Az Antarktisz földjében lehetnek őskori maradványok, pl dínók?
Mivel az Antarktisz része volt a Pangeának, és abból szakadt le, valószínűleg tartalmaz ősmaradványokat. Mivel a felbomlás a középső Jura időszak elején kezdődött, a dínók megjelenése ennél kevéssel később történt, így szerintem csak a dínók elődeinek maradványai valószínűsíthetők az Antarktiszon. Korai Jura és annál régebbi maradványokat, illetve az általunk ismert Jura majd Kréta, Paleogén kortól eltérő maradványokat viszont tartalmazhat a talaj.
A jelenlegi éghajlati viszonyok mellett viszont én nem számítanék jelentősebb régészeti kutatásokra arrafelé.
Nem tudom, hogy konkrét leleteket találtak-e az Antarktiszon, mivel némiképp nehézkes ott az ásatás az időjárás és a mérföld vastag jégtakaró miatt. Viszont Ausztráliából kerültek elő dinó maradványok abból a korból, amikor még kvázi egy kontinens volt a mai Antarktisszal. Méghozzá olyan helyről is, ami akkoriban közelebb volt a Déli-sarkhoz, mint Antarktisz egyes akkori részei.
Javítom magam, kis rákereséssel, van több Antarktiszi lelet is, pl:
Ma is, pl. tengeri madarak és pingvinek.
https://www.youtube.com/watch?v=_Uvrsxk11sY&t=4s
Ha értesz angolul, itt három paleontológiával foglalkozó szakember beszélget a munkájukról az Antarktiszon, egy hagyományos paleontológus, egy üledékes kőzetekkel foglalkozó geológus és egy paleobotanikus. A videó főleg a készülő dokumentufilmet népszerűsíti (Dinosaurs of Anctarctica), de azért ad egy átfogó képet az Antarktiszi flóráról és faunáról.
A kontinens csak 30 millió éve kezdett eljegesedni, így nagyon is aktív élővilága volt (habár azért ma sem lakatlan).
A paleontológusok egy kora jurabeli lelőhelyen dolgoznak, de említik, hogy több korszakból is lehetnek lelőhelyek, viszont a jég miatt nehéz odajutni. A felszín csak kis százaléka nincs lefedve vele.
A paleobotanikus említi egy permi lelőhelyet is, amikor még a földrész hideg volt (habár akkor még a Pangea része volt) és csak kevés növény élt ott, a biodiverzitás a perm utáni felmelegedés és kipusztulás után kezd növekedni és sokkal több növényfaj jelenik meg, olyanok, amik a melegebb éghajlathoz vannak szokva. A botanikus szerint a lelőhely egy Floridához hasonló mocsaras vidék lehetett. A megkövesedett fatörzsek évgyűrűi alapján a sarki éjszaka alatt (4 hónap sötétség) ezek a növények alvó/hibernált állapotba kerület. Az egyik leghíresebb jurabeli ragadozó, amit az Antarktiszon találtak a Cryolophosaurus.
De a paleontológus említ új prosauropodákat is.
A másik, hogy az Antarktisz kapcsolatban volt Ausztráliával is, így az ott felfedezett állatok és növények is valószínűleg megjárták az Antarktiszt is.
A botanikus szerint az új-zélandi erdőségek hasonlítanak legjobban arra, ahogy az Antarktisz kinézhetett zöld korában, ezért is ott forgatták a filmet. (Mínusz persze a füvek.)
Hatos, ez zsenialis! Köszönöm!
A többieknek is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!