Az Űrben hideg van akkor, hogy itt a Földön miért van nyáron meleg?
mert a nap a földet melegíti, és a légkör alsó része ettől meleg
egyébként a légkör különböző rétegei különböző hőmérsékletűek
az űrhöz közel nyáron is hideg van
Az űrben nincs hideg.
Földkörüli pályán egy űrhajó burkolata a napos oldalon 100 fok fülé melegszik, az árnyékos oldalon hűl akár -100 alá.
Ugyanez igaz a Hold felszínén is.
Amit a légkörünk megtesz, az a hőmérséklet stabilizálása, nincsenek ilyen extrém hőingadozások.
Az űr egy hihetetlenül ritka közeg. De a benne lévő égitestek, mint a csillagok (pl.: Nap) baromi nagy hőmérséklettel (belső energiával) rendelkeznek, amit átadnak más égitesteknek. Így a Földnek is.
Úgy kell elképzelni a dolgot, hogy van a Nap amiből fotonok záporoznak minden felé. Ezek a fotonok, amikor becsapódnak a Földbe, akkor a Földön lévő kőzetet és levegőt alkotó részekéket rezgésbe hozzák, vagyis növelik a belső energiájukat. Amikor kimegyünk a jobban rezgő részekék alkotta levegőre, akkor ez a rezgő mozgás átadódik a bőrünket alkotó részecskéknek is. Így azok is elkezdnek jobban rezegni. Tulajdonképpen a kinti levegőt alkotó részecskék addig lökdösik a bőrünk alkotta részecskéket, míg azok is elkezdenek rezegni. Ez jelenti végül is a bőrünk felmelegedését, amit mi érzékelünk is.
Kb ugyanazért, amiért a napra kitett hőmérő is többet mutat, mint a levegő hőmérséklete.
Hozzá kell tenni, hogy a hőmérséklet fogalma
gázokra/folyadékokra/tárgyakra van értelmezve első sorban. Az "Űr" meg egy hely.
Az űrben levő nagyon kevés részecskét gáznak tekintjük, és az ő hőmérsékletére vagyunk kíváncsiak, akkor nem igazán működik a fizikakönyves definíció, vagyis hogy
> A hőmérséklet az, amit a hőmérő mér.
( [link] )
Egyrészt a hőmérőnket folyamatosan nagy energiával világítja a Nap (már ha itt vagyunk a közelében), másrészt pedig a sima hőátadás nagyon lassú.
"Teháta Föld veri vissza a Nap energiáját, és attól melegszik a levegő jól értem?"
Kábé igen. A nap sugárzásának - mint elektromágneses sugárzásnak - van egy spektruma, amiben sugároz. A csillagoknak elég széles a spektruma, a röntgentől a rádióhullámokig, kvázi minden tartományban.
Ennek jelentős részét kiszűri az ózonréteg, meg maga a teljes légkör, és ide le a felszínre már csak főleg a látható és UV tartományban érkezik energia. A többi nagy részét kiszűri az atmoszféra.
A látható fény és az UV (egy része) számára átlátszó a légkör, nem állja útját, ezért érik el a felszínt. A domborzat, tereptárgyak ennek egy részét visszaverik különböző tartományokban (ettől színes a világ számunkra), más részét elnyeli, és felmelegszik tőle. A meleget pedig hősugárzás formájában bocsátja ki újra, ami viszont már sokkal inkább elnyelődik az ebben a tartományban már sokkal kevéssé átlátszó levegőben. Ettől viszont a levegő is felmelegszik, és mivel a felmelegedő levegő könnyebbé válik, ezért megindul felfelé.
Igen ám, de a helyén meg légnyomásesés jön létre, hiszen ott marad egy csomó légritkább tér, mivel az ott lévő levegő elindult felfelé. Alulról nem tud a helyére másik, hűvösebb menni, hiszen ott a bolygó van, tehát oldalról tud a helyére hűvösebb levegő tódulni. Ezt érzékeljük mi szélként.
A levegő jó hőszigetelő, ha vastag kabátot veszel fel, te is tapasztalhatod. Az űrt a földfelszíntől 20 km vastag viszonylag sűrű levegőréteg választja el, ezért hat rá kevéssé a világűr hidege (ami egyébként itt földközelben egyáltalán nem is olyan hideg, sőt, inkább forrónak neveznéd, ha nem vagy napárnyékban - legalábbis a nap felé néző oldaladon).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!