik szerint haladunk tovább, a többi univerzum lassan megszűnik létezni.

2018. jún. 28. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

A "multiverzum elmélettel" továbbra is foglalkoznak, sőt a néhány évtizeddel korábbi, lenézett helyzetéből egyre inkább a lehetséges, de nehezen bizonyítható elméletek közé lépett elő.

Ez valójában nem egy elmélet, hanem több, nagyon különböző jelenség lehetséges magyarázatai futnak össze abban a következtetésben, hogy az általunk megfigyelhető valóság nem az egyetlen létező világ, hanem ezek sokasága létezik.

Az első a kvantummechanika "sokvilág" interpretációja, amelyet Everett alkotott meg, és ugyanúgy megmagyarázza a kvantumjelenségeket, mint az elfogadottabb interpretációk. Hogy innentől melyik a valóságosabb, az már inkább filozófiai kérdés, ameddig kísérlettel meg nem cáfoljuk valamelyiket. Az általad felvetett "miután véglegesedett melyik szerint haladunk tovább, a többi univerzum lassan megszűnik létezni" változat akkor lesz versenyképes, ha ugyanolyan pontos elméleti hátteret építesz ki hozzá, mint ahogyan azt Everett tette.

Egy másik irány az ősrobbanást követő hirtelen felfúvódás (infláció), amelyet a mérések igazolnak (sőt másképpen nem is jöhetett volna létre a mostani világunk), viszont nem világos, hogy miért állt le - kivéve, ha nem áll le, amely viszont rengeteg táguló "buborék" képződéséhez vezethet, amelyek egyike a világnak az a része, amelyet mi belátunk, a mi "világegyetemünk". Ez a megközelítés elvileg mérésekkel megkülönböztethető lehet a többi elméletektől.

Az is lehetséges, hogy a világ többdimenziós, a mi 3+1 dimenziós "világegyetemünk" egy ebben "lebegő" altér. Ez viszonylag könnyen megmagyarázná az ősrobbanást (amelyet amúgy nem tudunk mivel indokolni) két ilyen altér ütközésével. Szintén elképzelhető olyan mérés, amely ezt igazolja vagy cáfolja.

A következő irány az élet számára kedvező viszonyok a világegyetemben. Nagyon jól összehangoltnak kell lennie a fizikai állandók rendszerének ahhoz, hogy mi itt lehessünk és ilyen kérdéseken rágódhassunk. Elég nehéz megmagyarázni, hogy az elvileg lehetséges rengeteg lehetőségből miért pont egy életnek minden szempontból kedvező változat jött létre. Kivéve, hogy feltételezzük, hogy Isten így alkotta meg, vagy hogy nagyon sok világ van, különböző fizikai álladókkal, és mi éppen az egyik olyanban ülünk, ahol van lehetőségünk ezeket a kérdéseket felvetni.

Vannak még további irányok is, és a fentiek mindegyikéről egész könyveket írnak, ráadásul szerintem ez azon kevés tudományos kérdések egyike, ami egy hétköznapi ember érdeklődését is majdnem biztosan felkelti, úgyhogy szerintem még sokáig téma lesz.

2023. máj. 2. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!