Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A koronavírus kiszárad, más...

A koronavírus kiszárad, más vírusok pedig nem. Hogyan lehetséges ez?

Figyelt kérdés

Szlávik doktor és más orvos is nyilatkozta, hogy a koronavírus tárgyakon kiszárad pár nap alatt. A kínából érkezett csomagokról került szóba. Azt mondták az orvosok, hogy nem kell félni, mert tárgyakon a koronavírus hamar kiszárad, már pár nap alatt.


Viszont korébban olvastam, hogy félnek kutatók, hogy az antarktiszi, grönlandi jégolvadással ősi vírusok szabadulnak ki és puszítanak majd itt is [link] Ha egy több ezer éves vírus, még virulens maradt, akkor a koronavírusról miért ilyen meggyőzően állítják, hogy meghal napok alatt? A néptömegek megnyugtatása végett?


Még egy kérdésem lenne erről. A bátyám mesélte, nem tudom igaz-e. Azt mondta, hogy pestises sírt tártak fel régészek valahol európában. Mindhárom régész elkapta és elhunyt a pestistől. Szerinte az ilyen ásatásokon feltárt régi pestis terjedhet el éveken belül és fertőzheti össze európát.


Köszönöm a válaszokat!



2020. márc. 9. 09:42
 1/7 anonim ***** válasza:
95%
Gyengébbek kedvéért a jég fagyott víz. Kettőt találhatsz miért nem szárad ki valami vízben...
2020. márc. 9. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tudom, de a víz élettelen. Nem?
2020. márc. 9. 10:06
 3/7 A kérdező kommentje:
Arról volt szó, hogy élettelen tárgyon kiszárad
2020. márc. 9. 10:06
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A "megfagy" és a "kiszárad" nem ugyanaz. A fagy pont, hogy konzerválja az organizmusokat, nem véletlenül tárolják a biológiai mintákat mélyfagyasztásban. (Persze, összetettebb élőlényeknél a fagyás is roncsolódást okoz, ezért nem tudunk még pl. embert hibernálni, de az olyan egyszerű lényeknél, mint a vírusok, ez remekül működik.)

A kiszáradás meg tönkreteszi a vírus fehérjéit, ezáltal működésképtelenné téve azt. Abban vannak eltérések, hogy melyik vírus mennyire ellenálló, de hosszú távon a szárazság egyiknek sem tesz jót.

A pestises mese meg oltári nagy kamu. Több száz év alatt normál hőmérsékleten nem éli túl egyetlen vírus sem. (Kivéve, ha a föld alatt valamit megfertőz, és más szervezetekben tovább él, de ez egyrészt nem életszerű (a legtöbb vírus csak bizonyos fajokat fertőz meg), másrészt ez esetben valószínűleg nem a sír környékén tanyázna az egykori vírus utódpopulációja.) Egyébként a tudósok ma sem tudják biztosan, hogy milyen vírus okozhatta a pestist. Sőt... valószínűeg nem is vírus, hanem baktérium okozta. (Azért valószínűleg, mert évszázadokra visszamenőleg nehezen állapítható meg, hogy egy betegséget, aminek csak a tüneteit ismerjük, mi okozott.) A baktériumok meg pláne nem fognak túlélni több száz évet.

Nem mellékesen: valószínűleg a pestisjárvány "mellékhatásaként" az emberiség immunis lett a pestisre. Ezért amennyiben igaz a feltételezés, és a mai pestis-fertőzések (pl. bubópestis) kórokozója ugyanaz, mint a hírhedt fekete halálé, azért nem okoz ma ez problémát, mert a szervezetünk megtanult védekezni ellene. Szóval amennyiben így van, és valami csoda folytán tényleg előkerülne épen pármilliárd pestisbaktérium egy sírból, az nem okozna különösebb problémát, hiszen ránk már nem lenne igazán veszélyes.

2020. márc. 9. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A pestist egy baktérium (Yersinia pestis) okozza és jól kezelhető antibiotikumokkal.
2020. márc. 9. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A vírusok nagyon NAGYON különböző dolgok. Az egyik vírus pont annyira hasonlít a másikra, mint egy tölgyfa a pocokra, vagy egy söröskupak a turmixgépre.

A vírusok között vannak kicsik, nagyok, egyszerűek, összetettek, burkosak, burok nélküliek. Van köztük olyan, ami ellenáll a szárazságnak, a hidegnek, egyes vegyszereknek, és van, amelyik érzékeny ezek közül egyre vagy többre.


A COVID19-ről azért mondják, hogy elpusztul napok alatt, mert megmérték és azt találták, hogy elpusztul. A kutatók nem hazudnak csak azért, hogy "lenyugtassák a népet". Nincs olyan, hogy egy kutató mond valamit, majd egy titkos listán közli a többiekkel, hogy nem is úgy van. Ezért esszenciális, hogy a kutatók azt mondják amit ténylegesen mértek, mert ha hazudnak, azzal nem csak a "népeket nyugtatják le", de átverik a vírus ellen dolgozókat, akik emiatt rossz döntést hoznak. Az pedig nagyon nagy bajt okozna.

2020. márc. 9. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"nem kell félni, mert tárgyakon a koronavírus hamar kiszárad, már pár nap alatt"

A koronavírus-családnál (mint a jelenlegi SARS-Cov2 esetében is) az RNS-t egy zsírburok veszi körbe, amibe be vannak ágyazódva különböző fehérjetüskék (ez elektronmikroszkópos képen - [link] - úgy néz ki, mintha valami koronája lenne - innen kapta a nevét).


Ha ez a zsírburok kiszárad, szappanos vízzel, alkohollal, egyéb szeptikus hatású tisztítószerrel lemosódik, akkor a vírus nem tud fertőzni, mert a lipidburokba ágyazódott fehérjetüskék nem tudnak hozzácsatlakozni a sejthez.


"Ha egy több ezer éves vírus, még virulens maradt, akkor a koronavírusról miért ilyen meggyőzően állítják, hogy meghal napok alatt? "

Azért, mert ez egy másik fajta vírus.


A cikkben is emlegetett Mollivirus sibericum

[link]

egy óriásvírus (ez például 0,6 um átmérőjű - akkora, mint egy bacilus).

Ennek a vírusnak nincs lipidburka, a DNS-ét egy fehérjeburok (kapszid) veszi körbe - ez nem szárad olyan könnyen ki, jobban ellenáll a környezet külső hatásainak.

2020. márc. 9. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!