Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a széndioxid fagyáspontja...

Ha a széndioxid fagyáspontja 78 Celsius-fok és az Antarktiszon mértek már jóval hidegebbeket is, akkor itt kifagy a széndioxid is?

Figyelt kérdés
2020. dec. 30. 19:42
 1/6 anonim ***** válasza:
91%

Nem fagy ki mert olyan kicsi koncentrációban van a légkörben.

Pl. mínusz fokban is van víz(pára) a levegőben.

2020. dec. 30. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Wadmalac ***** válasza:
85%

Még ha odateszel egy darab szárazjeget, az is elszublimál. Lassabban, mint szobahőmérsékleten, de elszáll.


A pontos fizikai magyarázathoz nem vagyok elég szakértő, de szerintem a parciális nyomás miatt, illetve ennek a hiánya miatt, mert a légkörben túl alacsony a koncentráció.

2021. jan. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
63%
Természetesen egy része kifagy. Mivel a folyamatnak vannak idő és térbeli korlátai is, így nem végezheti ott a Föld összes CO2-je kifagyva, csak egy kis része.
2023. ápr. 2. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen nyilván, de tegyük fel ez elindít egy lehülést mivel csökken a co2, mégtöbb fagy ki, még hidegebb lesz...Okozhatott ez régen jégkorszakot?
2023. ápr. 2. 08:32
 5/6 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Akkora mértéket ez nem ér el, hogy láncreakciót indítson el. Az Antarktiszon még a légkör víztartalma sem fagy meg teljesen, nemhogy a szén-dioxid.


Mint már írták az Antarktiszon kb állandóan fagypont van mindenhol, (nagyon kis időszaki kivétel van egyes területeken) és a légkörben ott is van víz. Csak jóval kevesebb mint a trópusokon például.


Ehhez a relatív és abszolút páratartalmat kell érteni, nem bonyolult nyugi. :)


Relatív páratartalom:

Relatív ezért %-ban adják meg.

Viszonylagos, vagyis relatív. A levegő hőmérsékletéhez képesti mennyiség. A meleg levegőben több vízpára fér el, többet tud felvenni. Például ezért nyáron gyorsabban szárad a felmosott terasz, mint télen. Az időjárás jelentéseknél a relatív páratartalmat közlik.


Abszolút páratartalom:

Ez a fizikailag tényleges vízmennyiség és g/m³-ben adják meg.

A levegőből kivehető tényleges víz mennyisége, vagyis ha teljesen kicsapódna belőle az összes víz. Akár literben is mérhetnénk.


Hogyan működik:

A meleg levegő több vizet tud felvenni, míg a hideg kevesebbet. Ezért a meleg levegőnél a felvételi lehetőséghez képest viszonyítva (relatívan) több a vízpára lehetőség, mint a hideg levegőnél. Így a relatív páratartalom elérő a levegő hőmérsékletétől függően. Az abszolút páratartalom meg ha kivennéd az össze vizet egy edénybe és literben mérnéd, és függetlenül a hőmérséklettől.


Itt egy példa az Antarktisz esetében. A 4. és 5. diagram mutatja.


Antarktisz Relatív páratartalom: ~70%

Antarktisz Abszolút páratartalom: max 3 g/m³

[link]


Vagyis a tényleges víztartalom csak legfeljebb 3 gramm egy köbméter levegőben. Összehasonlításképp egy átlagos szobában 50 % környékén van és fel sem tűnik, mert megszoktuk. Tehát az Antarktisz levegője nagyon száraz, nem tud felvenni vizet a hideg miatt, így az a kicsi is nagy relatív mennyiségnek számít.


Az Antarktisz belső területein még az átlag hőmérséklet is –50 °C környéke és mégis van a levegőben egy kevés víz. Ugyanígy van szén-dioxid is.


Ahogy a víz ugyanúgy a szén-dioxid is kicsapódik és megfagy, de a mennyiségük is eltér. Vízpára jóval több van a légkörben, mint szén-dioxid, tehát a szén-dioxid ettől is kevésbé fog megfagyni mennyiségi értelemben. Ráadásul a szén-dioxid fagyáspontja is tovább csökkenti a kicsapódás időbeli lehetőségét és megfagyását, mivel annyira hideg még az Antarktiszon sincs mindenhol és állandóan.


Részben megfagy a szén-dioxid is, de nem ér el akkora mennyiséget, hogy az bármit is számítson. Ugyanígy az Antarktiszon a víz is megfagy, de ettől nem csapódik le az Antarktiszon a Föld légkörének összes vízpára tartalma sem. A folyamatok bizonyos mennyiségeket tesznek lehetővé és az a pár km vastag jég az Antarktiszon már ez a maximum, nem nagyon fog növekedni.

2023. ápr. 2. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ja elírtam a szoba vízpára tartalmát, mert az ott relatív páratartalom az az 50%.

Átlagosan az abszolút páratartalom, vagyis a tényleges vízmennyiség egy szobában 20 g/m³ környéke. Az Antartktiszon meg csak 1-3 g/m³.


Amúgy kérdező a Föld általános légkörzése és klímája és klíma elemei is számítanak abban, hogy nem tud az Antartktiszon a víz jobban felgyűlni. És ugyanígy a szén-dioxid sem.


Ha elképesztően hideggé válna az egész bolygó, még akkor sem az Antartktiszon fagyna ki a szén-dioxid, hanem világszerte. A jelenlegi jég az meg az Antartktiszon kb 50 millió éve keletkezett és nem most gyűlik oda folyamatosan, és ugyanígy a szén-dioxid sem fog ott felgyűlni a jelenlegi globális éghajlati övezetek miatt.

2023. ápr. 2. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!