Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A talaj felszíne alatt miért...

A talaj felszíne alatt miért van melegebb, mi a fizikája / kémiája?

Figyelt kérdés

Három részre bontom a kérdést, mindegyikre egyenként is érdekel a válasz.


1. Mért nem fagy el a föld felszíne alatt csupán másfél méterre húzódó vízvezeték?


2. Miért nem fagy át télen a föld, ha talajtakaró szalma (mulcs) van rajta ősztől tavaszig? Vagy pl az erdei talajról is kimutatták,

hogy nem igazán fagy át a földje, amely alapvetően a vékony avarrétegen múlik.


3. Miért nem megy 10 Celsius fok alá (vagy 8 fok alá) a hőmérséklet sosem, a barlangokban?


A lényeg, hogy vajon mi adja a hőt a talaj alatt, amit felfog a talajréteg? A talajban lakó élőlények által termelt hő? Vagy micsoda? Főleg azt nem értem, hogy pusztán másfél méterrel a föld alatti vízvezeték miért nem fagy el télen. Még az elzáró csap se, holott csak egy aknatető van felette, még csak talaj sincs felette, hanem csupán légréteg. (Más kérdés, hogy a vízvezeték mint folytatás felett már van föld.)



2021. márc. 11. 20:21
1 2 3
 1/22 DeMoR ***** válasza:
54%
A talaj szigetel ;D
2021. márc. 11. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Ez a kiinduló felvetés volt, válaszoló. A kérdés az: MIÉRT szigetel? Pl többen írták itt a gyakorin, hogy hiába szigeteli valaki a gázpalackot, gáztűzhelyet (pl dunyhával), a büdös életben nem fogja melegen tartani a nulla fokos helyiségben (sem), azért, mert nem termel hőt a kikapcsolt gázpalack, illetve kikapcsolt tűzhely.


Míg az ember, állat hőt termel, és CSAK ezért tart melegen minket a ruha -mint szigetelő-, az állatot meg a bundája, ha van neki (és persze nem mindegy, hogyan állnak a szőrszálai),


MERT AZ ÁLLAT ÉS EMBER HŐT TERMEL.


Azaz nem a ruha termel hőt és nem az élettelen anyag termel hőt, hanem az legfeljebb csak gátolja a biológiai lény által termelt tő távozását. Ha minden igaz...

2021. márc. 11. 21:19
 3/22 anonim ***** válasza:
78%
2021. márc. 11. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
Köszi előző, a földmagra én is gondoltam, na de mi az oka, hogy ha izzik is egyáltalán a földmag, hogy egészen közel a földfelszínig -másfél méterrel a födl alatt- van hatása, míg a föld alatt pár centivel már szinte semmi? A sok-sok ezer kilométerhez képest -a Föld magja illetve a felszíne között sok ezer kilométer- ahhoz képest meg ugyan mi az a kb másfél méter differencia... Szóval nekem gyanús a magyrázat egy kicsit, hogy a földmag...
2021. márc. 11. 21:40
 5/22 anonim ***** válasza:
71%
kisugárzás, hőpuffer
2021. márc. 11. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
78%

A föld belső hőjének hatása minimális. Gyakorlatilag az év melegebbik és napfényben gazdag részének hője tárolódik, lassabban vész el, ha hőszigetelő réteg fedi. (egyúttal a meleg is lassabban jut le, a felszínen a január, de 50 cm mélyen a február a leghidegebb hőmérsékletű hónap)

A mélyebb talajrétegeket pedig rengeteg hőszigetelő réteg fedi, szóval minimális a hőcsere, hosszú-hosszú idő alatt beálltak az éghajlatunknak megfelelő állandó hőmérsékletre és azon is maradnak (pl. barlangok 10 °C körüli hőmérséklete).

2021. márc. 11. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 Wadmalac ***** válasza:
82%

"MIÉRT szigetel?"


Itt a szigetelés is fontos, de nem azon van a hangsúly, hanem a hőkapacitáson, hőtároláson, hőtehetetlenségen.

Sokmillió tonnányi kő, fölötte szintén sok-sok tonnányi szigetelő talaj együtt nem tud az éves hőmérséklet-változással együtt hűlni-melegedni, ott áll az éves átlag körül.

És minél lejjebb mész, annál több e hőutánpótlás a magmaköpenyből.

2021. márc. 12. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalac kitért a magmaköpenyből történő hőutánpótlásra, ez is igaz, de picit ezen összefüggésben megtévesztőnek érzem. (De nem én pontoztam le.)

Ha teljesen eltekintünk a Föld belsejében a hőforrástól és a Föld gömb alakjától is, és úgy tekintjük a talajt, mint egy (mélységre) félvégtelen testet, akkor is az igaz, hogy a végtelen mélye - a végtelennek tekinthető hőkapacitása és a felszíntől való végtelen távolsága miatt - végtelen idő alatt beállt az éghajlatunkon jellemző éves középhőmérsékletre, és csak a felszín alatti max tizenvalahány méter az, aminek hőmérséklete még érdemben ingadozik legalább egy-két fokot.

Az, hogy a fagyhatár 80 cm, óvatosabb esetben 1 m, azt jelenti, hogy éghajlatunkon rendkívül ritkán fordul elő, hogy egy huzamosabb téli hidegnél még ott is elérje a nulla fokot. De egy szokásos januárban ennél jóval enyhébbre hűl csak le olyan mélyen.

Ahogy Wadmalac írta, a hőtároló képesség hatalmas, mert nagy helyen sok, nagy fajlagos hőkapacitású anyag (talajvíz) foglal helyet. De azért a kőzet hőkapacitása se túl kicsi. A hőszigetelés is fontos, lehet, hogy a víz amúgy rossz hőszigetelő, de a rétegvastagság több deciméter, méter. Ez azért jóval több, mint egy kabáté, bár a kabát néhány mm-cm-ében a levegő szigetel elsősorban, ami viszont (adott rétegvastagság mellett) több tízszer, majdnem százszor hőszigetelőbb, mint a tömör kőzet vagy a porózus, de nyirkos talaj.

A napi hőingás is "behatol" a talajba, de behatolási mélysége a rövidebb periódusidővel négyzetgyökösen kisebb, tehát a napi hőingás a talajt még egy méter mélyen sem éri el, jarulékosan hozzáadódva az éves ingáshoz. Ráadásul a napi hőingás télen (amikor a fagyveszély kritikus ügy), mindössze pár fok, míg nyáron ennek többszöröse.

Ami érdekes még, hogy a hőmérséklet nemcsak csillapodva hatol a talajba, de hullámokban halad lefelé: több méter mélyen pont nyáron van a leghidegebb, télen a legmelegebb, persze ez ott már csak pár fokos ingást jelent a kb 11 fokos középérték körül.

2021. márc. 12. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim válasza:
Kicsit a kérdéshez kapcsolódva kíváncsi lennék, hogy egy alápincézett ház vagy egy Pince nélküli ház földszinti padlója a hidegebb? Melyik földszinti lakást takarékosabb fűteni?
2021. márc. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

A talajnak nagyon nagy az időállandója, mire lehűlne, már melegszik vissza. Képzelj el egy kondenzátort, amit hol töltesz, hol elkezdesz kisütni, de igazából a rajta lévő töltések száma érdemben nem változik, mert nem hagysz egyikre se elég időt (nagy kapacitás). Itt az időállandók éves nagyságrendűek.

A hő eredete a Föld magjának hője (nagyobb részt), valamint a Nap hője.

2021. márc. 13. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!