A Perseverence marsjáró miért nem tud nagy felbontású élő adást küldeni a Marsról?
Ha kiküszöbölik majd a #11-esben felvázolt problémákat annyira, hogy ne jelentsen lényeges pluszköltséget, hanem mondhatni szinte ingyen megoldható, akkor biztosan lesz.
Nem értek hozzá, de gondolom többszörösére nöne a költség ha most szuper antennákra, ki tudja mennyivel több keringöegységre a folyamatos felszíni lefedettség miatt, emiatt nagyobb szondára és rekétára, stb. stb. kellene költeni.
A rovernek egy kis nukleáris elem hőjéből peltier-elemen át termelt pár száz wattal kell gazdálkodnia minden tevékenységére. Ebből 20 W jut a Mars-Föld rádióadásra.
És több mint 4 000 000 km-ről beszélünk most, ami éppenséggel nem is a legnagyobb Mars-Föld távolság, az kábé ennek a duplája.
Négymillió km-ről kell jelet átlőni egy 20 wattos antennával, miközben az adást kozmikus sugárzás, ezernyi természetes rádiósugárzó bezavarja.
A rádióvonal sávszélessége rosszabb, mint a 90-es évek betárcsázós netje.
A viszonylag gyors és nem csak alkalmi átvitelhez kéne egy műholdhálózat a Mars körül, átjátszóállomások, jó néhány egy Mars-Föld félút pályakörön.
Vagy szépen a marsi egyenlítőt körbe kéne rakni olyan arecibói méretű rádiótányérokkal.
Most ennyit leeht elérni.
És azért bocsássuk már meg a NASA programirányítóinak, hogy ezen a sávon elsősorban a sokmilliárd dolláros tudományos küldetés szükséges oda-vissza adatforgalmát bonyolítják, nem pedig a videoadást, ami tudományos szempontból huszadrangú.
Arra jó, hogy az otthon popcornnal és sörrel tévé elé vágódott átlagpolgár is lássa, hogy hűha, ezek tényleg csináltak valamit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!