Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy egyesek a...

Miért van az, hogy egyesek a tudományos bizonyítékokkal jönnek, a másik "hitvilág" pedig azzal, hogy nem lehet bizonyítani?

Figyelt kérdés
Alapból miből gondolják hogy egy igazság van?
2021. márc. 29. 14:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
Ez a lenyege a tudomanynak: nem azert hisszuk el mert a szoszekrol valaki ezt kantalja, hanem mert megismetelheto, ellenorizheto modon allit valamit. A hitnek meg az, hogy akar a bizonyitekok ellenere (vagy azok nyilvanvalo hianyaban is) ragaszkodsz az altalad hitt dolgokhoz.
2021. márc. 29. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Hát igen, de valamikor bebizonyosodik hogy mondjuk ez az étel egészséges, aztán másnap egyenesen a sírodba visz, és az emberek itt nem szoktak utána járni csak ezt olvassák, ellenbe néha itt egy hitvilág ésszerűbb, mert lehet hogy arra tanít, hogy bizonyosodj meg róla magad. Kutató és kutató közt is vannak elméleti különbségek és vitáznak, ez nem volt idegen a "lelki" oldalról sem, legalábbis régen. Részemről teljesen mindegy hogy tudós vagy "szerzetes" mondja, mindkettő tévedhet, és mindkettőnek lehet igaza is, nem hinném hogy bárki tévedhetetlen, elvileg a vallások is arra tanítottak (egyszer régen valahol), hogy az ember hibázik és nem lát át mindent jól. A tudomány is azt állította (egyszer régen valahol), hogy magas tudományos ranggal is mondhat az ember orbitális baromságot. Ott volt mondjuk Ignác is, nem túl népszerű elképzelés volt hogy kezet fertőtlenítsünk, aztán végül mégis neki volt igaza.

Szerintem nem az az igaz amit megszavazunk (meg érvelni mindent meglehet úgy hogy én legyek népszerűbb, ez a retorika lényege), hanem az az igaz ami igaz. Persze lehet mondani, hogy a fej eltávolítása nem jár halállal, de ettől függetlenül igen, pár kísérleti szinten itt is van ellenpélda.

A lelki dolgoknak meg a tudománynak "kapcsolatban" kéne lenni, ha már a kutatás számít pszichés dolgokban sok olyat kellett visszavenni amit egyszer már elkönyveltek hülyeségnek, elméleti téren szerintem mindennek megvan a létjogosultsága.

2021. márc. 29. 15:07
 3/12 anonim ***** válasza:
73%
Látom nem sikerült felfognod egyes kommentjét.
2021. márc. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem nem az az igaz amit megszavazunk (meg érvelni mindent meglehet úgy hogy én legyek népszerűbb, ez a retorika lényege), hanem az az igaz ami igaz."


Tulajdonképpen erre világított rá az első válaszoló.

Az az igaz állítás, ami kísérlettel igazolt, a kísérlet megismételhető, ellenőrizhető.

2021. márc. 29. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
74%

Az a helyzet, kérdező, hogy ami egyszer a tudományban igaznak bizonyult, az még soha, sehol nem dőlt meg utána.

Nem, egy se.

Olyan már volt, hogy kiderült: létezik rajta kívül más is.

Olyan is volt, hogy kiderült: egészen extrém körülmények között másképp működnek a dolgok.

De olyan még nem volt, hogy ami egyszer igaz volt, az ma már nem igaz.

2021. márc. 29. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Tehát egy adott körülmény közt igaz, de egy adott körülmény közt nem, tehát a körülmény is függvénye, hogy az elmélet gyakorlati síkon is működjön.
2021. márc. 29. 18:19
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
Nem, minden körülmény közt igaz. Itt nem lehet a szavakkal jatszani. Pontos mérésekről beszélünk.
2021. márc. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A tudomány modelleket alkot.

A modellek bizonyos körülmények között alkalmasak a valóság leírására, hetes kommentjével ellentétben.

Pl. a newtoni fizika nem működik szubatomi szinten.

A "lelki dolgoknak" (gondolom a hitre gondolsz) és a tudománynak semmilyen kapcsolatban nem kell lennie egymással, mivel (mint már leírták) a tudomány bizonyít dolgokat, a hit meg hit.

2021. márc. 29. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
7. Ezzel már az extrém körülményt is cáfolod, veszélyes ez a retorika.
2021. márc. 29. 19:05
 10/12 anonim ***** válasza:

A #2-es kommentben két orvosi jellegű példát hoztál fel. Az orvostudomány pont egy olyan terület, ahol nagyon sokáig (nagyrészt még ma is) tapasztalati tények alapján következtetünk és próbálunk előrejelzést adni egy valószínű kimenetelre. Ott is egyre jobban felhasználásra kerülnek kémiai, fizikai, stb. egzakt eredmények, de annyira komplex rendszereket vizsgál, hogy így is inkább empirikus tudomány.


Amúgy keveredik itt két dolog. Egyrészt állítod, hogy a tudomány szerint egy "igazság" van, de ezt félreérted. A tudomány nem állít olyat, hogy nincs hit, szeretet, művészet, költészet, stb. Egyszerűen nem vizsgálja ezeket, legalábbis nem olyan módon, hogy felszámolja őket.

Másrészt próbálod megkérdőjelezni a tudományos módszertant, aminek viszont nincs köze az előzőkhöz.


"tehát a körülmény is függvénye, hogy az elmélet gyakorlati síkon is működjön"

Körülmény, vagy nézőpont, perspektíva. És igen, vannak elméletek (vagy modellek), amik adott körülmények között működnek, más körülményekhez általánosabb elméletre van szükség. De ettől a szűkebb körben értelmezett modell még nem lesz hamis, ha erre akarsz utalni.


"Szerintem nem az az igaz amit megszavazunk (meg érvelni mindent meglehet úgy hogy én legyek népszerűbb, ez a retorika lényege), hanem az az igaz ami igaz."

Lefordítom: Tehát azt mondod, hogy ha nem értünk a tudományos módszertanhoz (úgy tűnik), akkor ne azt higgyük el, amit mások mondanak, hanem azt ami igaz... amit onnan ismerünk fel, hogy te mondod. :))

2021. márc. 30. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!