Mi az oka, hogy kint az utóbbi hetekben ugyanazon ásványvizes flakonban az esővíz jéggé fagyott, míg az ásványvíz meg nem? Ugyanannyi volt bennük.
Kint hagytam a két flakont. Ott zörgött a jég az esővizes flakonban. Evvel szemben az ásványvizes még mindig folyékony. Kb ugyanúgy félig volt töltve mindkettő, vagy harmadig (pontosan már nem tudom, csak azt, hogy kb azonos mennyiségekről van szó.)
Az ásványvízbe ugye nem csempésznek fagyállót?? Ha nem, akkor mi a fizikai magyarázat erre?
Az esővíz teljesen sótlan, tiszta víz. Majdnem desztillált.
Az ásványvíz kifejezetten sós: nézd csak meg a %-ot!
De olyan sók vannak benne, amelyek döntően nem sós ízűek.
Ettől még ugyanúgy csökkentik a fagyáspontot.
Ki lehet számolni, mennyi a fagyáspontcsökkenés az oldott anyag koncentráció miatt (természetesen függ az ásványvz iontartalmától).
ΔTF = KF · b · i
KF = krioszkopikus állandó
b = molalitás
i = van't Hoff faktor
A KF víz esetében 1,86 K*kg/mol
Az i*b egyenlő az egy kilogram oldószerben feloldott teljes ion anyagmennyiséggel. A moláris tömegeknél is egészre kerekítettértékekkel számolok.
A sűrűséget (mivel híg oldatról van szó) az egyszerűség kedvéért 1kg/dm^3-nek veszem. Szentkirályi ásványvízre számolom ki (mert erre találtam először adatot).
1 liter (= 1 kg) ásványvízben van:
63 mg Ca2+; M = 40 g/mol; n = 1,575 mmol
21 mg Na+; M = 23 g/mol; n = 0,913 mmol
26 mg Mg2+; M = 24 g/mol; n = 1,083 mmol
400 mg HCO3-; M = 61 g/mol; n = 6,557 mmol
Összesen 10,128 mmol oldott ion. (Már ha csak tényleg ezek vannak benne, mint ahogy valójában biztosan nem. Lesz benne még oldott hidroxid- és oxóniumion, szénsav, szén-dioxid és egyéb légköri gázok, stb. Ha szénsavas volt, akkor nagyobb koncentrációban lehet benne szénsav és szén-dioxid, plusz hidrogénkarbonátion, esetleg karbonátion feloldva.)
Ha kerekítjük a molalitást 10 mmol/kg-ra, akkor az jön ki, hogy a fagyáspont 0,0186 °C-al csökkent.
Ahogy fentebb írtam, ennél nagyobb lehet a tényleges oldottanyagtartalom és ezáltal a fagyáspont csökkenés, illetve természetesen az oldottanyag tartalom függ az ásványvíz típusától. Mindenesetre nekem ez elég kicsi hatásnak tűnik. De ezen kívül még egy csomó dolog befolyásolhatja a fagyás bekövetkezését vagy sebességét. (Például a pozíciójuk, vagy a flakon falának vastagsága, levoltak-e zárva, stb.)
Az tuti, hogy nincs benne fagyálló. (Egyrészt az elég hamar látszana az emberek egészségén, másrészt szerintem az ízén is érezdnéd. Ha meg csak nagyon kis mennyiséget rakának bele - minek??? - akkor az sem okozna jelentős fagyáspont csökkenést.)
Nem kéne hozzádobni az oldott széndioxid-tartalmat?
Vagy az benne van a HCO3- tartalomban?
Gyanús, alapvetően min. 1000 mg/l széndioxidot nyomnak bele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!