Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A talaj felszíne alatt miért...

A talaj felszíne alatt miért van melegebb, mi a fizikája / kémiája?

Figyelt kérdés

Három részre bontom a kérdést, mindegyikre egyenként is érdekel a válasz.


1. Mért nem fagy el a föld felszíne alatt csupán másfél méterre húzódó vízvezeték?


2. Miért nem fagy át télen a föld, ha talajtakaró szalma (mulcs) van rajta ősztől tavaszig? Vagy pl az erdei talajról is kimutatták,

hogy nem igazán fagy át a földje, amely alapvetően a vékony avarrétegen múlik.


3. Miért nem megy 10 Celsius fok alá (vagy 8 fok alá) a hőmérséklet sosem, a barlangokban?


A lényeg, hogy vajon mi adja a hőt a talaj alatt, amit felfog a talajréteg? A talajban lakó élőlények által termelt hő? Vagy micsoda? Főleg azt nem értem, hogy pusztán másfél méterrel a föld alatti vízvezeték miért nem fagy el télen. Még az elzáró csap se, holott csak egy aknatető van felette, még csak talaj sincs felette, hanem csupán légréteg. (Más kérdés, hogy a vízvezeték mint folytatás felett már van föld.)



2021. márc. 11. 20:21
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:
100%

A talajfedés, ugyanúgy, mint a vízaknafedés, elsősorban hőszigetelő hatású. Pontosan a benne lévő levegő-"zárvány". A levegő hővezetési tényezője több tucatszorosa a talajénak. A laza, frissen esett hóréteg szintén a pelyhek közti levegő miatt jó hőszigetelő. Alját nulla fokra melegíti a talaj, ami így megolvad, de az olvadék beleszivárog a talajba, gond akkor lehet, ha a talajvízszint eléri a felszínt, belvíz alakul ki, ami ha újrafagy, tömör jégként már nem hőszigetelő.

Hőtároló képessége ennek a rétegnek minimális. De alatta ott van a nagy hőtárolású talaj, akna esetében az akna körül, amivel az akna belseje szintén hőforgalmi kapcsolatban van.

Számít még, hogy ebben a talajfedésben biológiai lebontó folyamatok hőt is termelnek, ha a takarás pl. nedves avarból van. A termőtalajban egyébként szintén működik ilyen hőtermelés, persze sokkal gyengébben, mint a frissen odakerült, éppen az intenzív lebomlás alatt álló avarrétegben.

2021. márc. 17. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb választ is! Amúgy a talajlakó élőlények, amelyekre elsősorban gondoltam, hiszen az élőlények önmaguk is termelnek hőt. Plusz a mikrobák áltlali lebontó folyamatok is termelnek hőt, így igaz.


A többi tényezőről nemigazán voltam képben, jól jöttek a válaszaitok, köszönöm!

2021. márc. 17. 20:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!