Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A talaj felszíne alatt miért...

A talaj felszíne alatt miért van melegebb, mi a fizikája / kémiája?

Figyelt kérdés

Három részre bontom a kérdést, mindegyikre egyenként is érdekel a válasz.


1. Mért nem fagy el a föld felszíne alatt csupán másfél méterre húzódó vízvezeték?


2. Miért nem fagy át télen a föld, ha talajtakaró szalma (mulcs) van rajta ősztől tavaszig? Vagy pl az erdei talajról is kimutatták,

hogy nem igazán fagy át a földje, amely alapvetően a vékony avarrétegen múlik.


3. Miért nem megy 10 Celsius fok alá (vagy 8 fok alá) a hőmérséklet sosem, a barlangokban?


A lényeg, hogy vajon mi adja a hőt a talaj alatt, amit felfog a talajréteg? A talajban lakó élőlények által termelt hő? Vagy micsoda? Főleg azt nem értem, hogy pusztán másfél méterrel a föld alatti vízvezeték miért nem fagy el télen. Még az elzáró csap se, holott csak egy aknatető van felette, még csak talaj sincs felette, hanem csupán légréteg. (Más kérdés, hogy a vízvezeték mint folytatás felett már van föld.)



2021. márc. 11. 20:21
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

#9: Huzatos pince esetén, azonos padlóhőszigetelés mellett alapvetően az alápincézett lakás padlója a hidegebb, mert a pincefödémen keresztül gyakorlatilag a kültéri levegő hűti, míg ha nincs pince, akkor ott van a padló és a külvilág közt a ház alatti, körüli talaj hőszigetelő hatása is. De ez a talajtömeg hatalmas hőtárolással is rendelkezik, ebből kifolyólag az alápincézetlen padló ősszel kevésbé, tavasszal inkább lesz hideg. Illetve a ház építése, használatba vétele után egy ideig, akár évekig még az addigi hűtő hatása érvényesül, mert a talaj alapvetően olyan hideg, mint az éves középhőmérséklet (10-12 fok), később az épület széleitől távolabb eső részei átveszik az épületben tartott hőmérsékletet (21-24 fok), így a körítőfalaktól távolabb a padlón már nem is lesz hővesztesége a beltérnek.

Ha a pince zártabb, már nem olyan egyértelmű, hogy hidegebb fölötte a padló, mint alápincézetlenül. Ha még rendesen fűtött is, akkor pedig semennyire nem hűti a felette lévő lakást.

2021. márc. 13. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim válasza:
76%
Köszönöm szépen.
2021. márc. 14. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

Én is köszönöm a válaszokat. A hármas kérdésemre, a barlangosra szerintem már kezdem érteni a lényeget. Míg az első két kérdésem kapcsán még vannak bizonytalanságaim:


A vízóra miért nem szokott elfagyni, pusztán másfél méter mélyen úgy, hogy csak levegőréteg van felette? (Plusz egy akna ajtó, vagy műanyag fedél.)


A hótakaró, vagy pl az őszi vékony mulcs, vagy a vékony őszi avar télen miért védi a talajt a fagyástól, ha egyszer ezek vastagsága csupán centikben mérhető?

2021. márc. 15. 18:21
 14/22 anonim ***** válasza:
100%

Vízóra: a talaj hőkapacitása sokkal nagyobb, mint a levegőé. Tehát a talaj felfűti azt a levegőt, ami ott van a fedő alatt. Ezért kell lefedni.

A talajfedésnél pedig a fedés alatt levő levegő szigetel.

2021. márc. 15. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Wadmalac ***** válasza:

"Wadmalac kitért a magmaköpenyből történő hőutánpótlásra, ez is igaz, de picit ezen összefüggésben megtévesztőnek érzem. (De nem én pontoztam le.)"


Ha túlgondolja valaki, akkor félreérthető, valóban.

Egy nagyon fontos tényező, de a hatása pl. a napi höingáshoz képest elenyésző. Csak nagyon hosszú távon jön ki, körülbelül azt a hőt pótolja, amit az űr felé vesztünk.

Ha nem lenne a lenti magmahő, a Föld komplett átlaghőmérséklete tuti sok fokkal lenne alacsonyabb.

De a tél-nyár ingadozás szempontjából lehet, hogy csak tized fokokat számít.

2021. márc. 16. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

"sok fokkal"

Kiszámolták már, 20 fokkal.

2021. márc. 16. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 Wadmalac ***** válasza:
58%

#16:

THX. Nem másztam utána.

2021. márc. 16. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

#15+16: "Ha nem lenne a lenti magmahő, a Föld komplett átlaghőmérséklete tuti sok fokkal lenne alacsonyabb."

- Kérdés, a Föld mint test átlaghőmérsékletére gondolunk-e (belseje biztosan sokat hűlt volna a radioaktív bomlási hőutánpótlás nélkül, bár még úgy is elég forró lenne), vagy a felszín átlaghőmérsékletére. Utóbbira elenyésző a földhő hatása. Gondoljuk meg: a geotermikus gradiens átlagosan kb 25°C/km. A légkör, ha folyadék sűrűségű lenne, mindössze kb 10 m-es réteget jelentene. És a légkörön nemcsak vezetéssel jut át a hő, de szállítás és sugárzás útján is. Valahol egyszer olvastam, mennyit tesz rá a földhő a felszíni átlaghőmérsékletre, most idézni nem tudom, de messze a Celsius-fok töredéke.

Való igaz egyébként, hogy a felszín átlaghőmérséklete nagyjából az említett húsz fokkal több, mint amennyinek a Naptól való távolság alapján "lennie kellene", de ennek oka az üvegházhatásban keresendő.

2021. márc. 16. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 Wadmalac ***** válasza:
58%

"a felszín átlaghőmérséklete nagyjából az említett húsz fokkal több, mint amennyinek a Naptól való távolság alapján "lennie kellene", de ennek oka az üvegházhatásban keresendő."


Mivel nem volt érkezésem hiteles adatot keresni, nem vitatom, #16-tal megbeszélhetitek, várom az eredményt. :)


A földgolyó minimum 90%-a olvadt magma vagy a még forróbb mag, tehát azért nem kéne elhanyagolni a hatását. Biztos, hogy nem töredék fokokat számít.

2021. márc. 17. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Vízórás kérdésem kapcsán írta valaki:

"A talajfedésnél pedig a fedés alatt levő levegő szigetel."


Tovább melegít / tartja a hőt, ha rongyokat, rossz kabátokat dobok a vízóra fölé, és úgy fedem le az egészet? Vagy ez inkább ront a helyzeten? Vagy semleges? Van értelme?


Ami még visszamaradt, idézem:


A hótakaró, vagy pl az őszi vékony mulcs, vagy a vékony őszi avar télen miért védi a talajt a fagyástól, ha egyszer ezek vastagsága csupán centikben mérhető?

2021. márc. 17. 16:04
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!