A sugárzás, hogy tud fertőzni?
Laikus vagyok, annyit tudok, hogy a sugárzás apró részecskék és mindent kilyukasztanak ami a közelükben van.
Na de most ez, hogy tud rátapadni egy tárgyra vagy egy emberre? Olyan, hogy a ha valami egy sugár szennyezett területen áthalad, akkor a részecskék rátapadnak és elkezdenek körülötte repülni?
Csak kíváncsi vagyok, ha valaki eltudja mondani azt megköszönöm! :D
A sugárfertőzést természetesen nem kórokozók okozzák, hanem a sugárzás által okozott elváltozások, ilyen értelemben a fertőzés egy képletes kifejezés. A tünetekhez nem szükséges, hogy maga a sugárzó anyag a szervezetbe kerüljön vagy továbbra is ott legyen.
De persze ha bekerül, akkor még súlyosabb a helyzet, hiszen akkor az az anyag ott tovább fogja roncsolni a környező szöveteket, amíg ki nem ürül vagy le nem bomlik. Az is előfordulhat, hogy kívülről tapad valakire sugárzó anyag, az kevésbé életszerű, hogy ezek a részecskék pályára álljanak körülötte (szóval az nem lehet). Ugyanúgy, ahogy egy poros úton poros leszel, ha ez a por sugárzó is, akkor sugárzó anyag tapad rád.
Sugáregészségügyi-ismeretek:
5. Miért helytelen és elfogadhatatlan a "sugárfertőzés" kifejezés használata (38. oldal)
Előzőek jó válaszához kicsit konkrétabban kifejezve:
- Ha valakit erős sugárzás ér akkor sugárbetegsége lesz.
- Ha valakire rátapad a radioaktív szennyező anyag, a radioaktív por
akkor sugárszennyezett lesz.
És bár ilyenkor ez utóbbit máshol le tudja rakni elszennyezve a
területet helyszínt, ez azért messze áll a "fertőzés" hagyományos
értelemben vett kifejezésétől.
- Ha valaki megeszi, megissza, belélegzi az ilyen szennyezést akkor jó eséllyel sugárbeteg lesz, még jobb eséllyel csak valamilyen szövődményes betegsége pl rák alakul ki. És mivel ezen elemek többsége mérgező nehézfém is lesz, ezért mérgezési tüneteket is produkálhat.
Megjegyzések:
- Ha nagyon nagy mennyiségű radioaktív anyag jutott valaki szervezetébe olyan esetben valóban nem érdemes ölelgetni, mert sugárbeteggé tehet másokat is.
Megjegyzem ekkora mennyiségnél valószínű gyorsan el is pusztul az illető.
(Néhány kórházi izotópos megjelölő vizsgálatnál is szokott ilyen lenni hogy nagyon ne menjenek az illető közelébe utána x ideig. Radioaktív izotópot itatnak velük. Például nátriumot. Ami viszonylag hamar kiürül, nem mérgező. És kicsi dózis ahhoz hogy bajt okozzon az illetőben.)
Szintén megjegyzendő a Chernobil című 6 részes népszerű film (sorozat) legnagyobb túlzása és tévedése volt hogy nem lehet a sugárdózist kapottak mellett lenni. Amennyiben levették a ruháikat és lemosták őket még ha jutott beléjük is radioaktív anyag teljesen biztonságos mellettük lenni.
(Azok az emberek nem megették maximum belélegezték a port, és a tüdőből sok szövet akadályozza a sugárzás kijutását is. A kapott dózisba haltak bele.)
Mindebből látszik hogy a "sugárfertőzés" kifejezést használni értelmetlen dolog.
Így a kérdést meg is válaszoltuk:
Sehogy, mert nem tud.
A radioaktív sugárzás azt jelenti, egy anyag atomszerkezete instabil, és emiatt különféle részecskéket bocsát ki magából jól meghatározott szabály szerint. Ezeknek a részecskéknek igen eltérő lehet az energiája, például az alfa sugárzás pár méter távolságban már nem számít. Ugyanakkor a gamma sugárzás rendkívül nagy energiájú, ezért sok mindenen áthatol (különösen az emberi testen).
