A fehérjeszintézis transzkripciós szakaszában honnan tudhatom, hogy melyik szál lesz a néma szál és melyik az aktív szál?
Ugyebár van kettős DNS szálunk amely a transzkripciónál az iniciációs résznél komplementaritás szabályainak megfelelően kétféle kódokat képez és a végén az mRNS-t minden esetben a néma szál fogja lekódolni amit a véletlenszerűség dönt el.
Viszont honnan tudhatom majd azt, hogy melyiket dobta a gép? Vagy ez meg lesz jelölve az érettségin?
Az ilyen feladatokban mindig jelölik, hogy melyik szálról történik átírás.
Valamint azt még hozzá tenném, hogy a transzkripció nem véletlenszerű, hiszen a brutálisan nagy DNS-en mindennek megvan a maga helye, és a rengeteg enzim meg miegymás egész pontosan végzik a munkájukat, így a megfelelő helyről másolnak.
Illetve nem tudom hogyan érted, de technikailag nem a néma szál határozza meg az mRNS-t. Az aktív szálról íródik át az mRNS, így mivel az mRNS is az aktív szál komplementere, meg a néma szál is az aktív szál komplementere, ez a kettő majdnem megegyezik, de ugye fontos eltérés, hogy az RNS uracilt tartalmaz timin helyett, és ugye az mRNS bázishármasait szokták kodonként feltüntetni a táblázatban.
"amit a véletlenszerűség dönt el."
"Viszont honnan tudhatom majd azt, hogy melyiket dobta a gép? "
Itt valami komoly képzavar van. Nem véletlenszerűen dől el, melyik a néma és melyik az aktív szál, hanem az határozza meg, melyik szálon van a pormóter. Egy adott hén esetében mindig ugyanaz az aktív szál.
"Vagy ez meg lesz jelölve az érettségin?"
Vagy meg van jelölve, vagy a megadott adatok alapján (pl. mRNS bázisok, aminosavak) kell kitalálni.
Értem és a kodonszótárból, hogyan kell kiolvasni, hogy melyik aminosavat jelöli a triplet?
Már eljutottam oda, hogy meg tudom határozni a kettő szál komplementerét, a néma szálról meg tudom határozni az mRNS-t és az mRNS-t is tudom kódolni viszont a végső aminosav meghatározást mindig elrontom.
Ezt milyen technikával lehet kiolvasni a kodonszótárból?
#3
Keressünk egy csinos kodonszótárat:
(Innen van.)
Válasszunk ki egy tetszőleges kodont, pl. CGA.
1. bázis - citozin: ki keresed a megfelelő sort a baloldali fejléc alapján (2. széles sor).
2. bázis - guanin: megkeresed a megfelelő oszlop (jelen esetben 4. oszlop) és a 2. széles so metszetét.
3. bázis - adenin: a táblázat bal szélé jelölik a 3. bázaist, minden széles soron belül külön külön. Kiválaztod az előbb meghatározott metszetből, amihez adanin tartozik: arginin aminosav
(Amúgy az is látszik, hogy itt igazából a harmadik bázistól függetlenül mindenképp arginint kapnánk.)
Amúgy vannak máshogy elrendezett kodonszótárak is (bár az érettségin a fentit szokták berakni):
#4
Akkor a tanár baromságot mondott. (Ez logikailag is belátható, mert különben mindig két tök különböző fehérje képződne egy adott génről.)
#5 Ja de hát be is van írva, hogy CGA az arginin mellé szóval lényegében akkor csak ezt kell megkeresnünk.
Köszönöm :)
#6
Valóban, ahogy a 7. válaszoló írja, legtöbbször nem írják bele külön a bázishármasokat (csak most pont ilyet sikerült találnom). Érettségin biztos nem olyan lesz. Inkább valami ehhez hasonló:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!