Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az aranymetszésnek mi köze az...

Az aranymetszésnek mi köze az élethez?

Figyelt kérdés
Személy szerint csodálom az aranymetszést, hogy a természet szabály szerűen követi, és mi is látjuk, zenében pedig halljuk a "harmóniát". Kutakodtam utána (angolul is) de nem találtam olyat, hogy DNS, evolúció szinten mi közünk van hozzá. Nekem tetszik az a meglátás vagy szempont, hogy az evolúció egy szabály szerint alakult, hogy már nincs meg a mai DNS-ünkben a régi ős sejteknek a DNS-e viszont az aranymetszés valamilyen módon igen. (Röviden az evolúciót tanulmányozom, előadást fogok belőle tartani, és szeretek rajzolni, aztán ez a két téma összeért:) )

2021. ápr. 6. 16:44
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
70%
Semmi, csak belemagyarázás.
2021. ápr. 6. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
90%
A dns-nek nincs köze hozzá, mer ez csak egy geometriai érdekesség, ami sok biológiai struktúrában felfedezhető. Nem kell túlgondolni.
2021. ápr. 6. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Ha nincs köze a DNS-hez akkor miért vesz fel a napraforgó ilyen alakot, vagy a csiga háza? A DNSük alapján néznek ki úgy ahogy.
2021. ápr. 6. 17:55
 4/18 Mojjo ***** válasza:
100%

Ilyen alapon a háromszögnek (bizonyos állatok fülei), a gömbnek (szemgolyó pl), a hengernek (végtagok, ujjak), vagy kb bármilyen alakzatnak is a DNS-hez van köze. És persze, valahol valóban. De valamilyen alakja mindig lesz valaminek.

Ha az evolúcióról akarsz előadást tartani, akkor azon kell gondolkozni, hogy milyen evoluciós előnye van ilyen, vagy olyan alakzatoknak. Ebből a szempontból ezen van a hangsúly.

2021. ápr. 6. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Közvetlenül az aranymetszés nem jelenik meg a DNS-ben. Az aranymetszéshez szorosan kapcsolodó fibonacci sorozat már sok helyen megjelenik (növekedési vonalak, elrendeződések, ami kb.a dja magát ld.: https://www.youtube.com/watch?v=me6Dnl2DOtM )
2021. ápr. 6. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

"Az aranymetszéshez szorosan kapcsolodó fibonacci sorozat"


A fibonacci sorozat a 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233

ahogy megyünk egyre nagyobb számok felé és osztjuk el az előző számmal

pl.: 233/144 vagy 144/89 kapjuk meg megközelítőleg az aranymetszést, de sose tudjuk pontosan mennyi, mivel egy kicsivel másabbat ad minden két osztásnál, igaz? Ezért találták ki, hogy jó sok eredményt átlagoltak és jött ki a 1.618034

Ha ennek semmi köze hozzánk, és a fibonacci sorozathoz csak kapcsolódik miért vált ki ugyan olyan hatást mint maga a sorozat? A testünk is ennek az aránynak megfelelően van felosztva, a kezünk, a kézfejed hosszát szorozd meg 1.618-al és megkapod az alkarod hosszát, ennek csak van valami értelme. Ha tévedek javítsatok ki.


"Ilyen alapon a háromszögnek (bizonyos állatok fülei), a gömbnek (szemgolyó pl), a hengernek (végtagok, ujjak)"


Igen, kíváncsi lennék, hogy a testünkbe miért van belekódolva a Pi is pluszba, hogy egy gömb formát tudjon a szemünk alkotni... Amúgy szerintem nem teljeten gömb alakú a szemgolyó, csak arra hajaz.

Viszont ha így nézzük, az teljesen természetes, hogy a természet a legegyszerűbb formákhoz hasonlít, ezekből indul ki, viszont akkor az aranymetszés is ilyen?

Amúgy nem pont a formával volt a gondom, hanem, hogy miért ez a szám az amit annyira szeret a természet, egyértelmű, hogy nem csak ebből épülünk fel, de bennünk van, amúgy is egy számsorozatnak, vagy egy aránynak 1:1.618034 miért lenne formája? Pont ez az, hogy ez az egyik szabály ami alakítja a testünk "gömb", "háromszög" és stb. arányait.


Nagyon kíváncsi vagyok mások véleményére c:

2021. ápr. 6. 20:04
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Tenyleg erdekes tema, de mindenkeppen jobban jarnal, ha kihagynad ezt az aranymetszeses dolgot az evoluciorol szolo kiseloadasbol. Ezt mint erdekesseget meg lehet emliteni, de erre epiteni evos eloadast gimnaziumban, az ertelmetlen dolog lenne.
2021. ápr. 6. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Nyugi, nem erről fogok beszélni:D. Csak az őslevesről tudtam beszélni 40 percet mikor elkezdtem a készülést szóval bekell tudnom osztani az időmet. Csak a biblia és evolúció ellentétből annyit találok, hogy már dunát lehetne vele rekeszteni...
2021. ápr. 6. 20:47
 9/18 anonim ***** válasza:
76%
#1-es megírta, tudományos szempontból az aranymetszés belemagyarázás olyan korokból, amikor az emberek hitükből fakadóan hajlamosak voltak tudatos alkotói munkát belelátni a természet jelenségeibe. Elég sok testrészünk van, nem nagy kunszt közülük kiválasztani néhány olyan párost, melyeknek a mérete többé-kevésbé 1:1,6 arányban van. És csak többé-kevésbé, ugyanis ezidáig senki nem mért ki 1:1,618-as átlagos kézfej:alkar arányt. Ugyanez vonatkozik az esztétikára: kellemesnek lehet kellemes, de sok minden más is az - tudományos módszerekkel nem sikerült igazolni az aranymetszés arányának kiemelt jelentőségét az esztétikai érzetek terén.
2021. ápr. 6. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Mojjo ***** válasza:
100%

"a testünkbe miért van belekódolva a Pi is pluszba, hogy egy gömb formát tudjon a szemünk alkotni"

Természetesen nincs belekódolva. Minden geometriai formának vannak arányai, minden geometriai alakzatnak ki lehet számolni felszínét, térfogatát stb... és gyakran ezek jóval bonyolultabbak, mint a körnél. Ilyen alapon egy teljes matematika lexikon bele van kódolva a DNS-ünkbe. De akkor vajon a hópelyhekbe, a homokszemcsékbe, akár magába a Földbe mi kódolta bele és hol a kód? Ez nem így működik. A testeknek van egy alakja, és mi, emberek rájöttünk, hogy ezzel kapcsolatban hogy tudunk egy absztrakt nyelv - a matematika - segítségével ilyen-olyan tulajdonságokat meghatározni, egyikből a másikat kiszámolni stb stb. Ennyi, nem kell sok misztikum.


"Csak a biblia és evolúció ellentétből annyit találok, hogy már dunát lehetne vele rekeszteni..."


Komolyan ilyesmiről akarsz beszélni egy evolúcióról szóló kiselőadásban?

2021. ápr. 6. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!