Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy a nagyobb...

Kecskelolxdlol kérdése:

Miért van az, hogy a nagyobb ellenálláson esik a nagyobb feszültség?

Figyelt kérdés
Ha veszünk egy 9 voltos elemet és 2 db ellenállást párhuzamosan kapcsolunk vele, akkor azon az ellenálláson halad több áram, amelyik ellenállás kisebb ohmos értéket képvisel. Ez gondolom azért van mert több szabad töltéshordozót tartalmaz a kisebb ellenállás, nem korlátozza az elektronokat annyira, vagy az ellenállás anyagának keresztmetszete nagyobb vagy az ellenállás anyagának hossza kisebb. Az ellenállás tartalmaz olyan anyagokat, ami miatt rosszabb vezető lesz pl.: szén. Hogy kell elképzelni azt, atomi szinten, hogy korlátozza az áramot tegyük fel elindul az áram a feszültseg hatására minden elektron egyel arrébb megy és nem az elektron halad fénysebességel hanem ez a hullám, ahogy arréb megy. Mi történik ha találkozik egy olyan atommal ami roszabb vezető? Belecsapódik az egyik elektronjába vagy atommagjába? Hogyan alakul hővé atomi szinten az áram? A másik kérdésem az az lenne, hogy miért a nagyobb ellenálláson esik a nagyobb feszültség? Az elektromos térnek több munkát kell végezni, egységnyi töltésen az ellenállásban található szennyegő anyagok miatt? több energia kell nekik, hogy megtudják csinálni az elektronok az ugrást?

2021. márc. 24. 20:13
 1/7 anonim ***** válasza:
18%

Ne próbáld elképzelni atomi szinten, nyilván nem fog menni ha ide kell kiírnod egy kérdést hozzá.


A szakadás végtelen ellenállás a rövidzár meg nulla. A szakadáson nem folyik áram, a rövidzáron meg korlátozás nélkül.


Vagyis minél kisebb ellenállás annál nagyobb áram folyik rajta, minél nagyobb az ellenállás annál kisebb áram folyik rajta.


Az isten tudja milyen ugrásokról beszélsz, de próbáld az ezotériát egy másik kategóriába posztolni.

2021. márc. 24. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Csak próbálja megérteni a kérdező a dolgokat...

nos, kérdező, itt két fajta dolog van:

1: Van egy elektromos erőtér, amelyik végig gyorsítani igyekszik az elektronokat egész úton.

2: És van valamilyen akadályrendszer, amibe időnként beleütköznek. Ilyen lehet pl. maga az atomrács, vagy szennyező, vagy akármilyen más atomtörzsek, amelyek éppen útban vannak. Ezeken az elektron szóródik, vagyis valamerre elpattan, és közben meglöki az illető akadályt, amelyik ettől nyilván energiát kap, tehát melegszik. Odébb menni jó esetben nem fog, tehát rezegni kezd.

Az elektron meg lelassul, hiszen most már nem az elektromos tér irányába halad.

Egy idő múlva megint felgyorsul, aztán kezdődik az egész elölről.

Ja, és az elektronok ugye nem mindig részecskeként viselkednek, hanem ilyen helyzetben leginkább hullámként. Szóval tudnak szóródni egyszerre 60000 atomon is.

2021. márc. 24. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
#1 nem a kérdezőnek kéne más kategória után nézni, hanem neked. lehet, hogy éppenséggel vágod, amire a kérdezőnek szüksége van, de ez az alázós stílus többet árt, mint használ. ne menj tanárnak.
2021. márc. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Onnan is lehet közelíteni, hogy nagyobb ellenálláson ugyanakkora áramhoz nagyobb feszültség kell, tehát ugyanakkora elektronáramláshoz nagyobb térerősség. Ennek lehet oka pl. hogy eleve kevesebb töltéshordozó van az anyagban, vagy az elektronokat adó atomok távolabb vannak egymástól (mondjuk csak minden negyedik), így az elektronoknak nagyobb távolságot kell megtenni "egyszerre". Összességében ugyanakkora feszültség (elektromos mező) hatására kisebb lesz a térfogatnyi áramló elektronok száma.


"A másik kérdésem az az lenne, hogy miért a nagyobb ellenálláson esik a nagyobb feszültség?"

Ehhez a vizes analógiát érdemes megnézni. Egy csővezetékben a víznyomás lesz a feszültség, az adott helyen átfolyó vízmennyiség az áram. Ha ellenállás nélkül folyik a víz egy szakaszon, akkor annak minden pontjában azonos lesz a nyomás. Tehát van nyomás, de minden részen azonos. Ha beteszünk egy szűkítést vagy egy félig elzárt csapot, akkor lecsökken az átfolyó vízmennyiség, és némi nyomáskülönbség jelenik meg a csap előtt és után. Minél jobban elzárjuk a csapot, annál nagyobb lesz a nyomáskülönbség. Ha teljesen elzárjuk, akkor lesz minimális az áram és maximális a nyomáskülönbség. Nem a semmiből jelenik meg a feszültség egy ellenálláson, hanem a feszültségforrás feszültsége különböző mértékben oszlik meg a különböző ellenállásokon.

2021. márc. 25. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 dq ***** válasza:
Igazából mind a két ellenálláson 9 V esik.
2021. márc. 25. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
5/5 de pl ha sorosan kötjük őket, akkor 4,5-4,5 volt esik rajta...
2021. márc. 27. 10:11
 7/7 A kérdező kommentje:
Tehár megoszlik a fesz, és mindig a nagyobb tagon esik a nagyobb fesz.
2021. márc. 27. 10:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!