Valaki elmagyarázná nekem mit határoz meg a kodonszótár?
DNS-nek (általában) 4 fajta bázisa van: A, T, C és G. Mivel a DNS kétszálú, ezért az adott bázissal szemben (általában) a vele komplementer bázis foglal helyet. Komplementer: A és T, illetve C és G. Hogy ez miért vannak, annak kémiai okai vannak, másodlagos kötésteket ezek tudnak egymással jól kialakítani...
A DNS egy szakaszára szintetizálódik mRNS (m mint messenger, azaz hírvivő).
Az mRNS komplementer a DNS azon szálának azon szakaszával, amelyről szintetizálódott. Fontos különbség viszont hogy RNS-ekben T helyett U van.
Tehát ha a DNS-en az van hogy ACTG stb, akkor az mRNS-en az lesz hogy UGAC stb.
Azt nem mondtam, de a DNS a sejtmagban van (kivéve pl. baciknál). Az mRNS kikerül a citoplazmába, rákapcsolódik a riboszómára. A riboszóma hármasával olvassa le a bázisokat (egy hármas csoport = triplet!).
Ja, és az AUG triplettel kezd mindig, ami metionin nevű aminosavat kódol.
Ilyenkor az történik, hogy tRNS-eket "vonz" oda a riboszóma. A tRNS-nek van egy kötődési helye ami a triplettel komplementer, és egy kötődési helye ami azt az aminosavat hozza amit az adott triplet kódol, egy riboszómakötő helye, és egy enzimkötő helye is.
Sok aminosav együtt pedig peptidet alkot, még több aminosav együtt meg fehérjét.
Tehát ha a DNS: ACTG stb, az mRNS UGAC stb (kodon), akkor a tRNS (antikodon) kódjai ACUGstb lesznek.
Azt jelenti hogy átfedés- és kihagymásmentes, hogy az AUG-gal kezdve mindig hármasával olvasódnak le a bázisok. Ennek az a jelentősége, hogy ha mutáció révén mondjuk egy bázis kiesik, akkor az egész olvasási keret eltolódok ugye...
tehát ha eredetileg ez volt hogy:
AUG TCG CAU UTT..., és a második tripleten a T kiesik, akkor:
AUG CGC AUU TT....
Röviden: a szótár szó egy olyan írásművet takar, ami egyirányú megfeleltetést létesít két két nyelv szavai között. A kodonszótár a nukleinsavak és a fehérjék nyelve közötti megfeleltetést tartalmazza. A fehérjék bioszintézisének mechanizmusából következően a kódonszótár az összes 3 betűs RNS kombinációt tartalmazza (4*4*4=64), és az általuk kódolt, fehérjébe beépülő aminosavat (vagy STOP jelet) (lásd első válasz).
A szótár lényege, hogy segítségével, ismerve a transzláció mintáját szolgáló mRNS bázissorrendjét, megismerhető a róla szintetizálódó fehérje aminosav sorrendje. Így anélkül ismerhetünk meg fehérjéket, hogy magát a fejérjét vizsgálnánk. Továbbá az egyértelmű megfeleltetésnek köszönhetően tetszőlegesen tudjuk változtatni a fehérje szekvenciáját, pusztán a nuklenisavak bázissorrendjének módosításával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!