Az ember (élőlény) igen finoman hangolt, bonyolultan működő rendszer, amiben, ha zavar támad, az megbontja az egyensúlyt, ez köznapi szóval enyhébb vagy súlyosabb betegséget eredményez, akár halált is.
E két dolog együttes következményeként az élőlények esetén úgynevezett dózist határoznak meg. Kis dózistól hosszabb rövidebb lokálisbetegségek lesznek, nagyobbaktól súlyosak, és egy bizonyos dózis felett mindenképpen halálos. A dózis mennyisége függ a sugárzás fajtájától, mivel ez valójában energiamennyiség. Bizonyos sugárzások rövid időn át is nagy energiával roncsolják a sejteket, mások ugyanekkora energiát csak hosszabb idő alatt képesek produkálni.
A sugárbeteg ember nem fertőz! Őrajta már átment nagyobb dózis, tehát múlt idő. Ha később valaki bármennyit is tartózkodik a közelében, garantáltan semmi baja nem lesz.
Nagyon más a helyzet, ha valakit úgy ér sugárdózis, hogy ilyen sugárzó anyag (tehát nem a sugárzás) kerül a testébe bármilyen módon. Az anyag a szervezetből nem ürül ki (legfeljebb kis részben), ezért onnantól folyamatosan sugároz. Jellemzően rendkívül hosszú ideig. Ezért az ilyen ember, ha veszélyesebb (nagyobb sugárzású) anyag került a szervezetébe, előbb utóbb eléri a halálos adagot és meghal, addig pedig rendkívüli szenvedésen megy keresztül. Ha ilyen emberközelébe kerül valaki, akkor őt is sugárzás éri, hiszen ekkor maga a fertőzött ember sugároz (a fertőzés itt nem orvosi értelmű, hanem azt jelenti, az adott személy szervezete abnormálisan működik). És ha az illetőben nagyon erős sugárzó anyag van, akkor előfordulhat, hogy tartós együttlét hatására a másik ember is kap észlelhető adagot.
A #4 válaszban a filmmel kapcsolatos állítás téves. A katasztrófa első fázisában a levegőben igen nagy mennyiségű erősen sugárzó grafitpor volt. A szerencsétlen mentők ezt nem tudták, nagy adagot lélegeztek be, és ezáltal maguk is sugárzókká váltak. Az igaz, hogy ők maguk nem tudtak halálos dózist közvetíteni, mert hamarabb meghaltak, de a családtagok között akadt sugárfertőzött (aki nem halt ebbe bele, de kimutatható volt és beteg is lett).
"például az alfa sugárzás pár méter távolságban már nem számít."
Ez így van de hozzá kell tenni hogy azon a pár méteren belül viszont az alfának a legnagyobb ionizáló ereje. Vagyis az alfa sugárzást kibocsájtó anyaggal közvetlen kapcsolatba kerülni például ruhára rakódva vagy étellel itallal bejutva, levegővel belélegezve ez végzi a legnagyobb rombolást.
És ezt az említett dózisszámításnál figyelembe is veszik.
Nem teljesen tudományos de azért érdemes megnézni:
és egyébként egy tárgy vagy a por miért tud sugárzást kibocsátani?
De lehet már írták csak nem fogtam fel. Amúgy tényleg érdekesek a válaszok.
"és egyébként egy tárgy vagy a por miért tud sugárzást kibocsátani?"
Bomló izotópok miatt. Vagyis atommag átalakulások mennek végbe az anyagban.
Ebből lehet direkt amikor maga a hasadóanyag vagy hasadványtermékei bomlanak tovább.
És lehet indirekt is amikor valamilyen külső besugárzódás miatt alakult át egy elem valami más nem stabil elemmé és aztán visszabomlik.
Mindegyikből van természetes és mesterséges forrású is.
Előbbiből természetes módon előforduló Uránium és Thórium produkál ilyesmit. Főleg kőzetekben de szénben is előfordult, amit elégetve a salak sokkal radioaktívabbá dúsult.
Utóbbiból a természetes forrás például a földet érő kozmikus sugárzás miatt kialakuló C14 (minden szerves anyag magába építi) és K40 (pár növényben pl a banánban feldúsul).
Néhány gomba szereti gyűjtögetni a céziumot is amiből a radioaktív izotópjai csak kis részben természetesek, nagyobb részben mesterséges szennyezéssel kikerültek ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!