Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fehérjeszintézis transzkripc...

A fehérjeszintézis transzkripciós szakaszában honnan tudhatom, hogy melyik szál lesz a néma szál és melyik az aktív szál?

Figyelt kérdés

Ugyebár van kettős DNS szálunk amely a transzkripciónál az iniciációs résznél komplementaritás szabályainak megfelelően kétféle kódokat képez és a végén az mRNS-t minden esetben a néma szál fogja lekódolni amit a véletlenszerűség dönt el.


Viszont honnan tudhatom majd azt, hogy melyiket dobta a gép? Vagy ez meg lesz jelölve az érettségin?



2021. febr. 28. 10:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen feladatokban mindig jelölik, hogy melyik szálról történik átírás.

Valamint azt még hozzá tenném, hogy a transzkripció nem véletlenszerű, hiszen a brutálisan nagy DNS-en mindennek megvan a maga helye, és a rengeteg enzim meg miegymás egész pontosan végzik a munkájukat, így a megfelelő helyről másolnak.

Illetve nem tudom hogyan érted, de technikailag nem a néma szál határozza meg az mRNS-t. Az aktív szálról íródik át az mRNS, így mivel az mRNS is az aktív szál komplementere, meg a néma szál is az aktív szál komplementere, ez a kettő majdnem megegyezik, de ugye fontos eltérés, hogy az RNS uracilt tartalmaz timin helyett, és ugye az mRNS bázishármasait szokták kodonként feltüntetni a táblázatban.

2021. febr. 28. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 sadam87 ***** válasza:
100%

"amit a véletlenszerűség dönt el."

"Viszont honnan tudhatom majd azt, hogy melyiket dobta a gép? "

Itt valami komoly képzavar van. Nem véletlenszerűen dől el, melyik a néma és melyik az aktív szál, hanem az határozza meg, melyik szálon van a pormóter. Egy adott hén esetében mindig ugyanaz az aktív szál.

"Vagy ez meg lesz jelölve az érettségin?"

Vagy meg van jelölve, vagy a megadott adatok alapján (pl. mRNS bázisok, aminosavak) kell kitalálni.

2021. febr. 28. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Értem és a kodonszótárból, hogyan kell kiolvasni, hogy melyik aminosavat jelöli a triplet?


Már eljutottam oda, hogy meg tudom határozni a kettő szál komplementerét, a néma szálról meg tudom határozni az mRNS-t és az mRNS-t is tudom kódolni viszont a végső aminosav meghatározást mindig elrontom.


Ezt milyen technikával lehet kiolvasni a kodonszótárból?

2021. febr. 28. 11:36
 4/8 A kérdező kommentje:
#2 Egyébként a tanárunk mondta, hogy a véletlenszerűség dönti el melyik lesz az aktív és néma szál ezért így tanultam meg.
2021. febr. 28. 11:36
 5/8 sadam87 ***** válasza:
100%

#3

Keressünk egy csinos kodonszótárat:

[link]

(Innen van.)

[link]

Válasszunk ki egy tetszőleges kodont, pl. CGA.

1. bázis - citozin: ki keresed a megfelelő sort a baloldali fejléc alapján (2. széles sor).

2. bázis - guanin: megkeresed a megfelelő oszlop (jelen esetben 4. oszlop) és a 2. széles so metszetét.

3. bázis - adenin: a táblázat bal szélé jelölik a 3. bázaist, minden széles soron belül külön külön. Kiválaztod az előbb meghatározott metszetből, amihez adanin tartozik: arginin aminosav

(Amúgy az is látszik, hogy itt igazából a harmadik bázistól függetlenül mindenképp arginint kapnánk.)

Amúgy vannak máshogy elrendezett kodonszótárak is (bár az érettségin a fentit szokták berakni):

[link]


#4

Akkor a tanár baromságot mondott. (Ez logikailag is belátható, mert különben mindig két tök különböző fehérje képződne egy adott génről.)

2021. febr. 28. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

#5 Ja de hát be is van írva, hogy CGA az arginin mellé szóval lényegében akkor csak ezt kell megkeresnünk.


Köszönöm :)

2021. febr. 28. 14:23
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Így nincs mindig beírva, ezért jobb ha hozzászokik az ember, hogy külön keresi két oldalt és felül a betüket, de az sem okoz nagy nehézséget, sőt szerintem 3*4 közül gyorsabb is keresni, mint végig nézni, hogy hol írja, hogy CGA. Én pl most láttam először olyat, ahol még külön írja is egyben a 3 betűt.
2021. febr. 28. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 sadam87 ***** válasza:
100%

#6

Valóban, ahogy a 7. válaszoló írja, legtöbbször nem írják bele külön a bázishármasokat (csak most pont ilyet sikerült találnom). Érettségin biztos nem olyan lesz. Inkább valami ehhez hasonló:

[link]

2021. febr. 28. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!