Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka, hogy kint az...

Mi az oka, hogy kint az utóbbi hetekben ugyanazon ásványvizes flakonban az esővíz jéggé fagyott, míg az ásványvíz meg nem? Ugyanannyi volt bennük.

Figyelt kérdés

Kint hagytam a két flakont. Ott zörgött a jég az esővizes flakonban. Evvel szemben az ásványvizes még mindig folyékony. Kb ugyanúgy félig volt töltve mindkettő, vagy harmadig (pontosan már nem tudom, csak azt, hogy kb azonos mennyiségekről van szó.)


Az ásványvízbe ugye nem csempésznek fagyállót?? Ha nem, akkor mi a fizikai magyarázat erre?



2021. febr. 19. 19:28
1 2
 11/14 sadam87 ***** válasza:

#10

Az nincs benne, nyilván hogyha szénsavas, azt is hozzá kell adni. Az meg valóban lényegesen több lehet, mint 1 g/l. (Ráadásul reagál is a vízzel, szóval igazából egyensúlyokkal is kéne számolni.) Az valóban jelentősen torzíthatja az eredményt. Ugyanakkor nem tudjuk, szénsavas vízről van-e szó, illetve azt se, mennyi a tényleges szén-dioxid tartalma. (A leírás alapján feltételezem, régebb óta nyitva lehetett a palack, akkor a szén-dioxid tartalma csökkenhetett.)

Mindenesetre tény, hogy ez többszörösére emelheti az oldottanyag koncentrációt. De még ha tízszeres-húszoros oldottanyag koncentrációval számolunk, akkor sem túl nagy a fagyáspont csökkenés.

2021. febr. 22. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Wadmalac ***** válasza:

Én valamiért alapvetően szénsavasban gondolkodtam ,talán valaki írta, azért.


"De még ha tízszeres-húszoros oldottanyag koncentrációval számolunk, akkor sem túl nagy a fagyáspont csökkenés."


Tényleg nem.


Itt valószínűleg máshol van a kutya elásva.


Egy tippem éppen lenne.


A hűlés csökkenti a víz feletti légtér nyomását, ezzel a vízben a CO2 felszabadulást könnyebbé teszi, annak a buborékolása mozgásban tartja a folyadékot, éppen eléggé, hogy kicsit késleltesse a fagyást.

2021. febr. 22. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 sadam87 ***** válasza:
Lehetséges (de csak akkor, ha a palack zárt). Mondjuk a hőmérséklet csökkenésével a gázok oldhatósága általában növekszik, úgyhogy igazából nem tudom mi jönne ki egy ilyen helyzetben.
2021. febr. 22. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Wadmalac ***** válasza:

Egen, nem tudom, melyik nyer. Arra gondolok, hogy a gáznyomás-csökkenés nyert, mert a víz feletti légtér gyorsabban hűl, mint a víz.

De fene tudja, csak tipp volt, lehet, hogy simán ugyanúgy megfigyelési hiba van, mint a Mpemba-effektnél és nincs is effekt.

:S

2021. febr. 22. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!