A szőrszálban van anyagcsere (pl. haj) ?
"a haj két részből áll: az élő hajgyökérből, és az élettelen hajszálból"
A hajszál nem él, nincs anyagcseréje. (Ettől még lehet ápolni, de azt nem hívjuk anyagcserének.)
Szerintem a kérdező arra gondolt, hogy a szőr növekedésével is kikerülnek-e a szervezetbe nem való anyagok.
Ha így van, akkor a válasz igen; sok esetben a hajból és a körmökből kimutathatóak bizonyos mérgek, például az arzén gyakran lerakódik az elhalt sejtekben. Persze ez a fajta anyagcsere nem olyan látványos, mint amit naponta többször is elvégzel, és mennyiségben sem akkora.
#5-höz csatlakozva: komolyabb drogteszteket is hajon végzik el, az eljárás drágasága miatt általában csak komolyabb eseteknél alkalmazzák. Pontosan nem tudom melyik hatóanyagok mutathatóak ki így, gondolom a neten megtalálható.
Saját anyagcseréje nincs a hajszálnak, ha lenne vérezne mikor levágják.
Nem tudom, mennyire urban legend a nagy lelki traumától megtörténő gyors őszülés, percek, órák alatt, tehát nem szőrnövekedési tempóban.
Ha igaz, az feltételez anyagcserét a hajszálak "holt anyaga" és a szervezet közt, hiszem a pigmenteknek vagy bomlania, vagy mobilizálódnia kell hozzá.
A pigmentek elbomlása nem szükséges feltétele ennek. A fejlábúak hirtelen színváltoztatásának folyamatából kiindulva elképzelhetönek tartom, hogy ilyen extrém esetekben (ha létezik) kialakulhat olyan mértékü elektromos vagy egyéb kémiai hatás a hajhagymákon keresztül, ami a hajban lévö pigmentszemcsék fizikai elfordulását, kis mértékü átalakulását, esetleg a hajszál szerkezetének torzulását okozhatja, ami által a pigmentek más szögböl látszódva fehérek.
Másik és egyben sokkal valószínübb lehetöségnek azt tartom, hogy a hajszál nem teljes anyagában változik, csak a felszínén lévö réteg módosul (pl a szörtüszöböl kiválasztott anyag szétterül a hajszál felszínén, mint amikor zsírosodik a haj), ez az anyag megmarja a hajszálat, mint pl amikor hidrogénperoxiddak fehérítünk, így a belsö pigmentált rétegeket eltakarva lesz fehér. Ha találkoznék ilyen esettel megnézném hogy belül is fehér-e a hajszál.
Ezért írtam, vagy bomlás, vagy mobilizálódás.
Ha nincs a "holt" résszel kémiai forgalom, nem nagyon lehetséges.
A másik verzió, a kívülről hatás holt hajszállal is működne, ha lehetséges olyan testi kiválasztás, ami ezt teszi.
Akkor most vegyünk rá egy kutatócsoportot, hogy vizsgálja ki a témát?
"Természettudományos célzattal, súlyos lelki-pszichikai sokkolásra keresünk önként jelentkezöket." :D
Állítólag ha macskát kikötsz a sínek közé és elszáguld fölötte a vonat kifehéredik, talán nem lenne etikátlanabb mint bármely más állatkísérlet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!