Hogyan tudom hétköznapi eszközökkel megállapítani valamiről, hogy fém-e?
Gondolok itt például egy laptop borítására: a legtöbb műanyag, itt-ott viszont van fém is. Ez legtöbbször alumínium, úgyhogy a mágnesességét nem tudom tesztelni. Legtöbbször a hőmérséklet alapján sikerült belőnöm, hogy érintésre jóval hidegebb a fém, mint a műanyag.
De ott van például a joghurtos dobozt lezáró "papír". Az fém?
Tehát laboratórium, kémiai reakció nélkül megállapítható biztosan valamiről, hogy fém vagy nem fém?
Fémek vezetik az áramot, műanyag nem nagyon.
Egy kontaktmérős sípolós multiméter kellene. De gondolom az nincs, mert aki ilyet tart otthon, az azért egy fémet is felismer. Marad az elem, drót, égő.
Mikró: nem kell hegyes. Gyűrű alak is gerjed.
Amúgy krómot jól utánzó műanyagot már láttam, sőt, ténylegesen krómozottat is, de alumíniumot jól utánzó műanyagot még nem.
Van egy söröm, hogy jó fotóról megmondom neked, mi fém, mi nem.
Amúgy még egy trükk, a fém jó hővezető is, ha megfogod, mindig hidegebben érződik, mint a műanyag.
Sőt, a súlya is árulkodó lehet. A legkönnyebb, háztartásban is fellelhető általános fém az aluminium, ezt kivéve az összes többi sokkal nehezebb, mint a műanyagok.
Ezen kivül az alaktartása, ill. a hajlithatósága is árulkodhat. Fémeket többnyire sokkal nehezebb kicsit deformálni, és viszonylag kis deformációt sem tolerálnak állandó alakváltozás nélkül (kivéve egyes késpengék, meg hasonlók, de azokról meg többnyire egyértelmű, hogy acélból készültek, nem műanyagból).
A műanyagok általában vastagabban is könnyebben deformálhatók, és nagyobb mértékű deformálás után is hajlamosak visszanywerni az eredeti alakjukat. Viszont vannak olyan műanyagfajták, amelyek nagyon ridegek, viszonylag kis deformáció esetén is törnek, repednek (viszont ezek többnyire nagyobb kopásállóságúak és hővel is jobban terhelhetőek, nem vagy kevésbé lágyulnak), tálcákat, bögréket szoktak leginkább késziteni belőlük.
És a legvégére ott van a hőpróba: gázos, szúrólánggal (jet flame) működő öngyújtóval néhány tizedmásodpercig nem látható helyen melegitve, a melegités helyén a műanyagok vagy nagyon meglágyulnak, vagy kormolódni, szenesedni kezdenek. A fémek ezek egyikét sem csinálják.
Szerintem számolnod kell a kérdéssel kapcsolatban azzal is, hogy léteznek kompozit anyagok, amik többféle anyag kombinációja (nem keveréke).
Pl. szinterezett acéllemez, ami fém réteg és műanyag réteg együtt. Fém is, meg nem is. Műanyag is, meg nem is... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!